הצד המטריד של האביב

שלום יקרה,

כשהאביב פורץ בשלל פריחות ושמחה יש רבים שמקבלים את פניו במגוון אלרגיות מטרידות. אולי הדרך הנכונה לטפל בהן היא לא סימום יתר אלא דווקא תזונה נכונה ושאלות נוקבות…

אלרגיה נקראת בעברית תקנית "רַגֶּשֶׁת". מדובר בתגובה מוגזמת של מערכת החיסון לחומרים שונים מהסביבה (דרך דרכי הנשימה, אוכל או מגע). על פי הרפואה האלטרנטיבית מדובר בחולשה של מערכת החיסון וחשוב לחזק אותה באמצעות תזונה, צמחי מרפא ותמציות. על פי הרפואה הקונבנציונלית הטיפול הוא על ידי סימום הגוף על מנת להרגיע את המתקפה והסימפטומים (גם בעזרת סטרואידים). לפי הגישות ההוליסטיות יש משמעות לשם התופעה – "רגשת" – והם ממליצים לנו לשאול את עצמנו מדוע גופנו מגיב בצורה קיצונית לחומרים לא מזיקים. אולי התופעה מתרחשת כיוון שהעולם החיצוני הפך להיות מאיים ואנחנו ממש פוחדים ומנסים להגן על עצמנו בגול עצמי במתקפה אוטואימונית.

הסיבה לתופעת האלרגיה היא למעשה רגישות יתר של מערכת החיסון שמתרחשת כאשר היא מזהה בטעות חומרים בלתי רעילים (אלרגניים) כמו דשא, אבקת פרחים, דטרגנטים או מזונות שונים, בתור פולשים מזיקים.
"קדחת השחת" הוא השם המסורתי לאלרגית האביב המככבת יחד עם דלקת הלחמית בראש רשימת האלרגיות ממררות החיים של אלו הסובלים מאלרגיות. יחד עם הפריחות והצמיחה מגיעות גם התעטשויות, ליחה ושיעולים (עד כדי אסטמה), גירודים באף, בחיך ובעור, צריבה בעיניים, ועד התנפחות של הלשון והגרון.

iStock_000009372859XSmall - alergy (1)

מה רואים בעין

לרפואה הקונבנציונלית יש סידרת בדיקות לברור הסיבה הספציפית לאלרגיה. אבל לפני שמתחילים את כל הפרוצדורה אני ממליצה לעבור אבחון אירידיולוגי, כי בעין אני רואה את כל זה. אלרגיה כאמור מצביעה על חולשה של המערכת החיסונית. יש סיבות רבות הגורמות להחלשת מערכת החיסון ועל ידי טיפול בהן ניתן למנוע את האלרגיות.

להלן סיבות אפשריות לחולשה של מערכת החיסון:

  1. חומציות גבוהה ברקמות הגוף (סוג של דלקת כרונית)
  2. חולשה גנטית של מערכת החיסון
  3. מחסור באנזימי עיכול גורם לחלבונים להסתובב בזרם הדם ועל ידי כך נוצרת הפעלת יתר של מערכת החיסון
  4. כשהפילטרים של הגוף – הכבד והכליות – סתומים, הם מגבירים את החומציות בגוף וכך גם מגרים את מערכת החיסון
  5. פלורת מעיים לא מאוזנת שמכילה יותר חיידקים רעים גורמת למערכת החיסון להיות בגריות יתר

 

איך נחזק את מערכת החיסון

  1. על פי המסורת הסינית בפרט והרפואה הטבעית בכלל, מומלץ בתקופת האביב לעשות ניקוי רעלים בגוף במיוחד לפילטרים שהם הכבד והכליות. התהליך כולל תזונה מתאימה וצמחי מרפא לניקוי והגנת הכבד והכליות. אני ממליצה על תכנית לשלושה חודשים הכלל ניקוי יסודי ולאחריו התחזקות.
  2. כשיש מחסור באנזימי עיכול אני נותנת כתוסף אנזימי עיכול וצמחים שמסייעים לעיכול טוב ויעיל.
  3. כשיש חולשה בלימפה/ מערכת חיסון אני מתחזקת אותה בצמחי מרפא ונותנת תזונה שהיא כמעט על בסיס צמחוני.
  4. כשיש בעיה של חוסר איזון בפלורת המעיים אני מטפלת בבעיה על ידי תזונה, פרוביוטיקה וצמחים שמאזנים את פלורת המעיים.

