הפלות חוזרות – אבחון וטיפול

הפלות חוזרות

הרגע הקשה ביותר של ההיריון

כל היריון מכיל בתוכו חוויות חיוביות ושליליות. לפעמים התינוק בועט וזה מרגש אותנו ולעתים הכאבים עזים ואנו רק רוצים שהם ייפסקו. לעתים קשה לזוז ולבצע פעולות שגרתיות בגלל המוגבלות בנשיאת העובר ולעתים החיזוקים החיוביים מהסביבה עושים לנו את היום. אם יש רגע אחד שאף אחד לא רוצה לחוות היא הפלה, בעיקר כאשר זו הפלה טבעית ובעיקר שזו הפלה שחוזרת על עצמה מספר פעמים.

הפלות חוזרות

הפלות במספרים

רוב ההפלות מתבצעות עוד לפני בדיקת ההיריון אך הן יכולות לקרות גם בשלבים מאוחרים יותר. לא תמיד יודעים מהי הסיבה להפלה וזה בדיוק מה שחשוב לבדוק עם רופא מומחה בתחום. כל סיום היריון לפני השבוע העשרים נחשב להפלה, בין אם זה בצורה טבעית או יזומה. הפלה ספונטנית נפוצה בדרך כלל בשליש הראשון של ההיריון.

הפלות חוזרות – אבחון וטיפול

  • ההגדרה של הפלות חוזרות לא ברורה ולא מוגדר בדיוק אך מייחסים הפלות חוזרות ללפחות שתי הפלות רצופות, כאשר חלק מייחסים זאת רק מההפלה השלישית. בני הזוג מתייחסים להגדרה הזו לפי מצבם, כך שאם למעשה אין להם ילדים, כבר מההפלה הספונטנית השנייה זהו מצב חשוד לעומת מצב בו כבר יש להם ילד, סימן לכך שהם הצליחו להיכנס להיריון בעבר ויש פחות לחצים להבאת ילד לעולם באופן טבעי.
  • יותר ממחצית מההפלות החוזרות מתרחשות בגלל הפרעה כרומוזומלית בעובר. בעיות אלו נבדקות במרפאות פוריות מדויקות שיכולות לחשוף האם זו הבעיה או לפחות יש חשד סביר לכך. הפרעות אלו שולחות את הגבר והאישה שניהם לבדיקה כדי לבדוק האם להם יש הפרעה כרומוזומלית וכך ניתן לחשוב על פתרונות שמתאימים למצב.

לטיפול בהפלה חוזרת נדרשת אבחנה מדויקת

קשה מאוד לטפל בהפלות חוזרות בלי לדעת בדיוק מה הגורמים. הגורמים יכולים להיות רבים והמצב הזה מורכב הרבה יותר ממה שהוא נדמה. למשל, זוגות שסובלים מבעיות פוריות כלשהן ייבדקו באופן פרטני בהתאם למצבם. נשים שיש להן מחלות כרוניות כמו סוכרת, אי ספיקת צוואר הרחם, מחלות אוטו אימוניות שונות וכולה צריכות לעבור את היריון בצמוד לטיפולים מתאימים שימנעו את ההפלה בגלל המחלה וכך כל מקרה לחודו.