הסדר חוב בהוצאה לפועל – כל מה שחשוב לדעת!

בחורה עם מחשב נייד

תיקים בהוצאה לפועל נפתחים במקרים רבים, לרוב כאשר אדם חייב סכומי כסף לאנשים שונים, ואין לו אפשרות או רצון לשלם אותם. אם נפתח נגדכם תיק בהוצאה לפועל, עליכם לדעת כיצד לסגור אותו וכיצד להגיע להסדר של החוב.

הסדר חוב בהוצאה לפועל

במרבית המקרים, על מנת להסדיר חוב בהוצאה לפועל, מומלץ לבקש פריסה של החוב לתשלומים – בהנחה, כמובן, שמדובר אכן בסכום גדול שאינכם יכולים לשלם בבת אחת. הוצאה לפועל מאפשרת חלוקה לתשלומים במספר אפשרויות, בהתאם לגובה הסכום. עם זאת, כדאי לדעת שהאפשרות לפרוס את החוב לתשלומים מחייבת אתכם לעבור חקירת יכולת מטעם ההוצאה לפועל. אם נקבעה חקירה כזו ולא תופיעו אליה, תהיו חשופים לצו מאסר שעלול להיות מוצא נגדכם. אם אין לכם אפשרות לשלם את החוב ואתם מוגדרים כ"חייב מוגבל באמצעים", תקבלו אפשרות פריסה מורחבת עוד יותר מהרגיל. אם עומדים בפניכם מספר תיקים בהוצאה לפועל, ממספר נושים, תוכלו להגיש בקשה לאיחוד תיקים. איחוד התיקים מאפשר לכם להתמודד רק מול ההוצאה לפועל כתיק אחד, ולא להתמודד עם הסדר חוב בהוצאה לפועל מול הליכים משפטיים שמגיעים ממספר גופים בו זמנית. באמצעות איחוד תיקים גם קל יותר להגיע להסדר החוב, לפרוס את החוב כולו לתשלומים כיחידה אחת, וכדומה.

ואם אני לא רוצה לשלם?

יתכן שיש לכם סיבה שבגינה אינכם מעוניינים לשלם את החוב – אולי החוב, לדעתכם, אינו תקף, וכדומה, או שלטענתכם כבר שילמתם את החוב הזה בעבר. במקרה כזה תוכלו להגיש התנגדות לביצוע השטר, והדיון בעניינכם יועבר לבית המשפט. כאשר מוגשת בקשה כזו, כל ההליכים המשפטיים נגדכם נעצרים, עד להכרעה של בית המשפט, אשר יחליט לזכות אתכם או לחייב אתכם בתשלום החוב.