Enjoying the sun

הטיפול התזונתי לחיזוק מערכת חיסון

ויטמינים ונוגדי חמצון נמצאים בפירות וירקות – כדאי שהם יהיו אורגנים (בלי ריסוס) ועדיף לא להרבות בפירות בגלל הסוכר. מומלצים במיוחד: ירקות ופירות בסיסיים ובעלי אנדקס גליקמי נמוך שיהיו עשירים בויטמין סי כמו: עלי תרד, תות שדה, קיווי, פלפל צהוב ואדום, קולורבי, פטרוזיליה, לימון, ברוקולי, כרוב…

אני ממליצה על צריכת כורכום שהוא נוגד חמצון רב עוצמה – אפשר בתוסף או באבקה מהשורש המגורד בצירוף קצת פלפל שחור למען הספיגה.

ג'ינג'ר מגורד באוכל או בתה טוב לעיכול ונוגד חומציות.

אני ממליצה על נטילת פרוביוטיקה לאורך כל השנה, במיוחד בזמנים בהם הגוף זקוק לחיזוק.

כדאי להימנע ממזונות מחלישים ומעוררי ליחה כמו דברי חלב וסוכרים, בהם גם קמח לבן ומוצריו, ולא לצרוך מזונות שמנים או מטוגנים, קפה (קפאין בכלל) ואלכוהול…

מומלץ ביותר לשתות הרבה מים, כ-10 כוסות ביום (והקפידו על לגימות קטנות לספיגה טובה יותר).

כדאי לדאוג שהגוף יהיה כמה שיותר בסיסי (כשהגוף חומצי הוא רגיש ונוטה לחלות).

לרגישים אני ממליצה על צריכה קבועה של צמחי מרפא מתאימים.

מאוד חשוב לאכול מזון המחזק את המערכת החיסונית.

וגם לא פחות חשוב, להקשיב לגוף ולשחרר מקומות שרוצים להתבטא ולנתב את האנרגיה הזו למקומות יצירתיים יותר.

יש סיבה שמומלץ לעשות באביב ניקוי רעלים יחד עם הניקיונות החיצוניים. הניקוי המחדש ומחזק את מצב הגוף ברמה של כל תא ותא. כדאי לעשות זאת בהדרכה מקצועית עם תזונה מותאמת אישית וצמחים מתאימים.

6984507532_2249b0f525_z

צמחי מרפא

בארץ נמכרים מספר צמחי מרפא העוזרים לאלרגיה. צמחים אלו מגיעים בכמוסות או בצורה נוזלית כטינקטורה. חשוב שלא לקחת צמחים אלו לבד, אלא לקבל את השילוב המתאים במינון המתאים ממטפל מוסמך.

אסטרגלוס (Astragalus) – אחד הצמחים החיסוניים והבטוחים ביותר לשימוש לאורך זמן. מצוין במצבים אלרגיים וחולשה חיסונית.

סקוטלריה סינית (Scutelaria baicalensis) – צמח מיוחד זה נחקר ונצפה רבות בהקשר להשפעתו האנטי-אלרגית המעולה. הוא מעכב שחרור היסטמין מתאי MUST ובכך מסייע לעצור את התהליך האלרגי.

סמבוק השחור (Sambucus nigra)- צמח המצוי כמעט בכל פורמולה לחיזוק מערכת חיסון ומערכת הנשימה ובכל סירופ טבעי נגד שיעול. צמח נוגד דלקת, אנטי-ויראלי, ממריץ חיסוני ומשמש בין היתר גם לדלקות של דרכי הנשימה, שיעול, נזלת כרונית, סינוסיטיס,הצטננויות וקדחת-השחת.

קמומיל (Matricaria) – הקמומיל אף הוא צמח אנטי-אלרגי ואנטי דלקתי. הוא משמש גם להרגעת מערכת עיכול אך מעולה כחלק מטיפול בתופעות אלרגניות בשל פעילותו הדומה להיסטמין.

 

זכרי כי המלצות אלו הן כלליות. אני ממליצה לעבור גם אבחון אירידולוגי לפחות פעם בחיים, כדי לדעת איך לנהל את גופך תזונתית ובריאותית. 

