הפחד נמצא בכל מקום

את הספר "בחירתו של רפאל פ." של ורדה פולק-סאם אנצור בליבי עוד זמן רב. הוא ניחן ביכולת מדהימה לשקף כיצד נבנה התת מודע שלנו מרגע היותנו בבטן. בהתאם לזרעים שנזרעים, כך גם ייראו חיינו בגיל מבוגר יותר.

"הפחד הוא מחלה כרונית שקשה להיפטר ממנה. שלא כמו אורחים שהולכים ובאים, ולפעמים הולכים ולא חוזרים, ואם חוזרים אפשר לסגור בפניהם את הדלת ואז הם לא קיימים, כי הם דבר חיצוני וניתן להיפטר מהם – מהפחד אי אפשר להיפטר. דייר קבע. נצמד אליי בעקשנות  של עלוקה".

הפחד הוא רגש שמלווה את סיפורו של רפאל לכל אורך המסע שעובר עם עצמו. רפאל מספר את סיפורו האישי מרגע היותו ברחם ועד בגרותו. הוא ילד יפה, מחונן, מוכשר ותאב חיים, אך נפשו הרגישה נמשכת מגיל צעיר לתהומות שעומקו לא ישוער. אמו סוערת ונועזת, אביו התנכר לו והותיר פצע בליבו שלא יירפא לעולם. נקודת המבט של רפאל היא עוד מעצם היותו עובר בבטן ואפילו מהרגע שנוצר, לאורך צמיחתו כילד שובה לב וחכם בצורה יוצאת דופן. הוא חווה אהבות נעורים ושמחות . יחד עם זאת חוויות הילדות שנצרבו בליבו אינן מרפות ממנו והוא חי בכאב עמוק ובפחד נצחי שלא מאפשר לו לחיות חיים מלאים.
הספר כתוב בשפה עברית רהוטה, כזו של פעם. כמו כן, משלב בתוכו ספניולית, שהיא שפתן של בנות משפחתו של רפאל.  העלילה מתרחשת בירושלים ומפליגה עד ניו יורק לקראת סופה.

קראתי את הספר בנשימה עצורה כשברקע הדהד לי, שכתיבת ספר מסוג זה צריכה להיות כרוכה בחוויה אישית של המספר. הנגיעה העדינה בנימי הנפש, היכולת להעביר את הרגשות והפחדים של רפאל בצורה כה אמיתית וכואבת יכולה להיעשות מנקודת מבט של מישהו שחווה את זה כבר.
טרם קראתי סגנון כתיבה כן, מרגש ועדין כל כך. לעיתים ליבי יצא אל רפאל מרוב הזדהות עם מצבו ורציתי להיכנס לסיפור לעזור לו.
הקונפליקט בין מה שקורה במעמקי הנפש (תת מודע) לבין המציאות המודעת חוזר על עצמו לאורך כל המסע של רפאל וזה מה שיוצר את הכאב הכי גדול, הידיעה שלנפש יש כללים משלה.
החוויות שכל אחד עובר בילדותו, גם אם לפעמים לא נראות כה משמעותיות כשהם קורות, הן בעלות השפעה מוחלטת על המשך החיים. התנהלות החיים מתבססת על אמונות ומצבים שנצרבו בילדות, ואם הם נחוו כשליליים, הם ישפיעו על התנהגותנו בהמשך, כרוניקה כזאת שידועה מראש.

כל ספר שמסתיים הוא קצת כמו פרידה. היינו יחד באותו סיפור תקופה מסויימת ועכשיו זה נגמר, הגיע הזמן להיפרד. בספר הזה הפרידה נמצאת לכל אורכו. כל מה שקורה לרפאל קשור לפרידה, אולי זה הפחד מהנטישה שנמצא שם כל הזמן. זאת אולי הסיבה לקושי הרב שהוא נושא בתוכו והסיום שגם לא מקל על התחושה הזו.

אני ממליצה מאד, זה ספר חשוב מעבר להיותו מרתק. הוא מביא שפה אחרת, סגנון אחר, הבנה ברורה כיצד הנפש בנויה ומה נשמר בה אחרי הכל.

השילוב של עברית, ספניולית, עצב, הומור, שמחה וצער יוצרים את העניין וזרימת הסיפור בצורה כה קולחת ומעניינת.
לורדה פולק סאם זהו רומן ביכורים ראשון. מצפה מאד לספר הבא.

בחירתו של רפאל

 

מיקה  אפלבאום | כותבת ועורכת תוכן, מטפלת ב NLP
לבלוגים קודמים לחץ כאן
לדף בפייסבוק לחץ כאן
ליצירת קשר 050-6507111

מיקה אפלבאום
אני מנחת מיינדפולנס למבוגרים וילדים. משלבת סדנאות מיינדפולנס עם כתיבה ככלי לביטוי עצמי. עובדת באופן פרטני ועם ארגונים גדולים שמשלבים את תחום המיינדפולנס בתוכם. בנוסף, אני עוסקת בכתיבה ועריכת תוכן. כותבת למגזינים, אתרי אינטרנט, אתרים פנים ארגוניים, בלוגרית בסלונה בנושאי גוף ונפש, תרבות, לייף סטייל. הכתיבה היא אהבתי הגדולה והשילוב שלה עם מיינדפולנס הוא חיבור מנצח בעיניי.