הסימנים המעידים שעליכם לבצע לילדים בדיקת עיוורון צבעים

במאמר זה נסקור את נושא העיוורון הצבעים. כאמור, עיוורון צבעים מולד ברמתו הקלה יהיה קשה למדי לאבחון, בעיקר, מאחר והילד הלוקה בו-עצמו, אינו מודע אליו – הוא רואה את העולם בדרך מסוימת, ואינו מודע לכך שאחרים רואים אותו בדרך אחרת. עיוורון צבעים נרכש, לעומת זאת, עשוי להיות קל יותר לזיהוי. בנוסף נסקור את הטיפולים הקיימים

10% מהגברים ובין 0.5% עד 1% מהנשים סובלים מעיוורון צבעים מולד, מה שאומר, שאם יש לכם ילד – בן זכר, קיימת סבירות של 1 ל-10, שהוא עלול לסבול מעיוורון צבעים חלקי או מלא, במיוחד, אם במשפחכם הקרובה ישנו מישהו הסובל מכך. הבעיה העיקרית היא, שכשעיוורון הצבעים הוא מולד, לאדם הלוקה בו, אין את האפשרות לדעת על הליקוי, ולכן, בחלק לא מבוטל מהמקרים, עיוורי הצבעים מלידתם (במיוחד הסובלים מעיוורון הצבעים מהסוג החלקי) לא יהיו מודעים כלל לבעיה, ואבחונה אצלם יתרחש בנסיבות מקריות, למשל, בעת מבדקים בגיוס, או בדיקות ראיה בסיסיות. ביצוע בדיקת עיוורון צבעים בילדות עשויה לסייע לכם להיות ערים לבעיה זו אצל ילדיכם, בשלב מוקדם ככל האפשר.

 

בדיקת עיוורון צבעים אצל ילדים

עיוורון הצבעים ברמה הקלה או החלקית שלו, יקשה על הלוקה בו להבחין בין אדום לירוק, ושכיחותו היא כ-5% מהאוכלוסייה, כשהמדובר, בעיקר, בבנים. ההתייחסות אליה הוא כאל הפרעת ראיה קלה בלבד, ובמרבית המקרים, היא אינה היא מפריעה לילד בתפקודו היומיומי. עיוורון הצבעים מהסוג המלא, יהיה מלווה, לרוב, בבעיית ראיה חמורה ובריצוד העיניים. בריצוד העיניים אין צורך להיות מומחה לראיה על מנת להבחין. דלקת בעצב הראיה ומחלות עיניים נוספות, אף הן עלולות לגרום לירידה ביכולת ראיית הצבעים אצל הילד. וגם הן תלוונה בתופעות נוספות הניתנות לאבחון שאינו מקצועי, ותתבטאנה, בעיקר בירידה בחדות הראיה של הילד.

 

מתי צריך לגשת עם הילד לבדיקת עיוורון צבעים?

כאמור, עיוורון צבעים מולד ברמתו הקלה יהיה קשה למדי לאבחון, בעיקר, מאחר והילד הלוקה בו-עצמו, אינו מודע אליו – הוא רואה את העולם בדרך מסוימת, ואינו מודע לכך שאחרים רואים אותו בדרך אחרת. עיוורון צבעים נרכש, לעומת זאת, עשוי להיות קל יותר לזיהוי, שכן הוא מתרחש בשל מחלה או טראומה כלשהי לעיניים. לכן, במקרים כאלה, חשוב להיות עם אצבע על הדופק ולקחת את הילד לעבור בדיקת עיוורון צבעים אצל רופא עיניים. למרות שאין טיפול למצב, חשוב להיות מודע לקיומו ולהתנהל מול הילד בהתאם.