הפרחת יונים – כל האמת העצובה

טקס שחרור והפרחת יונים מסמל עבורנו, בני האנוש, חופש, שמחה, שלום וכו'. זו תעשייה משגשגת וישנם לא מעט עסקים "לגיטימיים" שעוסקים בגידול היונים ומכירתן לצורך זה. האמת מאחורי התעשייה הזו קשה ועצובה: היונים בהן משתמשים הן יונים צעירות, קטנות וביתיות. רובן המכריע לא ישרדו בטבע ודינן למות בסבל רב.

טקס שחרור והפרחת יונים מסמל, חופש, שמחה, שלום וכו', רואים אותו בטקסים חגיגיים שונים כמו חתונות, בר-מצוות, טקסים רשמיים ואף לוויות.  זוהי תעשייה משגשגת וכל מי שיעשה חיפוש תחת השם "יונים להפרחה" ימצא פרסומים של לא מעט עסקים "לגיטימיים" שעוסקים בגידול היונים ומכירתן, כולל הבאתן למקום בכלובים ושחרורן.

dove
יוני בייבי-קינג בכלוב, שם ישהו שעות רבות טרם השחרור, גם זה גורם להן סבל רב.


האקט אולי מרגש את הנוכחים בטקס, אך עבור היונים זהו אקט אכזרי, ולמעשה הן לרוב נשלחות אל מותן. זן היונים שמשוחררות בחתונות וטקסים נקרא "יוני מלך" הן קטנות יחסית ולבנות, לרוב מדובר בגוזלים בני מספר שבועות שזה עתה למדו לעוף, אין להן עדין כישורי חיים והשרדות, לאחר שחרורן הן מנסות למצוא את דרכן למקום מבטחים כשהן בודדות, חלשות, חסרות ישע, וגורלן במרבית המקרים רע ומר: הן נטרפות על ידי חיות בר שונות או ציפורים גדולות יותר,  נדרסות על ידי מכוניות או פשוט גוועות ברעב ובצמא. המציאות היא שכמעט כל היונים האלה ימותו תוך שהן חוות סבל ופחד.

זה נכון שמדי פעם אנשים טובים ועירניים באולמות-אירועים ובתי קברות, המקומות הנפוצים ביותר לטקסים מעין אלו, מנסים  לעזור ליצורים האומללים, אך גם כשמצילים את יוני המלך ששוחררו ומעבירים אותן למקום מבטחים, הן לרוב כל כך מבוהלות, חלשות ולעיתים פצועות, ומה שקורה הוא, שרובן המכריע מת גם כשהן נמצאות במחסה ומקבלות טיפול רפואי.

dove1
יונה לבנה – סמל השלום, לצערנו הרב הסימבול הזה הוא עבור המין האנושי בלבד.

יש הרבה דברים שאפשר לעשות למען אותן חיות אומללות, כמו להתנדב במקלטי הצלה או לאמץ אותן, אך הדבר העיקרי שחשוב לעשות הוא לא לתת יד להתעללות הזו במסווה של טקס מרגש שנקראת "הפרחת יונים", והמודעות העצמית כאן היא ראשונה בחשיבותה.

אנא – פקחו את העיניים והלב, עזרו לאנשים להכיר במציאות.

למידע נוסף, מתוך אתר Peta:
https://prime.peta.org/2010/02/the-truth-about-butterfly-and-dove-releases