הצגה לכל המשפחה – כשהכול היה ירוק

המלצה חמה : הצגה קסומה, ללא מילים, על סיפור בין ילד לעץ. הצגה שבה לתפאורה יש חלק מרכזי בהצגה.

כשסיפרתי לבנות שלי, שאנחנו הולכות למוזיאון תל אביב לראות הצגה בלי מילים, עם בובות, הבכורה שלי מיד עיוותה פרצוף, כי היא אוהבת תיאטרון חי ולא תיאטרון בובות. הסברתי לה, שלא מדובר בעוד תיאטרון בובות, על חוט, אלא בהצגה מיוחדת, בליווי מוזיקה, בהשראת הספר "העץ הנדיב", שאותו היא מכירה היטב. סיפרתי לה גם שההצגה נבחרה לייצג את ישראל בפסטיבל בינלאומי לתיאטרון ילדים ולא כל הצגה זוכה לכבוד כזה, אז כנראה מדובר במשהו מיוחד.
כבר באמצע ההצגה, הבכורה לחשה לי, שזו באמת הצגה אחרת, מזו שתארה לעצמה ובסיום ההצגה יצאנו שלושתינו עם חיוך על השפתיים. פשוט הצגה קסומה.

התפאורה

נכנסנו לאולם כמה דקות לפני תחילת המופע. במרכז הבמה ראינו גזע עץ רחב וגדול ועליו עץ. ניצלתי את הזמן שלפני המופע, כדי להסביר לבנות קצת על התפאורה.
הדבר הראשון שתפס לי את העין היה, שגזע העץ עשוי כולו ספרים. בסוף ההצגה, בשיחה שהיתה לנו עם השחקנים, הסתבר שכל התפאורה, העץ, העלים, הפירות ואפילו הבובות עשויים ספרים ישנים, כריכות ממוחזרות ודפים מצהיבים, דבר שמחזק את הסיפור כולו ואת הקשר בין העצים לאדם. (הבנות מאוד התלהבו, כשיכלו לבחון בסוף ההצגה את העלים ואת הפירות מקרוב ולראות את האותיות המודפסות. היה להן ממש קשה להתנתק מהמקום ולצאת מהאולם).

צילום : יח"צ

על ההצגה

כשההצגה החלה, מיד נשבנו בקסמה. תנועות הידיים של השחקנים, שמפעילים את הבובות ואת האביזרים, ריתקו אותנו למתרחש על הבמה. המוזיקה השתלבה בנעשה על הבמה ובאמת לא היה צורך במילים. מה שהדהים אותי יותר מכל הוא תשומת הלב לפרטים הן בתנועות, הן במוזיקה והן באביזרים הקטנים.
ההצגה מספרת על קשר מיוחד בין עץ לילד קטן ומלווה אותו גם כשהפך לנער, לאיש ולזקן.
את העדר המילים, מחליפים האביזרים והתפאורה, שמשנים צורה תוך כדי ההצגה ובונים את הסיפור שלב אחר שלב. למשל : בחילופי מזג האוויר, העלים והפירות נושרים, ענפי העץ זזים והעץ מתכופף. כשהילד זקוק לעץ כדי לבנות לו מיטה ובית, מסירים ענפים מהעץ, כשהילד הופך לאיש ועובר לגור בעיר ולעבוד במשרד, נפתחות מעין מגירות סודיות מהגזע הרחב, שמשמש במה להצגה ובן רגע מוקמת לפנינו עיר.
כשהילד בא לטפס על העץ נזכרתי בטיול המשפחות, שעשינו עם הכיתה של הקטנה שלי. המדריך הסביר לילדים, שאם יודעים "להקשיב" לעץ ולהבין אותו, אפשר ליצור איתו קשרי ידידות מופלאים, לטפס עליו, להנות מהצל שלו, וזה בדיוק מה שראינו בהצגה.
בובת הילד מחליפה צורה בכל פעם, שמתחלפת תקופה בחייו והאביזרים הקטנים ממחישים זאת היטב. בילדותו, כשהוא רק מטפח את קשריו עם העץ, הוא לוקח משפך ומגרפה קטנים, משקה אותו ומגרף את האדמה סביב העץ. בנערותו, כשהוא בא אחרי יום לימודים, לשבת לנוח לצד העץ ומסיר מגבו ילקוט בית ספר קטן. בבגרותו, כשהוא לוקח בידו תיק לעבודה או מוציא שטרות כסף לשלם לנגר וכמובן שבזקנתו, כשהוא נתמך במקל הליכה.
לקראת סוף ההצגה, הבת הקטנה שלי אמרה לי, שעכשיו הסיפור ממש עצוב, כי המוסיקה עצובה. נהניתי לשמוע עד כמה היא שמה לב לפרטים ועד כמה למוזיקה יש מקום מהותי.

צילום : יח"צ

לטעימה קטנה מההצגה
[youtube zPBjO8eAWBk&feature=youtu.be nolink]

איפה, מתי, כמה

ההצגה מתאימה לילדים מגיל 5 ולכל המשפחה
המופעים הבאים יתקיימו :
28.5.13 באשכול פיס בית שמש – טלפון להזמנות : 02-9908957 – – מחיר כרטיס : 55 ש"ח
4.6.13 בפסטיבל קולנוע דרום בשדרות כניסה חופשית ללא עלות.
ובחודשים יולי-אוגוסט במוזיאון תל אביב לאומנות – פרטים וכרטיסים בקופה בטלפון  03-6077020 – מחיר כרטיס : 55 ש"ח