הסיכונים של ניתוח להגדלת חזה

בחורה עם מחשב נייד

חלום, כל חלום, נראה לנו תמיד מושלם ובהתאם רבות מבין החושקות בחזה גדול יותר לא עוצרות לרגע לחשוב על הסיכונים הטמונים בניתוח הגדלת חזה. בדרך כלל התמונה של שדיים בעלי נוכחות בולטת יותר משתלטת על התודעה, מה גם שניתן לראות לא מעט נשים אחרות שכבר עברו את הניתוח הפלסטי הפופולרי מציגות את המראה החדש לראווה בכל הזדמנות, ועל כן קל לטעות ולחשוב שמדובר בהליך בטוח לחלוטין – רק שהמציאות, כדרכה של מציאות, מורכבת יותר, וישנם גם לא מעט סיבוכים אפשריים בהליך הכירורגי שהופך נפוץ יותר ויותר.

הפרעות בתחושה

בחלק מהמקרים, אישה העוברת ניתוח הגדלת חזה עלולה לסבול מאובדן תחושה בפטמות, מסביבן או באזור שבו התבצע החתך. ישנם גם מקרים, נדירים יותר, שבהם ההליך הכירורגי גורם דווקא לתחושתיות יתר, המהווה אף היא מצוקה לא נעימה.

דליפה מהשתל

סיכון שבעבר היה שכיח למדי, אולם הודות להשתכללותם המשמעותית של השתלים המשמשים להגדלות חזה בימינו, הפך נדיר – ועדיין, ישנם מקרים בהם סיליקון דולף מהשתל ומחייב כניסה מחודשת לחדר ניתוח והחלפת השתל.

התכווצות קופסית

הסיבוך הנפוץ ביותר בעקבות הגדלת חזה. ברוב המקרים נוצרות סביב השתלים מעין מעטפות, ואין בכך שום בעיה, אולם ישנן נשים הסובלות מעיבוי והתקשות של מעטפת זו, תופעה הנקראת התכווצות קופסית והגורמת לכאבים, בין אם קלים ובין חמורים יותר, ולעיתים אין מנוס מניתוח נוסף על מנת לתקן את הבעיה שנוצרה.

חזה נפול

ככל שהחזה גדול יותר כך כוח המשיכה משפיע עליו יותר וגורר אותו כלפי מטה. במקרים מסוימים צניחת החזה היא משמעותית במיוחד ויוצרת מצב שבו הניתוח להגדלת חזה לא רק שלא שיפר את ההרגשה של האישה ואת הדימוי העצמי שלה אלא אף פגם בהם.

על מנת להפחית את הסיכון לחזה נפול, כדאי להעדיף שתלים בגודל סביר – ולזכור ששתלים גדולים מדי לא רק נראים מאולצים ולא יפים אלא גם עלולים לגרום לכאבי גב ובעיות יציבה קשות.

הגדלת חזה לא מגבירה את הסיכון לסרטן, אבל

סיכון אחר הטמון בניתוח הגדלת חזה קשור לאחת המחלות הקשות ביותר שנשים עלולות ללקות בהן, סרטן השד – שלמרבה הצער שכיחותה גדלה משנה לשנה, ואם פעם נהוג היה לדבר על אחת מתשע הרי שסטטיסטיקות עדכניות מצביעות על אחת משמונה ואף למעלה מכך.

חשוב להדגיש: אין שום מחקר שמצביע על כך שהחדרת שתלים אל השדיים מגדילה את הסיכון ללקות בסרטן השד. אבל, וזהו אבל רב חשיבות, נוכחותם של שתלים בתוך השדיים עלולה "להטעות" את מכשירי הממוגרפיה וליצור שני סוגי טעויות – האחד, אי זיהוי גידול סרטני (וכידוע, אבחון מאוחר עלול להוות גזר דין מוות על החולה), והשני, אבחון יתר, כלומר חשד שיש גידול סרטני בזמן שהאישה בריאה לחלוטין (טעות שאולי לא תעלה לאישה בחייה, אבל תפגום קשות באיכותם).