הצד המואר של המושבה ה"חשוכה".

למושבה יבנאל שמוצגת לאחרונה בתקשורת לשמצה, יש צד נוסף…

בחורה עם מחשב נייד

הצד ה מואר של המושבה ה'חשוכה'.

למושבה יבנאל שמוצגת בתקשורת לשמצה, יש פן נוסף של קהילה ערכית. "מלח הארץ", יש שיקראו לה. אנשים בעלי נתינה יוצאת דופן שקולם לא נשמע, ונהפוך הוא,

התדמית האימתנית של יבנאל, שנוצרה לאחר כתבתה של צופית גרנט 'קשר השתיקה' צובעת בשחור את עשייתם ותרומתם המשמעותית לקהילה ולחברה.

דוגמא אחת והשראה הוא המיזם המורשתי  'הבית של סבתא שלי- אירוח בטעם של פעם'. המיזם מנוהל ע"י הנכדה ניצן ביידץ'- גלעד(43) דור רביעי למשפחת חלוצים מיבנאל.

 

bet morot

"שחזרנו את בית סבתא ז"ל שהגיעה ליבנאל בראשית המאה, לבית אירוח המאפשר חווית מסע בזמן וחיבור בינדורי מחודש. ירדנו לפרטים ודאגנו שקוביות הסוכר יונחו בגביע הזכוכית מתחת למפית התחרה במטבח סבתא. תלינו וילונות תחרה והנחנו את בקבוק המים החמים ליד המיטה בדיוק כמו בזמנה".

 

סוף זה תמיד התחלה.

הכול מתחיל 44 שנה לפני. ביום האחרון של מלחמת יום כיפור, אז נפל בן הדוד ששירת בסיירת מטכ"ל, שלמה ז"ל. סבתא שחוותה שבר עצום ביקשה שיביאו שמחה למשפחה. תינוק. 9 חודשים יחלפו וניצן תגיע לעולם ותיגדל על ברכי סבתא שרה עם השיר המיתולוגי "עגלה עם סוסה'. 40 שנה יחלפו והנכדה תיקח את המושכות והשמחה תשמח א. נשים רבים מכל רחבי הארץ והעולם.

 

me and sav

 

הנכדה, מנהלת המיזם משמאל, וסבתא שרה ז"ל שבהשראתה הוקם המיזם. שתיהן בנות אותו הגיל. שימו לב לדמיון (רפרודוקציה)?

 

אומרים שיהיה פה שמח אחרי שנולדתם.

"אנחנו רואים בעסק שליחות ולא רק בהיבט הערכי- מורשתי , מוסיפה ניצן. "הדגש הוא על חיבור בין עולמות. בבית החופש של סבתא מתארחים דתיים וחילוניים, נוצרים ומוסלמים והוא נטול מסכים. אנשים מסתכלים אחד לשני בגובה העיניים וחוזרים בזמן. משוחחים. משחקים במשחקי ילדות כמו 5 אבנים, סבתא סורגת וגומי. פוגשים ספרי ילדות כמו "ילדים מבשלים ו "הילד הזה הוא אני". פוגשים את יהודה , הבן של סבתא שמספר סיפורים ושר שירים מתקופת היותו ילד בשלטון האנגלים. כאן סבתא נהגה להלין אנשים מכל קצוות העולם ושמחת האירוח נוכחת עד היום. אנחנו מקבלים את האורחים בשירה וריקודים, והמשפט הראשון שהם אומרים בעיניים נוצצות מדמעות הוא : "ואוו, הבית בדיוק כמו הבית של סבתא שלי!"

 

שולחן מפה מנוקדת וקומקום שורק

"יחד עם זאת, ובעקבות התדמית של יבנאל, יוצרים אתנו קשר מתעניינים שמסתייגים. שואלים האם המושבה חרדית וסגורה בשבתות, ומביעים חשש להסתובב בה. מעבר לעובדה שהדבר פוגע בפרנסה, אנחנו מרגישים תסכול גדול מעצם העובדה שקולה של הקהילה החילונית ביבנאל לא נחשף".

אז מהו בעצם המיזם? בית האבן האמתי של סבתא (בן 120) מציע חווית אירוח ערכית שמשלבת תוכן בטעם של פעם. לקהל הרחב ניתנת בחירה בין 3 חבילות אירוח שונות שמתאימות לאירוח משפחות, נשים ויום פינוק חד יומי.

 

36805445_10156730997464301_2764026637132496896_o

 

כשהסרט ב'שחור לבן' הופך לצבעוני.

אי אפשר להתעלם מהצבעונית ומהשמחה ברחובות עד למצב בו המכוניות נעצרות ברחובותיה של המושבה הוותיקה .אנשים נעמדים ומתבוננים. טרקטורים נעצרים. שירה עברית ברקע. חיוכים בין העוברים והשבים. דתיים וחילוניים מציצים על הנעשה בבית משפחת ביידץ'.

לילך, נכדתה הנוספת של סבתא וצלמת מקצועית, מצלמת משפחה שהגיעה להתארח. כל בני המשפחה עומדים מחויכים בבגדי חלוצים לאלבום משפחתי. הם עומדים ליד גינת הירק של סבתא, ממנה קטפו בצל ירוק וחסה טרייה. מחזיקים מעדר ומגרפה, ולצידם עץ הקלמנטינות הבשרני. התחושה היא של חזרה בזמן לתפארת ארץ ישראל היפה.

תמונה קבוצתית דיגיטליות

 

 

מוזמנים להתארח, לראות את הצד השני של המטבע, ולהתרגש מאירוח יחיד במינו בבית החופש של סבתא.

לפרטים ושאלות 054-998914

מוזמנים להקליק והיכנס עכשיו לאתר המרגש שלנו.

באיחולי המשך יום "אה מחייה"

 

ניצן גלעד
קומיקזית= קומיקאית+יזמית.יזמית ב "צימר בטעם של פעם, הבית של סבתא בגליל".מנחה במפגשי "אה משיגינע מסיבת נשים " בבית של סבתא . קומיקאית , מגשימת חלומות סדרתית , רוקדת ושרה ברחובות. אישה ואימא לשלושה ילדים. נשואה לאיש שמכיר בחשיבותה של השנ"צ. עברתי כבר הכל בחיים: פסיכולוגי, פסיכודרמה, הומאופטי, נטורופטי, פסיכופטי, הוליסטי, פשיסטי,ובכל זאת יש את הימים האלה שאני מגלה שצריך להתחיל הכל מהתחלה!