הפנים האמיתיות של העוני

מה קורה כשחלומותיה של נערה לחיות חיים טובים יותר מתגשמים לפתע, ומתנפצים אחרי שהיו כבר בהישג יד? שטפן צוויג משרטט ביד בוטחת המסע אל החלום ואת ההתפכחות הכואבת

בחורה עם מחשב נייד

 

cover

הנערה מהדואר / שטפן צוויג, הוצאת מודן 259 עמודים

באוסטריה שאחרי מלחמת העולם הראשונה הכול אפור ומלנכולי. העצבות ניכרת בכל. הייאוש כמו מכסה כל חלקה טובה.

כריסטינה היא סייעת דואר בסניף קטן, אפרורי וכפרי באוסטריה. יחד עם אמה היא חיה בעוני. שורדת יום אחר יום, עושה את עבודתה, ספק חולמת ספק משלימה עם גורלה ועם עונייה.

ברגע אחד, בהודעה אחת משתנים חייה כשדודתה מזמינה אותה לאירוח יוקרתי במלון בשוויץ. לא בלי חשש נוסעת כריסטינה לנופש הזה שמשנה את חייה ואת דעתו של הקורא. הדודה היקרה מלבישה את כריסטינה במיטב הביגוד, מכירה לה את מיטב החברה ומכירה לה את מנעמי החיים. כריסטינה מרגישה כאילו כך הייתה מאז ומתמיד. היא גומעת בגמיעות גדולות את הפאר, את ההדר והאושר שנתן לה העושר הזה.

אך לא לעולם חוסן. אט אט מתגלה מי היא באמת כריסטינה והחברה שיודעת שפע לא מקבלת אליה את מי שאין ידו משגת, את מי ששונה ועני את מי שכיסו אולי ריק אך לבו מלא. הדודה הטובה מחזירה חיש מהר את כריסטינה לביתה כדי למנוע אי נעימויות. כן, מתברר שמאז ומתמיד היה חשוב מה יגידו השכנים. חזרתה של כריסטינה לכפר מלווה בתחושה קשה הן שלה והן של הקורא כאחד.

היא כבר לא עוד אותה נערה סבלנית וחיובית אלא נערה מרירה, חסרת סבלנות ואולי אף חסרת חלומות, ובעיקר היא מבינה שמה שמפריד בינה לבין חיים אחרים הוא עושר וכסף. העוני שלה אינו רק חומרי זהו עוני גרוע  יותר, העוני הנפשי, הריקנות, התסכול.

היא מבינה שמה שהיא מרוויחה בדואר יכול אולי להספיק לה לחיות אך הוא לא יכול למלא את העוני הנפשי. את הצורך בחברה, בבגד חדש, בהערכתם של האנשים.

העושר הרגעי שינה את כריסטינה, היא רואה את העוני שלה בצורתו המכוערת, הכואבת, זו שנותנת אגרוף בבטן ולא מרפה. זה לא רק העוני שלה, אלה הם התיאורים המיוחדים והנדירים של הסופר. תיאור שיכול לזעזע, לטלטל ולגרום לעצור רגע את הקריאה ולחשוב.

מתוך המקום הנמוך ביותר מכירה כריסטינה את פרדיננד, שהמלחמה נתנה בו אותותיה והוא באותו מצב כלכלי כשלה. יחד הם מנסים לחיות, לאהוב, לחוש. יחד הם עניים בלי הרבה תקווה לעתיד. מה העתיד שלהם? האם טוב מותם מחיים בעוני ובדלות? זוג צעיר אחרי המלחמה כמו זוגות צעירים בימנו אנו. העוני אף פעם לא נגמר. לא אז ולא היום.

מלחמות הורסות את האנושות. את האדם ואת הכלכלה. הסופר שטפן צוויג שבא ממשפחה עשירה, חיי את חייו בעקבות מלחמת העולם השנייה כפליט מארצו ובעוני נפשי גדול ואולי מכאן באה כתיבתו המשובחת, הכנה, החודרת ללב ולנפש.

התרגום של הספר מעולה וקריא. זהו ספר בועט, עצוב ואמיתי עד כאב. אלה הם הפנים האמיתיות של העוני ופניו האמיתיות של העושר.

 לרכישת הנערה מהדואר בפורמט דיגיטלי היכנסו לאתר GetBooks