הפרעה בקצב הלב / בוריס חלבניק

"הפרעה בקצב הלב" הוא אחד הסרטים הכי יפים של העת האחרונה, דרמה שחודרת עמוק ללב, בזכות מערכת היחסים שמתוארת בו באמפטיה ובעדינות, בזכות אהבת האדם ששורה עליו, זהו סרט המציג משחק נפלא של גיבוריו ועלילה ראליסטית שמראה את חוסנה של חברה ששומרת על ערבות הדדית ויושרה פנימית.

בחורה עם מחשב נייד

-h8lgsf-h8lgsf

הפרעה בקצב הלב

סרטו של בוריס חלבניק

 112 דקות

אולג וקטיה הם זוג נשוי היא רופאה בבית חולים והוא פרמדיק בשרותי רפואת חרום, בתחילת הסרט אנו רואים אותם נוסעים להוריה של קטיה  לכבוד ארוחת יום ההולדת של האב, בזמן שהמשפחה מברכת ואוכלת אולג שותה ללא הפוגה, אביה של קטיה מציע כמה פעמים שאולג ילך לשכב לנוח, מה שהוא כמובן מתכוון לומר לאולג  זה שיפסיק כבר לשתות. לבסוף קטיה נאלצת להתערב ולאיים שהם שניהם יעזבו אם אביה לא יניח לבעלה. האב שאף הוא רופא וניכר שיש חיבה עמוקה בינו לבין הבת מניח לבעלה והערב ממשיך בנינוחות. בסופו של הערב אנו רואים את קטיה יושבת בחוץ מעשנת סיגריה ושולחת לבעלה הודעת טקסט שבה היא כותבת לו שהיא רוצה להתגרש.

מכאן נפרשות לפנינו באופן אינטנסיבי קורות חייהם של אולג וקטיה במסגרת זמן של מספר ימים או מספר שבועות קצר, לא ברור לחלוטין כמה זמן עובר אם כי ברור שלא מדובר בחודשים רבים. הגיבור הראשי, האיש שאנו עוקבים רוב הזמן, אחר מהלכי חייו הוא אולג. חייו נעים בין מקום עבודתו לבין חייו האישים עם קטיה כאשר כל הזמן יש עירוב בין המקצועי לאישי, כאשר חייו האישים של אולג שמתפרקים מול עיניו וללא שום צל של הבנה מצדו מדוע הם מתפרקים? משמשים כתמונת ראי לחייו המקצועיים שגם שם למרות כל רצונו הטוב, למרות כל כמיהתו להציל ולרפא ולהועיל לכל מי שאפשר. למרות כל זה, אין הוא זוכה להכרה במאמצים אלו, נהפוך הוא, המנהל החדש בשרותי החרום מתעקש להפוך את השירותים שלהם להרבה יותר כלכליים, הוא מתעניין אך ורק בסטטיסטיקות ובנהלים ולחלוטין מתעלם מהגורם האנושי. העובדים כולם מנסים להתנגד למנהל החדש אך ללא הצלחה מרובה, אולג לא מתעמת כלל עם אותו מנהלן חדש אולם ממשיך להתנהג כפי שהוא מאמין שכך יש לנהוג מול אנשים הזקוקים לעזרתם של אנשי הרפואה הדחופה. הוא ממשיך לתת תשומת לב רבה לנזקקים וממשיך להתעמת עם  רופאים מנהלים וכל מי שמתנגד למה שהוא מאמין בכל ליבו שיכול להציל את חייו של אותו מטופל. לרוב קורה שאכן הטיפול אותו הציע אולג הוא הטיפול הנכון ושאבחנתו היא האבחנה המדויקת.

מידי פעם הסרט עובר להתמקד בקטיה, שברור שהיא החלק היותר מחובר למציאות בזוג הזה, היא יותר שקולה, התנהלותה נורמטיבית יותר, היא אינה שותה את עצמה לדעת, אינה רבה עם הממונים עליה ובסופו של עניין למרות ששניהם נפגשו בבית הספר לרפואה, נראה שהיא רופאה ולא לגמרי ברור האם אולג הוא ממש רופא או  פרמדיק בכיר, היחידי שמתייחס להבדלים המקצועיים בניהם הוא אולג עצמו.

אם לאורך הסרט לא ברור תמיד מהו הדבק שמחזיק את שניהם ביחד מגיעה אחת הסצנות היפות ביותר בסרט, כאשר אולג מזמין חברים אליהם הביתה וקטיה והוא מארחים אצלם סוג של מסיבה, חבריהם הקרובים הם גם האנשים שעימם הם עובדים, הצוות של אולג באמבולנס והאחיות שסובבות את קטיה בזמן המשמרות שלה והעירוב הטוטאלי בין החיים האישים לחיים המקצועיים שלהם מובהק. ולמרות שמדובר ברופאים, באחיות, באנשים שהמקצוע שלהם הוא הצלת בני אדם, למרות כל זאת, במסיבה הספונטנית אצל אולג וקטיה בדירה אנו פוגשים את המהות שלהם, את הצעירים שהם היו, את החלומות שלהם והמַאֲוַיִּים שלהם. ותוך כדי השתייה וההשתוללות מתגלה האהבה של קטיה ואולג בכל יופייה. העלילה מתרחשת בעיר הרוסית ירוסלבל, עיר רוסית בינונית. את המידע הזה מקבלים מראיון שנערך עם הבמאי, זהו לא מידע שניתן לדעת מהצפייה בסרט, הסרט למרות היותו אישי מאוד וראליסטי מאוד בה במידה הוא אוניברסלי.

הסרט מתמקד בחיים האינטנסיביים של גיבוריו עניין נוסף שנדמה שעיניים מערביות אינן יכולות להתעלם ממנו הוא אורח החיים שנפרש אל מול עיננו בסרט הנפלא הזה, אורח חיים שנדמה היה לנו שעבר מהעולם והנה הוא נוכח בכל הדרו אל מול עיננו המשתאות, הדירות הקטנות, הריהוט שמזכיר את שנות השבעים של המאה הקודמת, בנייני השיכונים האימתניים, בלוקים בלתי נגמרים של בניינים שמכילים בתוכם המון יחידות דיור ושבתוכם חיים מאות אנשים בתנאים צנועים למדי ושעדין ניתן לראות רבים כאלו במזרח אירופה. אף הציוד הרפואי שעמו מסתובבים צוותי האמבולנסים נראה מיושן קמעה ותנאי העבודה אף הם נדמים לא מאוד מתקדמים. באחת הסצנות בסרט הרופא המכובד יוצא אל האם הבוכייה והדיבור אליה הוא מאוד מרוחק כמעט מנוכר. התייחסות רק לקראת סופה של השיחה הוא מגלה מעט אמפטיה כלפי האם ולא לפני שהיא הציגה לפניו את מידת ההתרפסות הנאותה ולא ניתן להשתחרר מהתחושה שהחיים שם, במקום שבו הסרט הזה נוצר, אחרים משלנו ונראה שאף קשים יותר.

 "הפרעה בקצב הלב" הוא אחד הסרטים הכי יפים של העת האחרונה, דרמה שחודרת עמוק ללב, בזכות מערכת היחסים שמתוארת בו באמפטיה ובעדינות, בזכות אהבת האדם ששורה עליו, זהו סרט המציג משחק נפלא של גיבוריו ועלילה ראליסטית שמראה את חוסנה של חברה ששומרת על ערבות הדדית ויושרה פנימית.

סרט נפלא ויפה רוצו לראות.

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon