הסברה טבעונית ברשת החברתית – איך זה עובד…

מאז החלה המהפכה הטבעונית לצבור תאוצה, נוצר דו-שיח קבוע בין אלה שמקדמים טבעונות לבין מי שאינם טבעונים ולא מעוניינים להיות, בעיקר כי הסברה טבעונית מוציאה מאיזור הנוחות, והמידע שמועבר דורש לעשות שינויים בהרגלים, כך שחלק מהמתנגדים יעדיפו להכנס לעימות מילולי עם מעבירי המסרים, העיקר לא להקשיב לאמת. חלק משמעותי מעימותים אלו קורים ברשתות החברתיות, ועל כך הפוסט הפעם…

המהפכה הטבעונית, המסה הקריטית כבר כאן

להסברה טבעונית בפייסבוק חוקים משלה ובהחלט לוקח זמן ללמוד איך מתנהלים בתוך זה, וחשוב מכך: איך לייצר אפקטיביות, כי מה שחשוב הוא לא מי "ניצח בויכוח", אלא איזה מידע הועבר ובאיזו צורה. לא פעם דווקא התירוצים והאמירות של המתנגדים  נותנים העצמה ונפח להסברה הטבעונית. לכן חשוב ביותר לזהות מיהם האנשים שכדאי להמנע מויכוחים איתם ומיהם אלה, שגם כשהם מחזיקים בדיעה הפוכה משלנו יעזרו לנו לקדם את אורח החיים הטבעוני.

במאמר זה אני משתפת באינטראקציה  שהיתה לי לאחרונה עם אדם שאינני מכירה, בתוך פוסט של פעיל טבעוני. אני מנצלת את ההזדמנות לענות לו כאן, ולדעתי אפשר ללמוד הרבה מהדו-שיח שנוצר בינינו. למען הסר ספק: הכל נכתב באופן ציבורי, ואני יידעתי את אותו אדם שאגיב בבלוג שלי. 

מאז החלה המהפכה הטבעונית לצבור תאוצה בשנים האחרונות, נוצר דו-שיח קבוע בין פעילים טבעונים שמקדמים טבעונות לבין אלה שאינם טבעונים ולא מעוניינים להיות. זה אינו מפתיע, מאחר והסברה טבעונית מוציאה את אלה שעדין לא שם מאיזור הנוחות, והמידע שמועבר דורש  לעשות שינויים  בהרגלים. זהו נושא שנחווה כלא-פשוט עד כדי כך שחלק מהמתנגדים יעדיפו להכנס לעימות עם מי שמעבירים את המסרים, ובלבד שלא יצטרכו באמת להקשיב, להפנים, ואולי חלילה, לעשות שינוי בהרגלים. חלק משמעותי מעימותים אלה קורה ברשתות החברתיות בין אנשים שאינם מכירים זה את זה. לרוב זה מתחיל בפוסט כלשהו שהתוכן שלו מעורר תגובות רגשיות  לכאן ולכאן. כשהתגובות באות משני הצדדים נוצר  קרב מילולי, הפייסבוק,  בנוי כך שככל שיש יותר תגובות ולייקים, כך נעשה הפוסט "ויראלי" יותר וממגנט אליו יותר קהל. חשוב גם לזכור שבאופן טבעי, כשנמצאים מאחורי המקלדת, התעוזה רבה יותר מכפי שהיתה אילו היה מדובר בדיון פנים אל פנים, ולעיתים נוצרת אמוציונליות רבה.

עוד נקודה מעניינת היא, שבמהלך קרבות מילוליים כאלה, מביאים מתנגדי-הטבעונות טיעונים הכוללים מידע מהתחומים הבאים: הרפואי, מדעי, אקולוגי, זיאולוגי, ביולוגי וקולינרי, ולא פעם קורה שאין קשר בין מידע זה לבין המציאות, ועוד יותר מעניין לראות כמה אותן אמירות בלתי מבוססות נפוצות וחוזרות על עצמן, מדהים גם שאנשים שאינם מכירים זה את זה מדקלמים את אותן אמירות במדויק, כאילו קיים מאגר גדול של אמירות כאלה לשירות אותו ציבור.

