הסיפור של הילדה האבודה – הספר הרביעי והאחרון בסדרת 'החברה הגאונה' מאת אלנה פרנטה

בחורה עם מחשב נייד

בספר הרביעי והאחרון בסדרה המדוברת 'החברה הגאונה' סוגרת אלנה פרנטה (שם עט של סופרת שזהותה מסתורית ויש החושדים שמדובר בסופר) את מה שבעיניי הוא סאגת 'החברות הגאונות'.  הסיפור החל בספר הראשון עם היעלמותה של לילה. לילה היא אשה בשנות ה60 של חייה, נעלמת ביום בהיר אחד, אחרי שהיא מרוקנת את הארון מבגדיה, חותכת את דמותה מתמונות שצולמו ולמעשה מוחקת כל זכר לקיומה. ברגע שהדבר מתגלה לאלנה, הגיבורה המספרת, היא מתיישבת לגולל את סיפור חייהן של השתיים, חברות מגיל צעיר מאד שגדלו באותה שכונת עוני קשת יום.

עם כל פרק בסאגה של 1,800 העמודים האלה, מתגלה טפח נוסף מחייה הסוערים של לילה, שבעצם היעלמותה גרמה לאלנה לחשוף ולכתוב את חייה. תוך כדי כך, אלנה משחזרת את חייה שלה, ששזורים ומשתקפים בחיי חברתה משכבר. החברות הקרובה הזאת היא סיפור של קירבה, קנאה, תחרות ותלות מתמשכים.

בספר הרביעי והאחרון מתרחשות דרמות רבות, במקצב גבוה יותר ובעוצמה רבה יותר ביחס לספרים הקודמים, אם כי כל ספר, ובמיוחד הראשון, מרתק בפני עצמו ומאפשר הצצה לחיים סוערים של אנשים ובמיוחד נשים, על רקע תהפוכות פוליטיות, מצוקות כלכליות, חברה פטריאכלית מסורתית, שסעים חברתיים וצמיחה מתוך ובתוך שכונה קשה באיטליה. שכונה שגם אם יצאת ממנה, לא בטוח שעזבת אותה.

פרנטה

בעיניי, מעבר לנושא האוניברסלי של חברות בין נשים, סדרת 'החברה הגאונה', שמתפרשת על כמה עשורים רבי אירועים בהיסטוריה של איטליה, איננה ספר על איטליה בהכרח. הנושאים שמלווים את הגיבורות לאורך השנים אוניברסליים, ורבים יכולים (ויכולות) להזדהות איתם.

'הסיפור של הילדה האבודה', הספר האחרון בסדרה, מספק תשובות לתעלומה שמתחילה ב'חברה הגאונה' הראשון וסוגר את המעגל באופן כמעט סופי.

שמות הדמויות שמתפתחות ומתוארות בכל אחד מהספרים יכולים לבלבל את האוזן אבל אט אט רוכש הקורא את השליטה בהם, וצולל אל תוך העולם הסוער שפרנטה בראה.

זה סדר הספרים לפי הופעתם הכרונולוגית, וכדי להבין את מורכבות הדמויות וההיסטוריה המשותפת שלהן, רצוי ואף הכרחי להתחיל את הקריאה מהספר הראשון :

 'החברה הגאונה'

 'הסיפור של שם המשפחה החדש'

 'הסיפור של מי שברחו ומי שנשארו'

 'הסיפור של הילדה האבודה'.

ronitrubin
זה לא פשוט להגדיר אותי בכמה מילים, שלא אפספס משהו חשוב...אוהבת את המילים. עוסקת בנדל"ן למגורים באופן עצמאי