דבר אלי בשפה פשוטה

מי לא ניתקל במושג חדש ומרגיש כמו פטריק החבר הטוב של בוב ספוג?! מכון דוידסון דאג לסרטון מלווה בשלל הסברים פשוטים (עם כתוביות בעברית) למילים שהם חלק מהמילון הנורולוגי-הטרשתי.

אף אחד לא אוהב להרגיש אדיוט מול שטף המושגים והמילים הארוכות שאוהבים להלעיט אותנו הנורולוגים. ותאמינו לי שאם הבנתם כל מילה שהנורולוג שלכם אמר זה או בגלל שיש לכם ידע רפואי או בגלל שהוא השתמש בשפה דבורה (עברית- פשוטה) או שאתם גאונים.

אז לכל מי שלא מבין את רוב המילים שהנורולוגים אוהבים לשלוף בנון שלנטיות:  לכם לא נעים לשאול והם מצידם בטוחים שאתם מבינים אותם.

אתר שיפרה

התמונה לקוחה מאתר שפיקה- https://shifke.com/%D7%98%D7%A8%D7%A9%D7%AA-%D7%A0%D7%A4%D7%95%D7%A6%D7%94-%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%99%D7%9D/

מכון דוידסון הכין עבורם סרטון והסברים:

הסרטון הופק בידי חברת Random42 animations ותורגם בידי צוות דוידסון אונליין

הסברים על  המושגים מהסרטון:

לימפוציטים: תאי דם לבנים השייכים למערכת החיסון הנרכשת. הם מתחלקים לשני סוגים: לימפוציטים מסוג B (מפרישי נוגדנים) ולימפוציטים מסוג T (שעוזרים לתאי B או פוגעים בתאים סרטניים).

מחלה אוטואימונית: מחלה שבה מערכת החיסון מזהה רקמה או סוג מסוים של תאים בגוף כאויב ותוקפת אותם. דוגמאות למחלות אוטואימוניות הן טרשת נפוצה, סוכרת סוג 1 ומחלת קרוהן.

מחסום דם-מוח: קרום המצוי בכלי הדם המגיעים למוח, שנועד למנוע מחומרים לא רצויים לחדור למוח.

תאי גליה: תאים התומכים בתאי העצב ודואגים לשכבת המיאלין המבודדת שמקיפה אותם.

גליאוזיס: מוות של תאי גליה.

סריקת MRI: סריקה של רקמות הגוף בעזרת דימות תהודה מגנטיתMRI.

ספינגוליפיד: סוג של ליפיד (אבן הבניין של קרום התא), שממנו התא מייצר בין היתר את החומר S1P.

קשרי לימפה: מבנים עגולים שבהם מתקבצים תאי דם לבנים לצורך הפעלת התגובה החיסונית.

אינטרנליזציה של קולטנים: מצב שבו קולטנים של חומר מסוים (למשל S1P) נכנסים מקרום התא (ממברנה) לתוך התא, אחרי שקשרו את החומר, כדי להקטין את רגישות התא אליו.

אקטיבציה והתמיינות של תאים: מצב שבו תאי דם לבנים עוברים שפעול בעקבות הפעלת מערכת החיסון ומתמיינים לתאי מטרה – תאים המייצרים נוגדנים, תאי זיכרון וכו'.

מיאלין: רקמה שומנית המקיפה את תאי העצב ומבודדת אותם.

אקסון: חלקו הארוך של תא העצב, שבו עובר האות העצבי.

אוליגודנדרוציטים: מגוון תאי הגליה האחראים על יצירת שכבת המיאלין.

במצב רגיל, תאי מערכת החיסון נלחמים במזיקים שנמצאים בגוף, ובכלל זה חיידקים, נגיפים, רעלנים או תאים חולים. כשתאי הדם הלבנים נתקלים במזיק הם מפרישים חומרים שיוצרים דלקת ופוגעים בפולש.

אצל חולי טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis=MS), לעומת זאת, תאי הדם הלבנים מזהים בטעות את תאי העצב של מערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה כגורמים מזיקים ומפרישים חומרים שיוצרים דלקת. הדלקת הזו פוגעת בשכבה של חומר בשם מיאלין, שתפקידו לבודד את שלוחות תאי העצב כדי לייעל את ההולכה העצבית ולאפשר לאותות העצביים לעבור במהירות. כשמעטה המיאלין נשבר נוצרת מתחתיו רקמת צלקת.

התופעה מתרחשת בכמה מוקדים במקביל במערכת העצבים. פגיעה במיאלין גורמת האטה בהולכה העצבית ואף חוסמת אותה באזורים מסוימים. כתוצאה מהמחלה נפגע התפקוד של מערכת העצבים ונוצרת פגיעה ביכולות המוטוריות, בחושים ואפילו בחשיבה. תסמיני המחלה משתנים מחולה לחולה ותלויים בין השאר בעוצמת התגובה החיסונית ובכמות המיאלין שאבד לגוף.

[youtube 9pHkIFPvwiM]

הסרטון וההסברים (ישנן כתוביות)  לקוחים מתוך האתר של מכון דוידסון. כל הזכויות שמורות לו

 

שוש גולן
בשנת 2005 עם שני זעטוטים, מישרה כמטפלת ברפואה משלימה, ובעל שראה את שדה התעופה יותר מאשר את הבית... פתאום באמצע שום מקום הוגדרתי כחולה בטרשת נפוצה. אני ?! חולה?! ומה זו המחלה הזו.