חשוב להסתכל להם  בעיניים, הקורבנות של צריכת הבשר
חשוב להסתכל להם בעיניים, הקורבנות של צריכת הבשר

באופן טבעי נוצר לאורך השנים פער משמעותי ברמת הידע בין הטבעונים למתנגדי הטבעונות, כמעט תמיד לטובת הטבעונים, ולא משום שטבעונים חכמים יותר, אלא משום  שאלה שחשוב להם להעביר מידע ולהציל חיים  מקדישים את הזמן ללמוד את החומר כדי לעשות הסברה נכונה, המציאות היא שהמתנגדים עושים זאת לעיתים רחוקות. הם בדרך כלל ילמדו זה מזה את התירוצים שנשמעים נכונים ותקפים. לא פעם יש המנעות מלהיחשף לחומרים שמביאים את האמת,   כי זה כואב מדי, קשה מדי, ואולי קל יותר להתחבא מאחורי אותם טיעונים שכמעט תמיד לא יעמדו במבחן המציאות.

כשעושים הסברה טבעונית חשוב להיות אפקטיביים ככל שניתן. כלל היסוד הוא: דעו מי עומד מולכם, כדי אפשר יהיה לדבר איתו בצורה הנכונה ביותר ולהגיע אליו. חשוב לברר מהי מידת הידע שיש לאותו אדם ומהי רמת הפתיחות שניתן לצפות ממנו. חשוב ביותר לשמור על תרבות השיחה, כדי שהיא תהיה אפקטיבית, ולא משנה כמה אנחנו צודקים וכמה הצד השני לא. לעיתים כלי הנשק של הצד השני יהיה לנסות להוציא אותנו מאיזון בכל מחיר, לעיתים זה קורה כי הצד השני עקשן ותקוע בדיעותיו , ולעיתים זוהי ממש "הטרלה"(מושג שהתפתח בעידן האינטרנט ומתאר התנהלות שמטרתה ליצור חוסר סדר ואיזון בשיחות פומביות, בפורומים, רשתות חבתיות וכו'), ומול אנשים שמטרילים כל נסיון לענות או להביא מידע נכון וצודק נדון מראש לכשלון.

לקח לי לא מעט זמן לאורך שנים של התנסות בהסברה טבעונית ללמוד את העקרונות האלה, לדעת לזהות מתי עומד מולי אדם שיש לו תרבות שיחה, דרך ארץ, ולעיתים זה אותו אדם שלא פתוח כרגע להכיל את המידע, אך יתכן שייפתח לכך בהמשך.

אני רוצה להביא אינטרקציה מסוימת בתוך פוסט ארוך ומפותל בפייסבוק שעורר עניין רב ואמוציות. הפוסט המקורי היה משפט שכתב איתי, טבעוני, חבר פייסבוק שלי, אדם שאינני מכירה אישית אבל בהחלט שותף לדרכי, כך הוא כתב (מצורף צילום):
"כן, אני כועס על אנשים שיודעים על הזוועות וממשיכים לאכול חיות, וכן אני גם סופר מאוכזב מחברים ומשפחה שעושים זאת."

הפוסט המקורי של איתי, חבר טבעוני לדרך
הפוסט המקורי של איתי, חבר טבעוני לדרך

אמירות כאלה אינן חדשות. יש לציין שפוסטים מסוג זה נכתבים לעיתים כדי לפרוק תסכול, וכן כדי לפתוח את המודעות של מי שיקרא אותם, ואין זה מפתיע שהמשפט נוגע בנקודות רגישות של חלק מהאנשים שקוראים אותו.
בעקבות הפוסט של איתי החלו תגובות לכאן ולכאן, והפייסבוק, כעץ רב ענפים, מאפשר להגיב לפוסט וגם ספציפית לתגובה בפוסט וליצור ממנה שרשור לעוד תגובות.

