האמת מאחורי הרוחניות העכשווית – חלק א

בחורה עם מחשב נייד

Spiral
את הסיפור הזה כתבתי על כת הפועלת בישראל, הרב יצחק לייגנר (שקרן ביידיש) אינו קיים במציאות אך דמותו מבוססת על אדם מציאותי העומד בראש קבוצה רוחנית
.

לפני שאתחיל את הסיפור שלי  עלי לאמר כמה מילים על הרב יצחק לייגנר, לפי ההיכרות שלי אתו קיבלתי רושם שהוא באמת מאמין שמציל את האנושות בזכות הפצת המיסטיקה היהודית ובאמת האמין שיעזור לי להיות אדם מאושר אם אקבל את הרעיונות להם הוא מטיף, אבל נראה שהוא גם מרוצה מפולחן האישיות שתלמידיו בנו סביבו, ייתכן ששני הדברים לא סותרים אחד את השני.
אבל דבר אחד ברור ללא כל ספק, למרות שמעדיף להיקרא בשם "רב" הוא מעולם לא הוסמך לרב, אינו משתייך לשום זרם חסידי פרט למרכז הרוחני למיסטיקה יהודית שייסד בעצמו, ואינו מחזיק בסמכויות המקובלות של רב המוכר על ידי הרבנות.
החיפוש שלי אחר משמעות החיים החל בגיל צעיר מאד, לפני הכול עלי לציין שהנני סובלת מפגם בדיבור מאז הילדות, כתוצאה מכך כבר כילדה נאלצתי להתמודד עם התעללות מצד ילדים אחרים וגם להעביר חלק גדול מחיי הבוגרים בבדידות ונידוי חברתי.
חוסר היכולת להתקבל לעבודה בשל המגבלה בדיבור אילץ אותי לבסוף לוותר על קריירה במקצוע שלמדתי, החשש שלי לא למצוא עבודה בעקבות הליקוי נוצל היטב על מנת לגרום לי להיות כלואה בכת.
ולהלן סיפורי האישי:
כשלמדתי בבית הספר היסודי, ביליתי את רוב זמני בקריאה בביתי או בספרייה בזמן שילדים אחרים שיחקו בחצר. ידעתי שאם אצא גם אני לשחק אקבל רק עוד מנה של אלימות והצקות, לכן העדפתי להתבודד בחברת הספרים.
כבר אז הרבתי לשאול את עצמי, מדוע בני האדם אכזריים כל כך? למה אני סובלת? ומה הטעם בחיים? אך כמובן לא היה מי שיענה לי על השאלות.
בין הספרים שקראתי נמשכתי בעיקר לסיפורים היסטוריים וסיפורים העוסקים בתנ"ך וביהדות, אהבתי את התפילות ומצוות היהדות דבר שהביא אותי בגיל 12 להחלטה לחזור בתשובה ובכיתה ז' הלכתי ללמוד באולפנא.
באותה תקופה שאלות על מהות הקיום החלו להטריד אותי בעוצמה חזקה יותר, עד שיום אחד נגשתי לרב של בית הספר ושאלתי "בשביל מה אני חיה?" בתגובה קיבלתי ממנו ספר העוסק בנושא הלכות צניעות, ספר שלא סיפק אותי ואפילו גרם לי להתקומם.
ככל שהתבגרתי כך התרעמתי יותר על ההשקפה לפיה כל מהות הקיום שלי כאישה מסתכמת בלהתכסות בבגדים ארוכים שנועדו לטשטש את נוכחותי, לקיים הלכות שנכתבו עבורי על ידי גברים בלי לשאול יותר מדי שאלות ובסופו של דבר להתחתן ולקבל בהכנעה את מרותו של הבעל. בנוסף לכך הופליתי לרעה וספגתי התנכלויות על ידי צוות המורים בשל העובדה שלא הגעתי מבית דתי כמו רוב התלמידות.
לבסוף הפסקתי להקפיד על קיום המצוות ועזבתי את האולפנא כדי לעבור לתיכון חילוני.
לאחר המעבר הייתי אמורה לשמוח בחלקי מבחינה הגיונית, הצלחתי בלימודי וגם יחסי עם החברים והמורים השתפרו באופן משמעותי, אבל לאחר הוויתור על אורח חיים דתי נפערה בי ריקנות. כל מה שסבב אותי נראה בעיני שטחי וחסר משמעות לעיתים קרובות מצאתי את עצמי שוקעת בדיכאון ללא כל סיבה מובנת.
