הפריפריה אינה פח האשפה של המדינה.

מדובר במחדל גדול מימדים בו הפריפריה שוב הופכת לפח אשפה של המדינה, בנגב כבר נמצאים מפעלים כימיים רבים, הקריה למחקר גרעיני, אתר פינוי פסולת רעילה – רמת חובב, בסיסים צבאיים, כל אלו הופכים את הדרום לפצצה מתקתקת וללא שום תוספת סיכון, ללא שום אחריות על העתיד להתרחש, מוכרים לנו רעלים בעטיפה נוצצת ומצפים שנקבל זאת בשתיקה.

ייתכן מאוד שבין כותרות החדשות הצלחתם להבחין בכתבת משנה העוסקת בפיטורי העובדים של מפעל חיפה כימיקלים, אותם פועלים אשר ישלחו לביתם ערב חג הפסח לאחר שנים רבות בהם נתנו את מיטב שנותיהם למפעל זה. המשפחות עוברות תקופה קשה של חרדה ודאגה לעתידם ובצדק, אך מלבד סכנת הפיטורים המרחפת מעל ראשי העובדים מטרידה אותי סוגיה נוספת- העברת מכלי האמוניה לנגב. כל הרעש סביב פיטורי העובדים הוא חשוב מאוד, אך הסכנה הגדולה באמת התקבלה על ידי הממשלה בשיתוף המשרד לאיכות הסביבה. אותו משרד הדורש את פינוי האמוניה מחיפה ומיד קיבל באותה נשימה את ההחלטה לבנות מפעל אמוניה בנגב.

weld-67640_1920

בדרך כלל אני מצליחה לעקוב אחרי ההתרחשויות, אך הפעם, ככל שאני חוקרת את העניין כך עולות יותר ויותר שאלות כמו: מדוע לנגב? האם דמם של תושבי הפריפריה פחות חשוב מדמם של תושבי חיפה? ואיך המשרד לאיכות הסביבה דורש את צמצום פעילות האמוניה בחיפה אך באותה נשימה מאשר בניית מפעל אמוניה בנגב?

לדעתי מדובר במחדל גדול מימדים בו הפריפריה שוב הופכת לפח אשפה של המדינה, בנגב כבר נמצאים מפעלים כימיים רבים, הקריה למחקר גרעיני, אתר פינוי פסולת רעילה – רמת חובב, בסיסים צבאיים, כל אלו הופכים את הדרום לפצצה מתקתקת וללא שום תוספת סיכון, ללא שום אחריות על העתיד להתרחש, מוכרים לנו רעלים בעטיפה נוצצת ומצפים שנקבל זאת בשתיקה.

פעילות המפעלים הממוקמים בנגב ממנים את הטייקונים של מדינת ישראל, בדיוק כמו שמדינות העולם השלישי עובדות עבור האימפריות כארה"ב ואירופה כך הפריפריה בידי הממשלה והטייקונים וכך לדעתי גם התקבלה ההחלטה על העברת מיכל האמוניה לנגב בכיסוי יוקרתי של "מפעל חדש יבנה בנגב ויעסיק אלפי תושבים" מבינים?

אני שואלת עד מתי?

לפני מספר חודשים יזמתי את פרויקט "דימונה- שבירת הסטיגמה" הראיתי שבדימונה בניגוד לסטיגמה הרווחת, קיימים מקומות יפים ואנשים נפלאים ולא רק מצוקות ואומללות, מוחות מבריקים ביותר צומחים בעיר הזאת ויוצאים ממנה, מעטים בוחרים להישאר ולהילחם על הבית.

אני בחרתי להילחם וזה אומר לא לאפשר לנגב להיות מלא בסכנות עבור דור העתיד, זה אומר שמלבד כימייה מסכנת חיים, אפשר להביא דרומה גם תיירות ובילויים מוזאונים חינוך איכותי ותקציבים שיפתחו את הנגב  ולא את כלכלת המדינה ויוסיפו עוד מליונים לבעלי ההון.

קרדיט תמונה: pixabay

 

 

 

 

Edri Maya
סופרת 'סערה מדברית', לומדת לתואר ראשון, רעיה ואמא במשרה מלאה. מאמינה גדולה ב"תהיה האדם שאתה רוצה לפגוש".