הספר "ילד קוביות" מאת קית סטוארט בהוצאת מטר- ספר חובה!!!

שבת שלום חברות וחברים,

סיימתי לקרוא ספר ,אחד הטובים והמרגשים שיצא לי לקרוא לאחרונה.
368 עמודים שכמעט ולא יצא לי להניח לרגע. אני רצינית. בעודי ממתינה במרפאת השיניים לפני ניתוח שתלים, לא פחות, אחזתי בספר כמעוז אחרון לפני הפרוצדורה הלא פשוטה. התחלתי כמה עמודים.
בחופשת המחלה לא יכולתי להניח את הספר מידיי ,אף בתור לקניות השבת חוסרים שהשלמתי וכמובן בבית קפה האהוב עליי והטקס שלי של לגימת קפה איכותי ולצידו עוגה והדובדבן שבקצפת – הספר הנבחר.
אני שמחה שהגיע אלי הספר, לא תיאמו איתי אפילו, כך פתאום הגיע לתיבת הדואר שלי בהפתעה.

הספר מספר קודם כל על קשר בין אבא ובן בעיר בריסטול אשר בבריטניה (ממלכה אהובה עליי מתוקף היותי שליש בריטית). קשר שמתחיל לא טוב, סאם הבן מתפקד על גבול/ספקטרום האוטיזם. וכמו שנזכר בספר קצת קשה לכתוב- מתפקד כאילו שזה לא בן אדם עם רגשות ,לב ונשמה.
עוברים על סאם הרבה דברים לא נעימים, תקופה "רעה", גודי ואלכס ההורים מגדלים את סאם לא בקלות. הכל בעיקר נופל על כתפי ג'ודי כשסאם "בורח" לעבודה שגם אותה הוא לא משמ אוהב בלשון המעטה (יועץ משכנתאות), עבודה שהתגלגל אליה ולא בתכנון מראש. מגיע הביתה כל ערב מאוחר ,הרבה אחרי שג'ודי עשתה כבר את רוב העבודה עם סאם, יושבת איתו לשחק, לתרגל, רצה איתו לכל הסידורים השיגרתיים והאפרוריים וחווה את כל הקשיים עימו בתור ילד אוטיסט. לא קל להם. בתור תינוק הוא בוכה ללא הפסקה ,בררן די גדול באוכל עד לרמה של הפרדה בין פרודוקוקטים שונים, חזרה על אוכל מוכר ואוי ואבוי אם יהיה משהו קצת שונה ואחר. לא פשוט לג'ודי וסאם כל הזמן בורח מהקשיים, לא ממש מתמודד עם החיים.
באיזושהו שלב ג'ודי כבר מתפוצצת ,מרימה ידיים ומבקשת מסאם לצאת מהבית, לקחת פסק זמן מהזוגיות, מההורות הקבועה המשותפת, כי היא מרגישה שממילא הכל נופל עליה. זה מתסכל, שניהם מחוברים ואוהבים בכל נפשם ומאודם את סאם ילדם המיוחד והרגיש. שכל הזמן מסתגר עם עצמו, לא מתחבר עם ילדים אחרים, קשה לו בחברה, הוא בודד , וזה כואב מאוד להוריו.
סאם הולך לדירת הרווקים של חברו דן משכבר הימים, דן שגדל עמו ועם אחיו ג'ורג ,עם ג'ורג האח האהוב קרה אסון משפחתי שעליו תוכלנה /ו לקרוא בספר. הכל חבוי ומתוסבך בנבכי נשמתו של סאם. הכל נערם ,שכבה אחר שכבה ואין לו מנוחה, אין לסאם סיפוק בחיים.
אלכס מוצא את עצמו מקנא בחייו של דן, החופש, החדווה, חוסר ההתחייבות שלו למשהו בכלל, הרווקות ההוללת ,הכל שונה מחייו של אלכס כל כך. קורץ לו מאוד. אך הוא מרגיש שזה לא הוא בתוך תוכו. הוא הרי בן זוג אוהב ואבא מתוסכל.

תפגשו בהמשך הספר בסיפור שלו, סיפור חייו, אמו, אחותו ,הקשר בין כולם.

הכל עד שסאם מתחיל לשחק במשחק מחשב "מיינקראפט", משחק בנייה מחשבתי ומפתח. אלכס מתחבר לילדו האהוב דרך המשחק, חווה איתו את כל החוויות, הקשיים, יחד מטכסים עצה למצוא פתרונות לבעיות. הם יושבים ביחד, נוגעים אחד בשני, שמחים וכעוסים. כל החוויות של המשחק ביחד ,מגבשות אותם ליחידה אחת וגם נפרדת, אבא ובן הקשורים אחד לשני בעבותות רגשיים ומרגשים.

מספר פעמים עצרתי לקרוא שוב את השורות המרגשות, בכיתי, ניגבתי דמעות והמשכתי הלאה. סימנתי את המקומות הללו בספר, לא יכולתי שלא.
כל זאת מתחבר לי גם עם האחיין שלי שגר בקנדה עם הוריו (בנו של אחי האהוב) וגם הוא על ספקרטום האוטיזם , ילד מדהים ,ילד לא קל, יש לו לעיתים התפרצויות זעם ואלימות על פני השטח ופתאום הוא תופס את עצמו ויושב לשחק ,לבנות לגו בריכוז רב והוא מסוגל לשבת שעות עם המשחק ועצמו, לצייר (בתי בת ה- 17 ציירה עמו שעות) וכך זה יכול להמשך למשך הרבה זמן. כל הזמן נזכרתי בג'וש המקסים שכל כך נקשרנו אליו ויכולתי להבין על מה סאם חושב, איך הוא מגיע לילדו האהוב ואיך כשהוא מוצא את החיבור ביניהם, הוא תופס את זה בשתי ידיו ואוחז חזק ובעדינות גם יחד. התחברתי יותר לאחי ולבנו והכל באהבה.
הסופר בעיסוקו הינו עורך מדור משחקי המחשב בגרדיאן הבריטי וזהו לו הספר הראשון, כל הכבוד!!

אין ספק שהמחמאות והביקורות הטובות שקיבל הספר מהדיילי אקספרס – " רומן ביכורים עצוב, מצחיק ומלא רגעים מכמירי לב- אי אפשר שלא להזיל דמעות"
מהגרדיאן – "עלילה נהדרת, ובה מידה נדירה של כנות ותובנות"
הספר גם כיכב במקום 1 ברשימת רבי המכר של amazon uk – כבוד!!

חברות וחברים אני ממליצה על הספר לכולן/ם, ספר חובה ,ספר מדהים.