הצגה – "סיפור על אהבה וחושך" – תיאטרון החאן

“סיפור על אהבה וחושך” דרמה תקופתית מרגשת על פי פרקים מספרו של עמוס עוז

סיפור על אהבה וחושך_1

צילום: יעל אילן

"סיפור על אהבה וחושך" מבוסס על פרקים בספרו האוטוביוגרפי של עמוס עוז. סיפור ילדותו וסיפורה של משפחתו, משפחת קלוזנר. משפחה אשר חיה בשכונת כרם אברהם בירושלים. ברקע מתרחשים ומלווים את הסיפור המאורעות הגדולים של התקופה, המנדט הבריטי, הכרזת המדינה, המצור על ירושלים, מלחמת השחרור ושנותיה הראשונות של המדינה.

סיפור על אהבה וחושך_3

צילום: יעל אילן

עמוס המבוגר, משחזר את סיפורי ילדותו יחד עם רוחות העבר של משפחתו, מנסה להבין ולהיזכר מה קרה שם, ומנסה להגיע להבנה ולמזור לפצע המדמם בחייו מאז ילדותו ועמוק לתוך בגרותו. מהי הסיבה להתאבדותה של אימו.

סיפור על אהבה וחושך_2

צילום: יעל אילן

את ההצגה ראיתי במקביל לקריאת הספר. ההצגה ריגשה אותי מאוד והעניקה מימד נוסף לחוויית הקריאה. ההצגה והשחקנים הצליחו להעביר את אווירת התקופה, את העוני והחוסר בדירת המרתף הקטנה והחשוכה, את הצהלה והאושר לאחר ההצבעה באו"ם, אווירת הפחד בתקופת מלחמת השחרור לאחר זוועות המלחמה האחרת.

סיפור על אהבה וחושך_8

צילום: יעל אילן

מרגש עד דמעות, היה לראות את השחקנית אודליה מורה-מטלון, בתפקידה כסבתא שלומית. סבתא חולת ניקיון אשר נושאת מונולוג "בשבחי" החיידקים והכולרה בעוד היא רוחצת ומחטאת באמבטיה את נכדה עמוס.

תמר אלקן מאושר במשחקה כאמו של עמוס עוז, מצליחה במעט מילים ועם הרבה הבעות פנים להעביר את רגישותה ודאגתה של האם לילד ואת הדיכאון בה היא נמצאת.

יהויכין פרידלנדר שחקן נהדר המפתיע כל פעם מחדש בשלל הדמויות שהוא משחק. הוא מעביר בהצגה זו ברגישות גדולה את דמותו של עמוס עוז המבוגר אשר נזכר, נוגע ומנסה להתמודד עם ארועי ילדותו ובכאב אשר מלווה אותו מילדותו.

הילד, יונתן בר-אור, אשר שיחק את עמוס הילד, שיחק בצורה כובשת לב ויוצאת דופן בחינניותה. לא אתפלא אם נשמע ממנו בעתיד.

סיפור על אהבה וחושך_4

צילום: יעל אילן

סיפור על אהבה וחושך_5

צילום: יעל אילן

הצגה מרגשת על תקופה מיוחדת ועל אדם מיוחד. מומלצת בחום רב מאוד.

תודה לתיאטרון החאן על החוויה.

תקציר ההצגה מתוך אתר החאן:

זהו סיפורה של משפחת קלוזנר, משפחה קטנה בת שלושה דורות, שחיה בשכונת כרם אברהם הירושלמית בימי המנדט הבריטי, מלחמת השחרור ושנותיה הראשונות של המדינה, וחווה את המאורעות הגדולים של תקופתה. עמוס הסופר, צולל אל תוך זיכרונותיו מימי ילדותו בירושלים, כדי לנסות ולהבין מדוע התאבדה אמו, פניה.

“סיפור על אהבה וחושך” הינו ספרו האוטוביוגרפי המופתי של עמוס עוז, אשר תורגם למעלה מ-30 שפות והוגדר כאחד הספרים הטובים ביותר שנכתבו בשפה העברית.

"סיפור על אהבה וחושך", מאת: תיאטרון החאן

דרמה תקופתית מרגשת על פי פרקים מספרו של עמוס עוז “סיפור על אהבה וחושך”

עיבוד ובימוי: איה קפלן 

דרמטורגיה: שחר פנקס

תפאורה: אדם קלר 

תלבושות: סבטלנה ברגר 

תאורה: רוני כהן מוסיקה: דורי פרנס 

תנועה: עמית זמיר

וידאו-ארט: גיא רומם, סטודיו Insight

משתתפים: תמר אלקן מאושר, הילדים יונתן בר אור/פטר קנולר, יואב היימן, אודליה מורה-מטלון, כרמית מסילתי-קפלן, ויטלי פרידלנד, יהויכין פרידלנדר, אריה צ'רנר.

קרדיט צילום: יעל אילן

פוסטר ההצגה