למרות שבאותו זמן עדיין לא ידעתי בוודאות מה אעשה כשאסיים את התיכון דבר אחד היה ברור מבחינתי: לעולם לא אסכים לחזור בתשובה!
ואז כשהייתי בת 17 גיליתי לראשונה את הרב יצחק לייגנר.
חשוב לציין שלהבדיל מרוב המשפחות שילדיהם נקלעו לכת הרסנית והוריהם נאבקים על מנת להוציא אותם מהכת, דווקא אימא שלי הייתה זו שהכניסה אותי לכת.
הכול התחיל מכך שאמי הייתה מיודדת עם אדם הלומד אצל הרב לייגנר ובהמלצתה הגעתי להרצאה שנערכה בעיר מגוריי על הקשר בין מיסטיקה יהודית, בריאת העולם ומשמעות התיקון שעל בני האדם לעבור. הדברים ששמעתי התירו בי רושם חיובי מאד, מאז המשכתי לקרוא את הרצאותיו ולהקשיב לשיעוריו דרך אמצעי התקשורת.
בהרצאות הובטחו תשובות לכל השאלות על מהות החיים בזכות המיסיטיקה היהודית, למרות התפיסה הרווחת בקרב רבנים במגזר החרדי שלימודים רוחניים עמוקים הם מנת חלקם של גברים בלבד הרב יצחק לייגנר אמר שגם לנשים מותר ללמוד, דבר שהתאים מאד לרעיונות הפמיניסטיים איתם התחלתי להזדהות באותה תקופה, והכי חשוב הוא שקיום המצוות אינו משמעותי בעיניו מפני שהמצוות אינן אלא רק ביטוי חיצוני למשמעויות הרוחניות העמוקות יותר, שאדם יכול לעסוק ברוחניות גם אם מקיים אורח חיים חילוני ואפילו אם איננו יהודי.
משמעות החיים לדברי הרב לייגנר היא להביא את האדם לתיקון נשמתו בכך שיתגבר על האגו ויפתח רגשות אלטרואיסטיים כלפי הסביבה ושהמצוות בתורה נועדו לחנך אותנו לאלטרואיזם. כלומר על האדם ללמוד לתת בשביל הזולת ולא רק לקבל בשביל עצמו ובכך אמור לעזור לו הלימוד הרוחני.
לאחר סיום התיכון נרשמתי ללימודי תעודה בתחום העיצוב הגרפי, סיימתי בהצלחה את לימודי במכללה והתכוונתי לחפש עבודה בתור גרפיקאית. באותו זמן פגשתי את שמעון שהיה הידיד של אמי ותלמיד של הרב יצחק לייגנר.
אימא שלי הכירה לי את שמעון מכיוון שהיה גרפיקאי וותיק ואחראי על מחלקת הגרפיקה במרכז הרוחני למיסיטיקה יהודית. כשפגשתי אותו ראיתי איש בעל חזות דתית עם כיפה וזקן אבל אדם חברותי עם חוש הומור חיובי, שכלל לא הדיף ריח של שמרנות וקנאות חרדית. הוא היה פרוד מאשתו והתגורר בגפו סמוך למרכז הרוחני.
שמעון חווה את דעתו על העבודות שהכנתי במסגרת הלימודים, והובהר לי שעל מנת להתקבל לעבודה בעיצוב הגרפי עלי לעשות סטאז' מכיוון שמקומות העבודה רוצים ניסיון.
לאחר מכן סיפר לי על לימודיו אצל הרב לייגנר והמליץ להירשם אל המכללה למיסטיקה יהודית שהייתה למעשה שלוחה של המרכז בו למד.
שמעון הבטיח שאם אכנס ללימודים אוכל גם להתיידד עם חבר'ה צעירים ויאפשרו לי להתנדב בתור גרפיקאית, מה שיעזור לי לרכוש ניסיון ויקל על השתלבותי בשוק העבודה. כמובן שקיבלתי את ההצעה בשמחה.
להמשך:
האמת מאחורי הרוחניות העכשווית- חלק ב

בגלל מחסור בתקציב ה"מרכז הישראלי לנפגעי כתות" בסכנת סגירה,
לתרומות לחצו כאן