"המתח הורג אותנו"

בחורה עם מחשב נייד

ד"ר יוסי קיטרו, מומחה לנטורפותיה ולרפואה סינית מזהיר כי מתח ולחץ גורמים ליותר מ-90 אחוז מהמחלות, כולל סרטן. כמי שרק בשנה האחרונה, סייע בהולדה של 10 תינוקות אצל נשים עם בעיות פיריון, הוא מסביר את הכוח של הרפואה הסינית, ולמה אנחנו חייבים להרגע.

אני יודעת מה מתח עושה לגוף. תחושת איכס לא ברורה בבטן תקפה אותי לפני כמה שנים. זה כלל ריצות אנסופיות להתפנות, עייפות, עצבנות, איבוד משקל שלא רציתי לאבד, עייפות כבר אמרתי? השתגעתי, זה היה סיוט. הלכתי לרופא לקחת פרוביוטיקה, אבל ידעתי שזה נבע ממתח בגלל עבודה חדשה שהתחלתי בה אז. וראיתי מה זה עושה לאנשים הכי קרובים אלי: גידולים סרטנים, סכרת. say no more.

רעד של הזדהות עובר בגופי כשד"ר יוסי קיטרו מצהיר את מה שתמיד הרגשתי : לחץ ומתח הם הגורמים ליותר מ-90 אחוז ממחלות מודרניות בינהן לחץ דם, בעיות לב, סוכרת, כולסטרול, פיריון, בעיות המיוחסות לגברים, עיכול פיברומליגיה והפרעות אכילה.

"המטרה של רפואה סינית זה בראש ובראשונה מניעתית, שאדם יגיד "כבר עכשיו אני מרגיש מצויין ורוצה להמשיך כך"- אבל  אנחנו עוד לא שם, בדרך כלל המטופלים באים כדי לפתור בעיה או כאב קיימים" הוא אומר. דרך שיטת הטיפול המקיפה שלו, קיטרו מסייע לטפל במחלות והפרעות רבות,  בשנה האחרונה סייע לדבריו להולדה של 10 תינוקות "שילוב של טיפולי פוריות וטיפולים סיניים מגדילים סיכוי להריון. הגיעו אלי נשים שלא היתה סיבה שלא יהרו. אבל יש כאן מעגל של ביצה ותרנגולת, הכמיהה להריון מכניסה אנשים לסטרס".

"האישה כל כך רוצה הריון כך שהיא הופכת את בן זוגה לפר הרבעה, וזה גם גרוע לזוגיות. גם החברה מכניסה ללחץ, והאשה הולכת לעוד ועוד טיפולים, מקבלת כמויות אדירות של הורמונים והופכת להיות רובוט תעשייתי של הריון. טיפלתי בבחורה בת 37 שאמרה שהיא בכלל לא בלחץ, אבל הלכה לכל הרבנים, החליפה שם, הגיע עד לרנטגן. זו מערבולת. חלק מהעבודה שלי זה להרגיע, הוכחנו שגם בגיל 45 אפשר להכנס להריון".

– זה לא פשוט…

– "באמצעות רפואה סינית שנעשית בטיפול נכון את יכולה להגיע לשורש הבעיה, לא תמיד איבר שלא מתפקד כמו שצריך הוא הבעייתי. צריך לפתור את הסטרס, אני לא פותר את מקור הבעיה. אנחנו יכולים ללמד את האדם להגיע ליכולת הסתגלות טובה עם סטרט".

לדבריו, מנגנון הסטרס פועל עלינו ב-3 מדרגות:

הראשונה היא כשנערך המפגש עם מקור המתח – משהו מאיים עלינו, זה יכול להיות אמיתי כמו ראיון לג'וב חלומותכם או פנטזיונרי, כמו החשש שיבוא חייזר ויאסוף אותנו לכוכב מאדים. כל אחד וסרטיו הוא. מדרגת האמצע הדי גורלית שרצוי לא לרדת ממנה, היא ההסתגלות , איך אנחנו חווים, מכילים ומתנהלים עם גורם המתח. ואם אנחנו עושים זאת בצורה חיובית, יקח זמן רב עד שניפול למדרגה השלישית והממש פחות מומלצת. הנפילה הזו תכלול התשה של כל המערכות בגוף וזה מתחיל מעייפות ומתח בלתי נסבל, בלגנים רגשיים ועד המחלות הכי קשות.

