הצילו ! אני צריכה עזרה – חוויות מגיבוש כיתתי

חשבתם לגבש את הכיתה או את הגן ? זכרונות וחוויות מהגיבוש האחרון וטיפים לגיבוש מוצלח

בחורה עם מחשב נייד

שנת הלימודים התחילה ואני כבר בשיא העשייה. התנדבתי לוועד בכיתה של הקטנה וכבר אני חושבת על הפעילויות, שאפשר לארגן במהלך השנה. כיתה א', יש הרבה פרצופים חדשים ואני עוד לא מכירה את השמות של כולם או למי שייך הילד ולמי שייכים ההורים (תזכירי לי, אמא של מי את ?), וזה בדיוק הזמן להתחיל לחשוב על גיבוש כיתתי, שהעלה בי זכרונות מהגיבוש האחרון.

נחל חלילים

גיבוש כיתה – טיול משפחות

גיבוש כיתתי הוא דבר חשוב. כמה טוב שיש לנו ארץ יפה, אז החלטנו לצאת לטייל יחד. רצינו מסלול לכל המשפחה, שיהיה לילדים קל. מצאנו מדריכת טיולים נהדרת וסגרנו עניין.
שבת בבוקר קמים מוקדם, מכינים את הצידה לדרך, בין לבין שותים קפה, שולפים את הילדים מהמיטה, בודקים שלא שכחנו שום דבר ויוצאים לנקודת המפגש. לאט-לאט מתקבצות המכוניות, הילדים כבר מתרוצצים מסביב וכמובן חולקים ממתקים. המדריכה מגיעה, מסמנת את הרכבים בסרטים יפים, נותנת הסבר על הדרך לנקודת ההגעה. האבות כמובן לא מקשיבים, כי הם יודעים את הדרך, אבל אני לקחתי בכל זאת פתק עם פרטי המסלול, שיהיה, על כל צרה שלא תבוא וכולם יוצאים לדרך.

יער עמינדב

"מישהו רוצה סנדוויץ' ?" אני שואלת, כי יש לנו 45 דקות נסיעה וכמובן מיד יש קופצים על המציאה.
מזג האוויר מחייך אלינו. אחרי שהגענו לחניון, פורקים את האוכל מהרכבים ומתחילים בארוחה. טיול או לא ? איך נצא לדרך על בטן ריקה ? עוד ביס פה, ועוד לגימה שם והמדריכה מזרזת אותנו לצאת לדרך. מחזירים ציודים לרכבים ואנחנו מוכנים ומזומנים.
יוצאים לדרך בשיירה ארוכה. הפה לא מפסיק לעבוד. אצל המבוגרים בדיבורים ואצל הילדים בלעיסת חטיפים. אם לא יהיו חטיפים, לא נוכל לספר שהיינו בטיול.
הגענו לנקודת העצירה הראשונה, עדיין מלאי אנרגיה ומחייכים. המדריכה עצרה להסברים, לחידון עם הילדים ואפילו הפכה את אחד הילדים לאליהו התשבי לבוש גלימה לבנה.
סיימנו עם ההסברים, שינסנו מותניים (הילדים לקחו עוד חטיפים) והמשכנו בדרכנו לאפיק הנחל. הילדים היו מאושרים, קיפצו בין הסלעים, נעזרו בסלעים כדי לרדת לאורכו של הנחל, "והתחרו" ביניהם מי יוביל את השיירה. וההורים ? אוי ההורים. לא כל-כך מאושרים. הם בעיקר מקטרים : "זה מסלול קל לכל המשפחה ?", "זה לא בשבילנו", "אם היינו יודעים שזה המסלול לא היינו באים". מסלול לכל המשפחה ? מסתבר, שהיינו צריכים לחשוב על ההורים ולא על הילדים. הם מזמן לא הפעילו את השרירים ואיבדו כושר.
יער עמינדב