הנה קישור לפוסט המקורי שפורסם ב-18/8/19 והיו לו נכון לכתיבת הדברים קרוב ל-200 רגשות (ליקים, לבבות וכו')  ויותר מ-300 תגובות:
https://www.facebook.com/itailanton/posts/10220806259486762

הראשון שהגיב לו היה אדם בשם יהודה לנדאו, שמהצצה בפרופיל שלו התרשמתי מדובר באדם חיובי, שומר מצוות, נעים הליכות, ואוהב כלבים. הוא כתב כך:

"אחי, תן לכל אחד לעשות מה שהוא רוצה… מה היית אומר אם אני הייתי לנסות לשכנע את כולם שיניחו תפילין (יש כאלה שמנסים, אני יודע, אבל לא אני), או לא להופיע בשבת, או לאכול רק כשר? היית אומר לי שאתה כבר ילד גדול ויודע 100 % מה שעושה. והיית צודק, שיהיה ברור. אז תן לכל אחד לאכול מה שבא לו, כי לא תוכל לחנך את כל העולם, וגם זה לא תפקידך. אני באמונה שלי, שאוכלים בשר, מעלים את הבהמה לקדושה, לדרגה יותר גבוה. אבל לא בגלל זה אני אגיד לכולם שיאכלו בשר… פשוט. חבל שתכעס או תתעצבן."

אין ספק שהתגובה של יהודה נאמרה מתוך כוונה טובה וברוח טובה. יחד עם זאת היא מלאה באמירות ותירוצים שנלקחו מאותו בנק תירוצים מדובר:
1.השוואה בין טבעונות לדת. למעשה זה הכי לא, בעיקר כי טבעונות יותר מכל דומה ליציאה לחילוניות.  זה אורח חיים שדוגל בחופש וביכולתו של הפרט לחיות ללא איום וללא תכתיבים מלמעלה.
2.התירוץ של "לא תחנך/תשנה את העולם", תירוץ  נפוץ, שמקבע מצב לא-תקין ומשתמש באותו מצב  כתירוץ, וזה קיים לא רק בשיחות על טבעונות, המסר הנלווה אומר: אם הרוב עושה כך כנראה שזה נכון.
3. הקביעה
 שהחיה "מרוויחה" מהריגתה, שזה מעלה אותה לדרגת קדושה: אמירה הזויה ומצערת שמעבירה את האחריות למעשה לנשמה של החיה. לצערנו ישנם לא מעט אנשים שמאמינים בזה וזה התירוץ שמשמש אותם, והאמת היא שהחיה פוחדת וסובלת ורוצה כמו כל יצור חי להמשיך ולחיות,  וכל מי שיאזור אומץ לראות תהליך של שחיטה לא יתקשה להבין את זה, אבל אין ספק שתירוץ זה מאד מקל על המצפון.
4. "פשוט חבל שתכעס או תתעצבן", כאן יש הבעת דאגה למצב הרוח של איתי, אבל בעצם מתבצעת העברה לא מודעת של נושא השיחה: מהדבר הנוראי שקורה לבעלי החיים אל מצב הרוח של איתי והאכפתיות של יהודה כלפיו. 
זוהי התנהלות נפוצה של הצורכים מהחי: במקום לפתוח את המודעות שלהם, מה שיאלץ אותם להתמודד עם שיח על הזוועות שקורות לבעלי החיים שהם עצמם ממשיכים לממן, מובעת פה"דאגה" לשלומו הנפשי של הפעיל הטבעוני תוך "צבירת נקודות" לעצמם על אכפתיות.

גם אני הגבתי על הפוסט של איתי. בחרתי לעשות זאת בתגובה ישירה לאותה הערה של יהודה לנדאו, וזה מה שכתבתי:
"שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה, כל עוד הוא לא פוגע פיזית בחברים שלי. ומה לעשות שחלק מחבריי הם חיות המשק לסוגיהם?"