יונק הדבש. יוסי קיטרו
יונק הדבש. יוסי קיטרו

 

"אנחנו לא יכולים להגיד היום שאנחנו קורבנות של הגנטיקה" מצהיר קיטרו "אנחנו יכולים לכוון את עצמנו לפי האפי – גנטיקה, שהיא שליטה על גנים שאותם אנחנו יכולים לכבות או להדליק. אם אני חווה סטרס, או הפרעות סביבתיות כמו למשל אוויר מזוהם, אני יכול לשלוט בהתבטאות הגנטית שלי, הגן לא יכול לעבוד לבד. כן, באופן מופלא אפשר לשלוט באפיגנום וזה מה שאנחנו עושים ברפואה הסינית.

"התפיסה עד היום הייתה שבמקרה שיש גידול סרטני, צריך לתקוף אותו על ידי חיתוך והקרנה, ברוב המקרים הגידול עלול לחזור.  ניקח שני אנשים שחלו באותו סוג סרטן, הנתונים שלהם דומים, הם מקבלים את אותו הטיפול, אחד מהם הבריא ושרד, השני לא הצליח להתגבר. למה בעצם? יכול להיות שלא היה שם טיפול בדפוסים הרגשיים, במתח הרב. ידוע שאחד הגורמים הכי חזקים לסרטן זה סטרס, ואם אדם שחלה עבר טיפול רפואי, אבל חזר לדפוסי ההתנהגות והרגשות הישנים שלו, המחלה עלולה לחזור".

– לרפואה הסינית יש יכולת לסייע במקרים הכי קשים?

"בהחלט. קחי למשל את הצרה  פיברומיאליה (דאבת)- כאבים מפושטים כרוניים בשרירים, בלי הסבר פיזיולוגי לכך. זה מטורף, אדם קם בבוקר וכל הגוף כואב לו, מרגיש כמו קרש. לכאורה הכול בסדר, אבל הוא סובל. אז הוא הולך לפסיכיאטר או אפילו לרופא משפחה שנותן לו כדור הרגעה, ואז מתגלה שרמת הכאב שלו פחתה.

מדוע בעצם? משום שהוא פחות במתח. רפואה סינית מסתכלת על המעבר, היא מרגיעה את המערכת גוף ומתעלת את האנרגיה למקום הנכון וזה משהו שהרפואה הקונבנציונלית לא יכולה או לא רוצה לעשות".

בשיטתו משלב קיטרו טכניקה שהוא פיתח, סבסוב  ידו כשהוא לוחץ על אזורים בגוף, מה שיוצר וויברציה במישור האופקי וגם האנכי, לשיטה הזו קרא בשם "יונק הדבש", אחרי שהביט בהשתאות בנפנוף ושקשוק הכנפיים של ציפור יונק הדבש שינק צוף מאחד הפרחים שבגינתו. כפי שחוויתי, זה מרגיש נעים, מדויק, ממריץ ומרגיע כאחד.

זהו אינו בלוג פרסומי או מסחרי. אני כותבת על מה שאני רוצה ומאמינה אבל צריך לציין שלושה דברים חשובים בנוגע לטיפול אצל קיטרו: המיקום הנוח של הקליניקה שלו, במרכז קסטרא בחיפה, משם גם פועלת אשתו המיסטיקנית – כוכבת ריקי קיטרו. הנוחות בכך שהחלק הפיזי של הטיפול נעשה כשהמטופל לבוש בבגדיו, מה שממש התאים לי בימים הקפואים האלה והעובדה שהוא לוקח 140 שקלים לטיפול, סכום נוח שמאפשר טיפול משלים וחשוב, לא לעשירים בלבד.