ושוב הפסקה. אח, איזו הקלה. עוד קצת חידות, שלוק מים. אוגרים כוחות וממשיכים במסע. עכשיו הגיעו הסלעים הגדולים. איך יורדים ? כמה גבוה להרים את הרגל ? הפיסוק הזה לא בשבילי. מה זה פה ? חדר לידה ? המדריך לאקרובט השנה ? לא ידעתי שהטיול כולל תרגילי גמישות, אחרת הייתי עושה חימום לשרירים על הבוקר. רגע ואיפה הילדים ? הם רצו קדימה והשאירו אותי מאחור. אני צריכה עזרה. הצילו !!! ואיפה הקטנה ? היא הפכה לוליינית ? היא לא צריכה עזרה ? מסתכלת מסביבי לראות שאני לא לבדי ומוצאת מושיע. את בעלי. את הקטנה הוא העביר בתנופה לאחד האבות שחיכה למטה. לונה פארק קטן באמצע הטבע. ומה איתי ? לי לא מגיע לונה פארק ? מסתבר שלא. בלית ברירה התמזגתי עם הסלע, מחבקת אותו שלא יזוז, מושיטה יד לבעלי ו-הופ גם אני עברתי את מכשול הסלעים.
ממשיכים לצעוד. אני מאושרת שצלחתי את המשימה ומרגישה ממש גיבורה, אבל מסביבי זמזום הקיטורים לא פוסק : "זה טיול למיטבי לכת", "זה לא טיול לכל המשפחה", "יש כאן ילדים קטנים", "אנחנו לא נצטרף לעוד טיול". הם מקטרים ואני חושבת על המסאז' של אחרי הטיול. והילדים ? מה איתם ? לא שומעים ולא רואים. הם כבר מזמן עקפו אותנו, שמחים להיות רחוקים מההורים ולדלג עם המדריכה קדימה. עוד קצת מאמץ ושוב הפסקה. עכשיו אנחנו עם אבנים בידיים מחקים את קולות הגשם על הסלעים. המדריכה מתחילה בהקשה ומבקשת כל פעם מעוד כמה להצטרף, הרעש מתגבר עוד ועוד, עד ששיחזרנו את קונצרט הגשם. איזה יופי. אנחנו והטבע. שוב כמה הסברים, הילדים פותחים עוד שקית של חטיף, מישהו מציע תפוז והמדריכה מציעה להתקדם לעבר החלק האחרון במסענו.
הילדים אצו רצו קדימה והמדריכה שלא הצליחה לשכנע אותם עם עוד חידות לחכות להורים, הגיעה איתם לקצה המסלול… ולבסוף גם אנחנו הגענו ואחרינו הקיטורים.
בסוף המסלול, לקינוח, שלא נהיה רעבים עד שנגיע הביתה, עוד עשינו פיתות על הסאג'.
זהו, נגמר המסע. אוספים את עצמנו לאוטו, מכניסים רגל ואחריה עוד אחת, לאט-לאט כי הגוף כואב. בסופו של יום טיילנו, צחקנו, קיטרנו, כייפנו והתגבשנו – היה מוצלח !
עכשיו אנחנו יכולים לנסוע הביתה לארוחת צהריים.
עץ האלון העתיק בצובה

טיפים לגיבוש כיתתי

אז אם אתם רוצים גיבוש מוצלח, שתהיה לו המשכיות ואפילו יהפוך למסורת, יש כמה כללים, שחשוב להתייחס אליהם :
1. למי מיועדת הפעילות – גם אם מדובר בקבוצה חדשה (גן או בית-ספר) וגם אם אתם כבר צועדים יחדיו כמה שנים, כדאי וחשוב לעשות מפגשים מגבשים לכל המשפחה, בנפרד מימי הלימודים. במפגשים כאלה לומדים קצת להכיר אחד את השני ויוצרים חברויות, שחשובות גם לילדים וגם להורים.
2. פעילויות גיבוש – אפשר ליצור גיבוש בפעילויות שונות, כמו : פיקניק משותף, טיול או דרך משחקי חברה לכל המשפחה.

  • פיקניק – מזמינים את כל המשפחות לבוקר של כיף בפארק הקרוב למקום מגוריכם או לפינת חמד בטבע, מכינים רשימת כיבוד לחלוקה בין ההורים ומזכירים לכולם להביא שתיה קרה, מחצלת ומשחקי חוץ. צריך לקחת בחשבון, שהילדים ימצו את העניין בארוחה תוך זמן קצר ולכן מומלץ לתכנן מראש פעילות להמשך. אפשר לערוך משחק חברתי כדוגמת חבילה עוברת (משימות לחבילה בפוסט על יום הולדת) או "חפש את המטמון" או לארגן משחקי כדור ואפילו לעשות תחרויות בין הילדים / ההורים /  הורה וילד.
  • טיול –  או להעזר בהורים, שיכולים להוביל את החבורה ויכולים להדריך טיול או ליצור קשר עם מדריכ/ת טיולים (רצוי מישהו שקיבלתם עליו המלצות מראש ואפילו כזה, שמארגן תוך כדי טיול גם משחקי חברה).

3. גילאי המשתתפים – הפעילות צריכה להיות קודם כל מותאמת לגיל של ילדי הגן או הכיתה, שהם החלק העיקרי בגיבוש הקבוצה, אבל כיוון שמדובר בגיבוש משפחתי, צריך לקחת בחשבון את גילאי שאר המשתתפים.
4. תקופת הפעילות – רצוי לתכנן את הפעילות לתקופה, שבה הסבירות שתנאי מזג-אוויר יהיו נוחים – כשלא חם מידי או כשלא קר מידי.
5. עדכון ההורים ואישורם – רצוי לתכנן את הפעילויות מבעוד מועד ולעדכן את ההורים בהקדם במייל. חשוב שהעדכון יכלול מידע רב (מתאים לעגלות / עם מנשא, טיול – מסלול ולו"ז / פיקניק) . מומלץ גם לבקש קבלת אישור במייל לגבי ההשתתפות, כדי לדעת מה הנכונות לגבי הגיבוש ו/או האם יש צורך לשנות את תאריך המפגש, כדי שיהיו יותר משתתפים.
6. תזכורות – אם הגיבוש נקבע מבעוד מועד, רצוי לשלוח תזכורת כשבועיים לפני התאריך המתוכנן ולבקש שוב קבלת אישורים על ההשתתפות, כך שלא תופתעו ביום המפגש.
גיבוש מוצלח ושנה נפלאה

תשאלו את אמא של גם בפייסבוק, שם תוכלו לקבל טיפים יומיים