יהודה לנדאו לא איחר לענות לי, וכך כתב:
"שאלה קטנה: לדעתך, אלה שבשבת זורקים טיטולים וצועקים "שאבעס!!!" מצליחים להחזיר מישהו בתשובה? נראה לי שההפך, מרחיקים אותו… באותה מידה, אם מישהו אוכל במסעדה, ובאים טבעונים לצעוק להם ומקללים אותם, הוא יפסיק לאכול בשר? לא, ולא ירצה לשמוע ממך ומאף טבעני בעולם. את מבינה? זאת הנקודה שצריכה תיקון. את אוהבת חיות? כל הכבוד (אגב, גם אני…), אבל לא בגלל זה תחשבי שאת יכולה לשכנע, או להכריח את אף אחד שיחשוב כמוך. שיהיה לך יום נפלא…"

התגובה שלי ליהודה ותשובתו.
התגובה שלי ליהודה ותשובתו.

חייבים לציין לזכותו של יהודה לנדאו שלא זו בלבד שהוא דיבר בנימוס רב, השקיע מחשבה בטענותיו ונימק אותן, כשנכנסתי לפוסט של איתי ראיתי שהוא לא פסח על אף אחת מהתגובות הרבות והתגובות לתגובותיו.  בסבלנות רבה הוא הגיב לכל אחד ואחת מהפעלים/ת הטבעונים/יות, הוא עשה זאת באדיבות ונימק את טענותיו, אין ספק שהוא השקיע בכך משאבים,אני  חייבת להודות שהתרשמתי.

אך יחד עם זאת, ברור מתגובותיו שהוא עדין לא רואה את מה שאנחנו כבר הסכמנו לראות. לכן אני רוצה להתייחס לתשובתו של יהודה לנדאו לתגובה שלי ולפרש את הדברים מנקודת מבטי:

יהודה היקר,
1. בעיניי ההשוואה בין אקטיביזם טבעוני לנסיון להחזיר בתשובה אינה נכונה, התהליכים לא רק שונים אלא די הפוכים זה מזה. נסיון להסביר לנו מהי הדרך הנכונה להסברה לא יוכל אף פעם להיעשות על ידי מישהו שאינו טבעוני. לכל היותר תוכל להסביר לנו איך יהיה לך נוח שנדבר איתך. וזה לא שאני סבורה שצריך לדחוף לאנשים שלטים בזמן שהם אוכלים או לצעוק עליהם, אבל אני גם לא שוללת אופציה כזו לגמרי, כי לעיתים זה עובד. אבל זה  לא המקרה כאן, כי הרי לא נדחפתי לך לשלחן האוכל, ולא דחפתי שלט, הגבתי כמוך, בצורה נעימה ולא משתלחת והבעתי במילים יפות וברורות את דעתי.

2. גם אם לא נסכים בינינו לגבי נקודה 1, העובדה שאתה ממתייחס לדברי כאילו הרמתי את הטון או התנהלתי בצורה מרעישה ולא סבירה רק מוכיחה שהרעש נמצא אצלך, אחרת לא היית מוצא לנכון להסביר לי את מה שהסברת. מרגיש לי שכרגע לא מתאים לך לשמוע  הסברה, לא שקטה, לא צעקנית. אתה רוצה להשאר בעמדותיך וזוהי כמובן זכותך, את הסיבות אני רק יכולה לנחוש: כי טעים, כי ככה הרגילו אותך, כי חונכת להאמין שזה בסדר, כי אותה מחיצה שמפרידה אצלך תודעתית בין הכלבים/חתולים, לבין הפרות/כבשים/תרנגולים/דגים, גורמת לך להתנהל בצורה שבה אתה מלטף את האחד ומממן עבור האחר זוועות קשות.

