הסרט "סבנה"- הקרנת הבכורה

בחורה עם מחשב נייד

ODKR9991
בתמונה:היוצר נתי דינר, הבמאי רני סער ,התסריטאי משה זונדר וחלק מצוות השחקנים. צלם:עודד קרני

אמש התקיימה הקרנת הבכורה של הסרט “סבנה” של קשת, אותו יצר נתי דינר, ביים רני סער, תסריטאי משה זונדר. הסרט ישודר בקשת ביום שלישי 8.9. הההקרנה התקיימה בסינמה סיטי בירושלים במעמד משתתפי מבצע "סבנה": ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו; נשי המדינה לשעבר, מר שמעון פרס; וראש הממשלה לשעבר, מר אהוד ברק.

הסרט מגולל את סיפור חטיפת מטוס סבנה, שהתרחש ב-8 במאי 1972. מטוס נוסעים של חברת התעופה הבלגית סבנה יצא בטיסה 571 מבריסל לנמל התעופה לוד,ונחטף על ידי מחבלים מארגון ספטמבר השחור.
החטיפה תוכננה על ידי עלי חסן סלאמה. ארבעה מחבלים, שני גברים ושתי נשים, עלו למטוס עם דרכונים מזויפים וזמן קצר לאחר ההמראה נכנסו המחבלים זה אחר זה לשירותי המטוס והוציאו שני אקדחים, שני רימונים ושתי חגורות נפץ שהסתירו על גופם. לאחר מכן מפקד הפעולה, עלי טהא אבו סניינה, פרץ לתא הטייס כשהוא חמוש באקדח והודיע לקברניט, רגי'נלד לוי, על חטיפת המטוס.

המטוס נחת בנמל התעופה לוד בשעה 17:15. החוטפים דרשו לשחרר כ-300 אסירים פלסטינים הכלואים בישראל ואיימו לפוצץ את המטוס על נוסעיו. שר הביטחון, משה דיין, ניהל משא ומתן עם המחבלים ובמקביל נעשו הכנות למבצע חילוץ.
הוחשה לאירוע סיירת מטכ"ל, שלוחמיה החלו להתכונן לפרוץ למטוס ולהשתלט על המחבלים‏.
מר אהוד ברק, מפקד סיירת מטכ"ל דאז, נקבע כמפקד פעולת החילוץ, והרכיב כוח שהתבסס על קציני ולוחמי היחידה, ובהם גם אנשי מילואים של היחידה אשר עבדו כמאבטחים בשירות הביטחון הכללי.
מר בנימין נתניהו היה מפקד צוות ביחידה‏ שתוכננה לפרוץ מדלת החירום שעל הכנף השמאלית.
המטוס שוחרר מקץ יממה בפעולה הנועזת של סיירת מטכ"ל.

מבצע שחרור המטוס סבנה היה מבצע ראשון מסוגו לשחרור מטוס בעולם. זהו המבצע הראשון שכוח פרץ למטוס חטוף. לכן, מאז המחבלים הרחיקו מטוסים מאפשרות זו.

ODKR9464
בתמונה:טלי גורן, סמנכ"ל תקשורת ורגולציה בקשת. צלם:עודד קרני

לאחר ההקרנה משתתפי המבצע נשאו דברים, שבהחלט הצליחו לרגש ואף ליצור גאווה במדינה ובלוחמיה, גאוה שהיתה לנו אז ושנשארה עד היום.

ODKR9784
צלם:עודד קרני

משתתפי המבצע מסכימים ביניהם והדגישו זאת אתמול, שלחימה בטרור חייבת להיות נחרצת, יצירתית וחותרת למגע.
חייבים לשמר את הרוח הבלתי נכנעת שאייפינה את הלוחמים והמפקדים.
עברו למעלה מארבעים שנה ועדיין הנחישות והתעוזה לא עזבו אותנו. מה שהיה נכון בסבנה, נכון גם לגבי היום.

מר בנימין נתניהו, מתאר את הרגע הקשה ביותר במבצע, כשהוא עמד על הכנף, הוא ולוחמיו פרצו פנימה וראו אישה עם כדור ברקה. החשש הגדול ביותר היה שהמחבלים יפעילו את החומר נפץ ושהלוחמים יפגעו בנוסעים. לטענתו, הפריצה בבת אחת הגדילה את הסיכויים במבצע.
מר בנימין נתניהו אף נפצע במהלך המבצע, כאשר אחד הלוחמים ניסה "לנטרל" את המחבלת מהפעלת מטען הנפץ.

ראש הממשלה אומר:"בישראל נקבע כלל, שאם יש אפשרות להגיע לחטופים, אז מבצעים חילוץ.
מה המרחק בין הצלחה לכישלון? ככה… לא תמיד יוצא לך סבנה"

ODKR9827
צלם:עודד קרני

מר בנימין נתניהו בדבריו אמר אתמול, שהוא למד על מבצע זה רבות מהסרט, אם כך, מיותר לציין שגם אנחנו הצופים 🙂

הסרט היה מרתק, מצחיק ומהפנט.הסרט בנוי בצורה טובה ומעניינת, על אף היותו חצי דוקומנטרי.כפי שמר אהוד ברק אמר אתמול בתום ההקרנה:"זהו סרט שהצליח לגרום למתח גם כשהסוף ידוע מראש".

20150811_231030-1-1

XOXO

אחת שיודעת;-)

20150811_225534 (2)

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)