מאחלת לך חג אביב פורח וחופשי מאלרגיות,

רומי חוכמה – אירידיולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא

 

 

רומי חוכמה
רומי חוכמה הינה אירידולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא. מייסדת שיטת טיפול על שמה המשלבת בין אבחון אירידולוגי וטיפול נטורופתי טבעי, הכולל תזונה והתאמה אישית של תמציות צמחי מרפא.רומי בוגרת 6 שנות לימוד אירידולוגיה (אבחון דרך קשתית העין), נטורופתיה וצמחי מרפא. עוסקת בתחום מאז שנת 2000.במסגרת השיטה הייחודית אותה פיתחה מאבחנת ומטפלת רומי בבעיות בריאותיות שונות - החל מבעיות מטבוליות ועד מחלות אוטואימוניות. דרך הקשתית היא מאבחנת את מצב הגוף והנפש והשפעתם זה על זה, והטיפול נעשה באמצעות התאמה אינדיבידואלית של צמחי מרפא ותזונה, תוך התחשבות באבחון האירידיולוגי, בתרופות שהוא לוקח ובבדיקות דם. תפקיד צמחי המרפא הוא להעצים את כוח הריפוי של הגוף והנפש ולזרז את תהליך הניקוי, הריפוי ושיקום הגוף. התאמה של הצמחים הרלוונטיים, מגדילה את סיכויי ההחלמה ומקטינה למינימום את הסיכון לתופעות לוואי.בנוסף מנהלת רומי סדנאות שונות בשיטה זו, ביניהן: סדנאות הרזיה וניקוי רעלים, הכנת הגוף להריון, בישול בריא, בישול טבעוני, בישול דל סוכר, בישול בעל אינדקס גליקמי נמוך, בישול דל חומציות ובישול דל גלוטן. כמו כן, מרצה ומלמדת אירידולוגיה במכללות שונות, ומעבירה כנסים והרצאות בנושא.למקצוע הגיעה רומי כאשר קרובת משפחתה, מדרגה ראשונה חלתה בסרטן השחלות והרופאים נתנו לה כשנה לחיות. באחד הביקורים שלה בבית חולים שמעה את הרופא ממליץ לקרובת משפחתה לאכול שוקולדים ובשר בקר. "ברגע ששמעתי את זה חשכו עיני והבנתי שאני צריכה להציל את קרובת המשפחה שלי", היא מספרת. "כבר ידעתי שסוכר מזין את הסרטן ובשר מכיל כל כך הרבה רעלים שהגוף שלה לא יוכל להתמודד איתם. לקחתי את המושכות לידיים ועברתי איתה תהליך ריפוי טבעי בשיטת אן ויגמור וכמובן טיפול רגשי. היא יצאה מהמחלה ובריאה כבר מאז 1996".מהי אירידולוגיה? אירידולוגיה היא שיטת אבחון דרך קשתית העין, הקיימת אלפי שנים וידועה עוד מתקופת האיסיים. לכל אדם מבנה גנטי משלו ובעיות הייחודיות לו, והעיניים הן למעשה הפתח החיצוני של המוח המשמשות כמפה קטנה של הגוף שלנו, בה משתקפים כל אברי הגוף. כל שינוי בריאותי או נפשי נותן את אותותיו בעין, עוד לפני התוצאה בבדיקת הדם. הצבע ומרקם של קשתית העין מייצג את התכונות התורשתיות: החולשות הנרכשות והמולדות, השינויים ההורמונליים, מידת העומס הרעלי בגוף (המקומי והכללי), אלרגיות ועוד ומשקף את אורח החיים, בעיקר דרך התזונה. האירידולוגיה מפנה אותנו לעידן החדש בהתאמת תזונה – תזונה גנטית, התאמת טיפול תזונתי אישי שבו ניתן לנתח את השפעת המזון, בהתאם לגנום המבדיל אדם אחד ממשנהו. דרך האבחון ניתן לראות איזה סוג מזון אינו מתעכל טוב ומה גורם לאלרגיה ולכאבי ראש.רומי חוכמה, רעננה טל': 09-7745305, 052-8781537 מייל: rhochma@gmail.com אתר: www.hochma.co.il