ד"ר נחמה ויזר פסיכיאטרית – הפרעת אישיות היסטריונית

בחורה עם מחשב נייד

במאמר זה ד"ר נחמה ויזר, פסיכיאטרית בכירה מספרת על הפרעת אישיות היסטריונית

הפרעה זו מתאפיינת ברגשנות יתר הבאה לידי ביטוי בכל מצב, ובחיפוש אחר תשומת לב.
התנהגות זו מתחילה בבגרות המוקדמת והיא מתקיימת בקביעות.
אנשים הלוקים בהפרעת אישיות היסטריונית אינם מרגישים בנוח כאשר הם אינם במרכז תשומת הלב ומרגישים מוזנחים.
הם דרמטיים ומלאי חיים, ובתחילה הם שובים את שומעיהם על ידי התלהבותם, הפתיחות שלהם או הפלירטוט שלהם.
אבל במהרה נעשה ברור שהם דורשים בקביעות להיות במרכז תשומת הלב.
אם הם לא במרכז תשומת הלב הם עלולים לעשות משהו דרמטי כגון ליצור עימות, או להמציא סיפורים, על מנת למשוך את תשומת הלב.
הם מתלבשים ומתנהגים בצורה שהיא מתגרה מבחינה מינית או סדוקטיבית, בצורה שאינה תואמת את המצב. התנהגות זו אינה מצטמצמת כלפי אנשים שבהם הם מעוניינים מבחינה רומנטית אלא קורית במגוון רחב של יחסים חברתיים, מקצועיים מעבר למה שנהוג במסגרת החברתית.
הרגשות הם שטחיים ומשתנים במהירות. הם משתמשים באופן קבוע במראה החיצוני שלהם כדי למשוך תשומת לב. הדבר חשוב להם מאד והם משקיעים זמן רב, אנרגיה וכסף רבים על בגדים ושמירה על הופעתם החיצונית.
הם דורשים מחמאות בנוגע להופעתם ומאד נעלבים על ידי הערות ביקורתיות הנוגעות להופעתם או על ידי תמונה שבה הם חושבים שלא נראים במיטבם.
הם מתבטאים בצורה דרמטית שחסרה בפרטים. הם לא יכולים לתמוך את דעותיהם בעובדות או בפרטים.
למשל הם יכולים לתאר מישהו כאדם נהדר אבל לא מסוגלים לתת דוגמאות של מידותיו הטובות על מנת לתמוך בקביעה זאת.
הם מאד תיאטרליים, דרמטיים, מביעים את רגשותיהם בצורה מוגזמת, עד כדי כך שהם גורמים מבוכה לחבריהם ולמשפחותיהם על ידי הבעת הרגשות המוגזמת.אבל הרגשנות מופיעה ונעלמת מהר מדי ונראה שהם מזייפים את הרגשות.
הם מאד מושפעים על ידי דעות וטרנדים עכשוויים. ניתן להשפיע עליהם בקלות, במיוחד על ידי דמויות סמכותיות שהם נוטים לנהור אחריהן באמונה שיפתרו את הבעיות שלהם.
הם מתייחסים לאנשים שהם מכירים כאילו היחסים ביניהם הרבה יותר קרובים מאשר במציאות, מתארים אותם כחבריהם הקרוב והאהוב.
לאנשים הלוקים בהפרעת אישיות היסטריונית יש קשיים לפתח קירבה רגשית ביחסים רומנטיים או מיניים. הם עלולים לרצות לשלוט על בן הזוג דרך מניפולציה רגשית או מיניות ומאידך הם נעשים תלותיים מאד בבן הזוג.
כמוכן קשה להם ליצור יחסים עם בני מינם היות וההתנהגות הסדוקטיבית עלולה לאיים על היחסים הזוגיים של חבריהם. כמוכן הם מרחיקים חברים בשל הדרישה המתמדת לתשומת לב. הם נעשים דיכאוניים כאשר אינם במרכז ההתעניינות. הם משתעממים בחיי שגרה. כל הזמן מחפשים ריגושים וחידושים. הם זקוקים לסיפוק מיידי וקשה להם עם מצבים שדורשים דחיית סיפוקים. לכן קשה להם לשמור על עבודות לטווח רחוק ועל חברים.
אנשים הלוקים בהפרעת אישיות היסטריונית נוטים לבצע נסיונות אובדניים יותר מאשר באוכלוסייה הכללית ככלי להשיג תשומת לב או התייחסות טובה יותר.
ככלל אנשים הלוקים בהפרעת אישיות היסטריונית אינם נוטים לפנות לטיפול נפשי אלא אם כן הם סובלים מדיכאון או פסיכופתולוגיה נלווית אחרת או שחלה הדרדרות בחייהם האישיים עד כדי כך שנגרם סבל ניכר.
הטיפול העיקרי הוא פסיכותרפיה ובמידת הצורך טיפול תרופתי בהתאם לצורך.

מספר הטלפון של הקליניקה של ד"ר נחמה ויזר בראשון לציון: 039512937

דנה שמעוני
ככל שאנחנו גדלים, מתבגרים ומתפתחים, החיים מציבים בפנינו אתגרים חדשים. המסע שלי בחיים האלה מגוון ומלא צבעים, וכל שלב, כל גל, כל שביל חדש מזמן לי שיעור, אותו אני רוצה לחלוק אתכם, הגולשים.