"המשקפיים של סבתא": ספר ילדים שהוא שיעור בעזרה, יזמה ונחישות.

בחורה עם מחשב נייד

הורים יקרים, דודים ודודות, גננים וגננות, אנשי מקצוע לגיל הרך, ואנשים שילדים הם עולם יקר לליבם. הפוסט להלן מיועד עבורכם. קבלו המלצה אישית ממני לספר ילדים מיוחד מאוד, שחי ונושם את רוח התקופה שבה אנו חיים.

אזהרה קטנה. אני מודעת לכך שאולי אשמע מעט ארכאית ומיושנת, אך בעידן שבו אנו חיים היום – עידן הטאבלט וה- וSmartphone – קשה מאוד להנחיל לילדים את אהבה למלה הכתובה ואת האהבה לספרים. אז איך בכל זאת אתם שואלים? לאחרונה, הגיע לידיי ספר ילדים ושמו "המשקפיים של סבתא" – ספר המדבר בשפתם של הילדים היום וכולו יזמה, נחישות, אהבה, חיפוש אחר פתרונות, עצמאות ועוד ערכים רבים וטובים; ערכים שאתם ההורים או כל מי שמוקף ילדים, ודאי רוצים להנחיל לדור ההמשך, ושהם תמיד ישמחו לשמוע. את הספר כתבה הסופרת נטע קרקובר ואיירה נטלי אורטגה

כשהספר הגיע לידיי הסתקרנתי מאוד. תהיתי באמת ובתמים האם הוא עוד אחד מספרי הילדים הרבים הנכתבים היום ובמה הוא עוסק. מכיוון שאני מכירה את הסופרת מעט (שבועיים – גילוי נאות) החלטתי שפשוט אקרא ללא תיוגים מיותרים ונהיתי מאוד. עלילת הספר עוסקת בילד מתוק ושמו אורי. אורי מאוד אוהב את הימים שבהם הוריו יוצאים להם לעיסוקיהם, מכיוון שכך הוא זוכה לזמן האיכות עם סבתו האהובה. ערב אחד, כאשר סבתו משכיבה אותו לישון, היא רוצה מאוד לקרוא לו סיפור, אך מגלה שמשקפיה אבדו ואינה יכולה להשלים את המשימה.

אורי, ילד חכם, יוזם ובעל תושייה, מחליט לחפש אחר המשקפיים של סבתא. ואם אין די בכך, הוא סוחף אחריו גם את חבריו הצעצועים. עלילת הספר ממחישה לנו בצורה הטובה ביותר כי גם ילדים קטנים יכולים ללמד אותנו דבר או שניים על אחריות, על שיתוף פעולה, על אהבה ובודאי על כושר מנהיגות. "המשקפיים של סבתא" מנוגד לחלוטין לספרים שהוריי הקריאו לי כשהייתי ילדה. בספרים אז, וביניהם "תירס חם", "הבית של יעל" ו"מעשה בחמישה בלונים" הילדים היו כמעט פסיביים והיה עליהם ללמוד משהו, לבקש משהו או להיעזר במבוגרים האחראיים עליהם.

"המשקפיים של סבתא" משקף רוח אחרת לגמרי. הסבתא טובה מחבקת ואוהבת, אך מעט פאסיבית. זאת בעוד נכדה האהוב רותם את עצמו ואת חבריו לעזור ולהושיט יד. לכאורה נראה בתחילה כי הוא עושה זאת רק כדי שהיא תוכל להקריא לו סיפור לפני השינה. אך אם חושבים על כך לעומק, שניהם מרוויחים מן המעשה. הסבתא נהנית עם הנכד והוא נהנה מסבתו. שניהם נותנים ומקבלים את אושרו של האחר, כי הרי חשוב לדעת לתת ולקבל –  מוסר השכל חשוב לא? "המשקפיים של סבתא" מהנה מכמה סיבות נוספות: הוא כתוב בשפה קלילה ומובנת, אך שאינה קלוקלת; מחורז בחרוזים שתמיד משמחים ילדים ובנוסף האיורים מיוחדים ומקוריים. מה גם שאורי והחברים מחפשים את המשקפיים "מעל", "מתחת", "ליד" וכך הפעוטות הקטנים לומדים מהן מילות יחס. בכל עמוד תוכלו למצוא גם ג'ירפה שמסתתרת לה ולחפש עם הילדים היכן היא מסתתרת. אז אם אחד הילדים המצויים בסביבתכם חוגג יום הולדת, או שאתם רוצים להפתיע אותו במתנה מיוחדת סתם כי בא לכם, "המשקפיים של סבתא" הוא מתנה נהדרת.