3, אתה מכיר בכך שאני אוהבת חיות, ואומר לי "כל הכבוד" ובאותה נשימה מספר לי שגם אתה אוהב חיות וממשיך ליידע אותי שלא אחשוב חלילה שאם אני אוהבת חיות אוכל להכריח אנשים אחרים לחשוב ולהתנהל כמוני. אז בוא נדייק בעובדות: אתה כנראה כן אוהב כלבים וחתולים, אבל אוהב חיות? אני לא בטוחה, כי גם חיות המשק הן חיות, לא? למעשה משתמע מדבריך שאתה לא מוכן לתת את הדעת על כך שגם פרה, כבשה, עז, תרנגולת ודג הן חיות שמרגישות וסובלות, ויש להן חיי משפחה וזכות לחיות ללא אלימות. ולממן את מה שמעוללים להן מאחורי קירות סגורים,  את הזוועות הכי איומות שניתן להעלות על הדעת, זה בעיניי משהו שלא עושים למישהו שאוהבים. וכשאתה כותב בטון מעט מאשים שלא אחשוב שבכלל  האהבה שלי לחיות אוכל להכריח אנשים לחשוב ולהתנהל כמוני, אתה בעצם מודה שאתה מבין שאני מחפשת התחשבות באותן חיות, ובעקיפין אתה מודה שאתה לא מוכן להתחשב בהן, ומבקש ממני להפסיק לדרוש את זה ממך, אז אני חייבת לשאול: איזו מן אהבת-חיות מתקיימת פה בדיוק?

יהודה לנדאו, אני לא חושבת שיש לך משהו אישי נגדי, ולי כמובן אין משהו אישי נגדך, אחרי אותה שיחה הצעתי לך חברות בפייסבוק ואישרת אותי. וגם יידעתי אותך שאכתוב על השיחה שלנו. אתה אינך יוצא דופן בהתנהלות שלך, למעשה רוב העולם מתנהל בצורה דומה להתהנלות שלך, אני (עדין) במיעוט, אבל  זה כמובן לא מצדיק את הדברים. 

אני בהחלט מקווה שיפקחו עיניך יום אחד להבין מה אתה ורוב האנשים מעוללים לאותם אומללים שאין שום חוק שמגן עליהם, ואין אף אחד שמדבר עבורם פרט לי ולחבריי הטבעונים הפעילים. אני  אוהבת לא רק בעלי חיים אלא גם בני אדם, ומאמינה שנפש האדם טובה מיסודה, וששטיפות המוח שגדלנו עליהן ניתקו אותנו מחלק מסוים ממהותנו האמיתית. אני מאמינה שהמהות הרוחנית של המהפיכה הטבעונית היא בכך שהאנושות מתחילה לפקוח עיניים ולהתעורר מאותה שטיפת מוח שגורמת לנו לעשות את הרע מכל לחלשים ביותר.

יהודה היקר, קח בחשבון שאת השיחות בינינו, כמו גם את הפוסט הזה, קוראים לא רק אני ואתה אלא רבים נוספים, ולכן אינני חושבת שזה בזבוז זמן לעשות הסברה טבעונית בדיוק כפי שאני עושה אותה כאן. וגם אם אתה עצמך בשלב זה לא תשתכנע ותשנה את מנהגיך, יש אחרים שיקראו את הדברים ואולי יעשו שינוי. כל אדם שמתקדם לטבעונות מציל בין 100-400 בעלי חיים בשנה, וגם אם מציל רק חיה אחת זה שווה, כי כל חיה כזו שניצלת, עבורה זה עולם ומלואו.

אחד מחוקי היקום הוא חוק סיבה ומסובב, ואני מאמינה שהדרך ליצור טוב, עבורנו כיחידים וכחברה היא ההתחשבות זה בזה ובכל מי שחולק איתנו את המציאות, בעיקר החלשים ביותר.

מאחלת לכולנו, אדם וחיה, שפע, שמחה וחופש, עד אחרון הכלובים.

****************************************
תודה שקראתם !!!  דעתכם חשובה לי , ואשמח לשמוע תגובות. ניתן להגיב בסופו של כל פוסט.

כמו-כן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג. לשם כך יש ללחוץ על הכפתור למעלה משמאל עם ציור הסיכה והכיתוב “עקבו אחרי”, לבחור באופציה של דואר ולמלא כתובת אימייל. האתר ישלח לכם הודעת אימייל בכל פעם שיעלה פוסט חדש.

לבלוג יש גם דף שמלווה אותו בפייסבוק. אפשר לעשות לייק לדף ולראות את הפוסטים שם:
https://www.facebook.com/vegan1.spirit

שלכם בברכה, מיכל.