העלמת קמטים

העלמת קמטים, ד"ר ברנרדו שטראוס

הרצון לעצור את הגיל ואת הזמן הוא חזק מאוד והיה חזק תמיד אך היום נראה שהוא עוצמתי במיוחד.
במשך שנים היו שתי אופציות: טיפולי יופי שיצרו שיפור קל או ניתוחי פנים להשגת תוצאות משמעותיות.

התפתחות והתקדמות משמעותית בתחום של אסתטיקה רפואית הביאו לפיתוח טיפולי הדור החדש: טיפולים בעלי השפעה רבה וזאת ללא ניתוח.

למה אסתטיקה רפואית ולא טיפולי אסתטיקה?

ככל שהתחום הולך ומתפתח ישנה הבנה עד כמה טיפולי העלמת קמטים שמוצעים היום שייכים לרפואה לא פחות מאשר לאסתטיקה ולכן נקרא התחום אסתטיקה רפואית.
סוגי הטיפולים שנפרט דורשים מיומנות רבה ועבודה עם חומרים חזקים מאוד שאי דיוק בעבודה איתם יכולה לגרום נזקים. לכן נדרשת מיומנות והכשרה רפואית מלאה לטיפול בשיטות אלה.

העלמת קמטים, ד"ר ברנרדו שטראוס

מהן השיטות לטיפול שישנן?

ישנן מספר שיטות להעלמת קמטים וטיפול בהם המבוססות על חומרים שהאפקט שלהם על העור הוא משתנה או מכשור חדשני:

בוטוקס
בוטוקס הוא סוג הטיפול הראשון והמוכר שיעלה בהקשר של העלמת קמטים ללא ניתוח. מדובר על הזרקת החומר בוטלינום טוקסין הנחשב לרעלן. הוא פועל על שרירים באזור בו הוזרק ומביא לשיתוק חלקי שלהם. כיוון שקמטי וקמטוטי הבעה נוצרים מפעילות שרירים, הבוטוקס שעוצר את פעילותם לפחות באופן חלקי מביא ליישור קמטים. טיפול בבוטוקס יעיל באזור העליון של הפנים: אזור העיניים, הגבות והמצח.
חומצה היאלורונית
חומצה היאלורונית היא חומר רב סוכרי שאחת התכונות שלו היא ספיחת מים ולכן הוא מצוין למילוי קמטים וגם להגדלת נפח באזורים שונים בפנים. באמצעותו נעשה גם עיבוי שפתיים הנחשב לטיפול פופולארי מאוד היום. מעבר לכך שהוא משמש כחומר מילוי מעולה, הוא גם מעודד ייצור קולגן, חלבון המביא לחיוניות העור ולמראה חלק יותר.
רדיאס
רדיאס הוא חומר המבוסס על סידן וגם הוא משמש כחומר מילוי. השימוש בו הוא בעיקר לאזור הפנים התחתון כמו הקמטים המוכרים שנוצרים בצידי האף. גם הוא, כמו חומצה היאלורונית, מעודד ייצור קולגן.
פילינג עמוק
אם פילינג שטחי יכול להתבצע גם על ידי קוסמטיקאית ולכן ניתן לשייך אותו לטיפולי יופי, פילינג עמוק רשאי רק רופא לבצע. ישנם שני סוגי פילינג עמוק: פילינג כימי ופילינג לייזר. בשניהם ישנו קילוף עד לשכבות עמוקות של העור. קילוף זה מעודד ייצור קולגן ברמה משמעותית שיוצרת החלקה ומראה צעיר יותר של העור.

 

האם טיפולי העלמת קמטים הם ארוכי טווח?

זמן ההשפעה של כל טיפול העלמת קמטים משתנה בהתאם לסוג הטיפול. באופן כללי טווח ההשפעה הממוצע הוא מספר חודשים עד שנה. בטיפול בוטוקס טווח ההשפעה גדל מטיפול לטיפול בגלל השפעה מצטברת של הבוטוקס על השרירים באזור ההזרקה.

מדוע חשובה התייעצות עם רופא לבחירת שיטת הטיפול?

לכל שיטת טיפול השפעה שונה על תהליכים המתרחשים בגוף. רופא יוכל להתאים את הטיפול תוך הסתכלות רחבה הן על מצב הקמטים וסוגיהם והן על מצבו הרפואי הכללי של המטופל. כל אלה ביחד יקבעו מהו סוג הטיפול שיביא לתוצאות הטובות ביותר תוך סיכוי מינימלי לתופעות לוואי. הסתכלותו של רופא היא לא רק מהפן האסתטי אלא גם מהפן הרפואי והמשמעות היא רבה בטיפולים המבוססים על חומרים חזקים.

לסיכום, היום ישנן אפשרויות רבות בטיפול בקמטים. המשותף לכולם הוא שהם שייכים לרפואה לא פחות מאשר לאסתטיקה. לכן, כולם צריכים להתבצע על ידי רופא ולא קוסמטיקאית או כל הגדרת מקצוע אחרת. כאשר בוחרים רופא לטיפול, חשוב לבדוק את הניסיון שלו הן כרופא בכלל והן בכל הקשור באסתטיקה רפואית.