הצגה – "תעלולי סקפן" – תיאטרון החאן

ההצגה תעלולי סקפן צריכה להיות דוגמא ובית ספר מעולה לכל אותן שחקנים/הצגות/במאים, איך צריכה להיות קומדיה טובה.

בחורה עם מחשב נייד

 

תעלולי סקפן צילום גדי דגון

צילום: גדי דגון

 

'תעלולי סקפן' מעלה את סיפורם של שני זוגות אוהבים : ליאנדר וזרבינט ושל אוקטב והיאסינט. שני הזוגות רוצים להתחתן אבל מפחדים מאבותיהם ז'רונט וארגנט שמצדם כבר מתכננים לחתן אותם עם בנות זוג אחרות. על מנת לשכנע ולפייס את דעתם של האבות הזוגות מבקשים את עזרתו של סקפן, משרתו של ז'רונט, ושמצידו נעזר בסילבסטר, משרתו של ארגנט. לאחר מסכת של תחבולות ותעלולים מצדו של סקפן התושייתי והממולח, מתגלה האמת והכל בא על פתרונו בשלום וכולם מאושרים ומרוצים.

על במה נטולת תפאורה וכמעט עירומה למעט מזרון ולעיתים כסאות, המחסור אינו מורגש. השחקנים, התלבושות, הטקסט והמוזיקה של קרן פלס מחפים על החוסר.

אריה צ'רנר ויהויכין פרידלנדר בתפקיד האבות העשירים והקמצנים מצליחים כל אחד בדרכו שלו להמחיש את קמצנות דמותם של האבות ואת טיפשותם ביחסם למשרתיהם.

תעלולי סקפן 3

צילום: גדי דגון

את ההצגה גונב ויטלי פרידלנד, מלא קסם והומור הוא מתזז על הבמה ומצליח לעזור לאוהבים לשכנע קמצנים ולנקום נקמות קטנות בהרבה קסם וחן.

ארז שפריר בתפקיד סילבסטר ובעוד בכמה דמויות שונות הוא חוויה מיוחדת בפני עצמה. תעלוליו, הופעותיו המפתיעות, הפתאומיות והלא צפויות על הבמה גרמו לי כצופה לתהות מתי ואיך הוא יצוץ לו שוב על הבמה ולהתענג כל פעם מחדש.

תעלולי סקפן 2

צילום: גדי דגון

בשנים האחרונות צפיתי בלא מעט הצגות, את חלקן אהבתי ואת האחרות פחות. מקומדיות רבות שיצא לי לצפות, יצאתי עם תחושה מעוסה, שניסו להצחיק אותי בכוח וחלקן היו פשוט בדיחה על חשבון האינטליגנציה של הצופה. ההצגה תעלולי סקפן צריכה להיות דוגמא ובית ספר מעולה לכל אותן שחקנים/הצגות/במאים, איך צריכה להיות קומדיה טובה. איך לגרום לצופים ליהנות מכל דקה ולא לרצות שייגמר. איך לגרום לצופים לרצות לראות את ההצגה שוב ותאמינו לי שמעט מאוד פעמים, עם כל כמה שנהניתי מהצגה, יצאתי עם תחושה שאם תהיה לי אפשרות ארוץ לראותה שוב.

ואם לא פרטתי והבהרתי מספיק כמה נהנתי מההצגה המעולה הזו, אז מספיק לבדוק כמה שנים ההצגה הזו עדיין רצה וממלאת אולמות בכל פעם שהיא עולה. קרוב ל-10 שנים!!!

תודה לתיאטרון החאן על החוויה וההנאה הרבה בצפייה בהצגה.

"תעלולי סקפן", מאת: תיאטרון החאן

תקציר ההצגה מתוך אתר הבמה:

המחזה "תעלולי סקפן" הוא קומדיה צרפתית שכתב מולייר המספרת את סיפורם של שלושה: אוקטב וליאנדר, שני נערים מפונקים מבית עשיר, וסקפן, ספק משרת ספק יועץ תככים, שניתן להשתמש בשכלו החריף כדי להיחלץ מצרות שעדיף היה מלכתחילה לא להיכנס אליהם.

השניים ליאנדר ואוקטב מתאהבים כל אחד בשתי נערות עניות, אך חוששים מתגובת אבותיהם שלהם יש תכניות אחרות לגמרי לגביהם. על מנת להינצל מעונש, ועל מנת שלא לאבד את אהבת הוריהם (וגם לא חלילה את הירושה), הם מגייסים לעזרתם את סקפן, כדי שבעזרת שכלו החריף ופניו התמימות יחלצם מהצרה שאליה נקלעו. סקפן שאינו מחמיץ שום הזדמנות לשקר, לרמות ולנצל את תמימות זולתו, נרתם כמובן למשימה, ובמהלך ההצגה עובר מתחבולה אחת לאחרת בכדי לסייע לשני חבריו-אדוניו עד הסוף הטוב שבו הכול בא על מקומו בשלום.

משתתפים:

ארז שפריר, אריאל וולף, אריה צ’רנר, נילי רוגל, שמרית לוסטיג / תמר אלקן, ויטלי פרידלנד, יהויכין פרידלנדר, יואב היימן / איתי זבולון

קומדיה מאת :מולייר

נוסח עברי: נתן אלתרמן
בימוי: אודי בן משה
תפאורהפרידה קלפהולץ-אברהמי
תלבושותדנה צרפתי
מוסיקה: קרן פלס
תאורה: רוני כהן

קרדיט צילום: גדי דגון

תעלולי סקפן 1

צילום: גדי דגון