הצגה: המהפכניות | ההיסטוריה קמה לתחייה

בהצגות בעלות אופי פמיניסטי יש שתי אפשרויות בלבד: או שיהיה מדהים, או מאכזב

בהצגות בעלות אופי פמיניסטי יש שתי אפשרויות בלבד: קליעה למטרה, דיוק בהעברת המסרים והצלחה מסחררת, וכנגד; חוסר התאמה בין התכנים לציפיות הקהל, פספוס ניואנסים עדינים והתרסקות כואבת. במילים אחרות: או שיהיה מדהים, או מאכזב. כבר סבלנו מכמה הפקות בעבר, אז הגענו מלאי חשש.

למזלינו, ההצגה "המהפכניות" התגלתה כפשוט מדהימה!

אסתי זקהיים ושלום שמואלוב הופיעו בתור זיגמונד ומרתה פרויד, אלחי לויט ושירה קוריאל שיחקו את סנתיפה וסוקרטס, ודליה שימקו ואייל שכטר היו הזוג קרל וג'ני מרקס.

כל אחד מהשחקנים עשה עבודה נהדרת! הם עוררו לחיים סצינות מהמאות הקודמות בצורה מעוררת הזדהות ואפילו מצחיקה, וכבר מהרגע הראשון הדיאלוגים הגאוניים קלחו, ריתקו ושבו אותנו. עבודת המחקר על הדמויות נעשתה בצורה טובה, מספקת ומעוררת עניין, ויש מקום לשבח על כך את עבודתה המעולה של יוספה אבן-שושן, בייחוד על התסריט המרתק של הזוג פרויד. תענוג צרוף.

הדבר היחיד שפגם מעט בחוויה המעולה היו המושבים, כסאות פלסטיק מכאיבים בגב שבד"כ פוגשים בשבעה או יום-הולדת בגן. לשאלתי נעניתי שכך יהיה גם במופעים הבאים, שכן מדובר בתיאטרון פרינג'. כן, גם אני הייתי צריכה לגגל. מתברר שפרינג' זה: "תיאטרון שוליים, תיאטרון אלטרנטיבי, חדשני, שאינו משתייך לזרם המרכזי, הממסדי של התיאטרון. המונח מתייחס הן לקבוצות תיאטרון, והן לתופעה התרבותית." (ויקיפדיה)

ההצגה עוסקת בשאלה הנוקבת – למה בעצם "מאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה"? מדוע אין היא עומדת לצידו? למה האישה נמחקת מדפי ההיסטוריה, נעלמת בשכחה הקולקטיבית, תרומתה לעולם נשארת לא-נודעת – בעוד הגבר זוכה לכל התהילה?


לסיום, אצטרף לריקי גל שאמרה: "השחקנים נפלאים, הבימוי אחר, הכתיבה מדויקת ומרעננת, התנועה מיוחדת. אי אפשר שלא להריע לקבוצה הזו על עבודתה. צאו ולכו לראות יוצרים שיודעים לעשות תיאטרון חדש ומעשיר את חיינו!" כיף, כיף, כיף.

להזמנת כרטיסים


מוזמנים לעקוב אחריי בפייסבוק לסקירות ותכנים נוספים (: