הסוכר שמסתתר בראש השנה

כמה כפיות סוכר מסתתרות ברימון וכמה בתפוח בדבש? מאכלי ארוחת ראש השנה עשירים בסמלים ובמסורת, אבל גם בקלוריות ובלא מעט סוכר. איך נהנים בלי לצבור קילוגרמים עודפים?

החגים מתקרבים, ואיתם שפע של ארוחות חג. אנחנו מקפידים לבדוק ולברר היכן הכי משתלם לו לקנות אוכל, במיוחד בתקופות החגים בהן מבצעים רכישות גדולות ויקרות. לכן, חשוב לזכור כי מעבר לבירור המחירים של המוצרים השונים, כדאי גם לשים לב מה קונים, מה מכינים ואילו מאכלים מכניסים לפה.

תפוח בדבש – שתתחדש עלינו שנה טובה ומתוקה כדבש

לא משנה אם מדובר בתפוח גרנד סמית, אלכסנדר או יונתן, התפוח הוא פרי עשיר בסיבים תזונתיים, ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון. תפוח הוא קל לעיכול, מסייע באיזון רמות הכולסטרול וטוב גם לאיזון רמות הסוכר, כיוון  שיחסית לפירות אחרים הוא נספג לאט בדם.

כמה אפשר לאכול? בכל הנוגע לתפוחים חשוב לציין כי הגודל כן קובע:
תפוח קטן (130גרם) = 60 קלוריות
תפוח בינוני (170 גרם) = 80 קלוריות
תפוח גדול (212 גרם) = 100 קלוריות

ובאיזה דבש מומלץ לטבול? 2 כפות דבש מכילות 80 קלוריות לעומת 2 כפות דבש קל או "לייט" השוות לכמחצית הכמות, כלומר כ-40 קלוריות.

כמה סוכר הם מכילים: תפוח קטן שווה ל-3 כפיות סוכר, בינוני – 4 כפיות ואילו הגדול מכיל 5 כפיות סוכר.

2 כפות דבש מכילות 4 כפיות סוכר, דבש קל – 2 כפיות בלבד.

איך חוסכים? עדיף לבחור את התפוח הקטן, ואם מדובר רק בטעימה לשם הברכה בחג להסתפק באכילת חצי תפוח. במידה שרק טובלים את התפוח לשם הברכה במעט דבש, אין הרבה הבדל באיזה דבש נבחר, אבל אם לוקחים  כמות של כף ומעלה, עדיף לבחור באופציה הקלה יותר.

רימון – שנהיה מלאים במצוות כרימון

הרימון, מלבד היותו פרי סמלי, עשיר בנוגדי חמצון, בעל השפעה מגנה מפני התפתחות סרטן, ותורם להורדת לחץ דם וכולסטרול. כמו כן, הרימון הוא בעל אינדקס גליקמי נמוך, נספג בדם בקצב איטי ולכן מומלץ לאיזון הסוכר בדם, אך כמו כל הפירות מומלץ לשים לב לכמות שאוכלים ממנו.

כמה אפשר לאכול? מנת פרי מומלצת היא כ- 1/4 רימון בינוני (80 גרם) או כ- 5 כפות גרגירי רימונים  השווים ל-60 קלוריות ו-15 גרם פחמימות.

כמה סוכר הוא מכיל? מנת פרי מכילה בממוצע 3 כפיות סוכר.

איך חוסכים? כוס מיץ רימונים מכילה כמות גדולה של סוכר וקלוריות, ולכן עדיף לאכול את הפרי עצמו מאשר לשתות את המיץ.

סלק – שיסתלקו אויבינו ושונאינו וכל מבקשי רעתנו

הסלק הוא ירק עשיר בויטמינים ומינרלים, כגון ויטמין B , ויטמין A וויטמין C, וכן בברזל, מגנזיום, חומצה פולית, סידן, זרחן, אשלגן, נתרן ויש בו גם כמות גבוהה של אנטיאוקסידנטים.

בזכות ערכיו התזונתיים הסלק נחשב כבעל פעולה מגנה על הלב, מונע לחץ דם גבוה, בעיות כבד וסרטן. אכילת סלק או שתיית המיץ שלו יכולות לסייע גם לסובלים מעצירות. חשוב להדגיש: אף על פי שהסלק הוא מתוק, גם סוכרתיים יכולים לשלב אותו בארוחה במינון מוגבל, שכן הוא מכיל גם פחמימות.

כמה אפשר לאכול? 100 גרם סלק מכילים 44 קלוריות ו-8 גרם פחמימות.

כמה סוכר הוא מכיל? ב-100 גרם סלק יש כ-2 כפיות סוכר.

איך חוסכים? מומלץ לבשל את הסלק ולאדות ולהכין מעדנים גם מעליו הירוקים.

דלעת – שתקרע רוע גזר דיננו, וייקראו לפניך זכויותינו

הדלעת דלה בקלוריות, למרות טעמה המתקתק.הצבע הכתום הוא נוגד חמצון חשוב השומר על המערכת החיסונית, מגן על תאי הגוף  ומאט את תהליך ההזדקנות. הדלעת עשירה גם בויטמינים, מינרלים ובסיבים תזונתיים.

כמה אפשר לאכול? 100 גרם דלעת מכילים 37 קלוריות ו-6 גרם פחמימות.

כמה סוכר היא מכילה? ב-100 גרם דלעת יש כ-2 כפיות סוכר.

איך חוסכים? כאמור, יש בדלעת סיבים תזונתיים התורמים לתחושת שובע. ולכן, מומלץ מאוד לקחת דלעת כתוספת במקום בטטה או תפוח אדמה.

תמר – שייתמו אויבנו ושונאינו

התמר הוא פרי עשיר בפחמימות, בעל אינדקס גליקמי גבוה, כלומר הוא מתעכל ונספג בדם במהירות ומעלה את רמת הסוכר בקצב גבוה. כדי לשמור על רמות סוכר מאוזנות לא מומלץ לצרוך תמר בכמויות גדולות.

כמה אפשר לאכול? מנת פרי של תמר מורכבת משני תמרים (20 גרם) השווים ל-60 קלוריות ו-15 גרם פחמימות.

כמה סוכר הם מכילים? כל תמר מכיל, בממוצע, 1.5 כפיות סוכר, 2 תמרים שווים ל-3 כפיות סוכר (!)

איך חוסכים? במהלך הארוחה והברכה אני ממליצה אכול רק תמר אחד כדי לשמור מקום לפחמימות הבאות.

לוביה – ירבו זכויותינו, ותלבבנו

לוביה שייכת למשפחת הקטניות, עשירה בחלבון ובסיבים תזונתיים וגם בפחמימות מורכבות הנספגות לאט בדם, ולכן מעלות את רמת הסוכר בצורה מתונה.

כמה אפשר לאכול? 100 גרם של לוביה מכילים 100 קלוריות ו-21 גרם פחמימות.

כמה סוכר היא מכילה? ב-100 גרם לוביה יש כ-5 כפיות סוכר או כ-2 פרוסות לחם קל.

איך חוסכים? אם אתם מקפידים על ספירת פחמימות כדאי שתשימו לב לכמות הלוביה שאתם אוכלים. עם זאת מדובר בפחמימות מומלצות ומשביעות כך שעדיף לאכול יותר ממנה במקום פחמימות אחרות בארוחה (כמו אורז, פסטה, תפו"א).

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

ענת טימין היא  דיאטנית קלינית מומחית לסוכרת במרכז DMC לטיפול בסוכרת

מרכז DMC לטיפול בסוכרת מעמיד מוקד טלפוני בו תענה דיאטנית קלינית מומחית לסוכרת על שאלות בנוגע לתזונה נכונה לסוכרתיים בחגים, מאכלים מומלצים ועוד. המוקד יפעל בין התאריכים 9.9-13.9 בימים א'-ג' בין השעות 10:00-13:00 ובימים ד'-ה' בשעות 16:00 – 19:00. השירות ניתן בחינם כסיוע וייעוץ לסוכרתיים לקראת תקופת החגים, בטלפון 03-6900333