המרחב השלישי-תערוכה אינטרקטיבית בבית הגפן

בבית הגפן שבחיפה מוצג "המרחב השלישי", חלל לאמנות וחנוך, עם תערוכה אינטראקטיבית שמזמנת מחקר של ממדים חדשים בשאלות מוכרות. המקום המיוחד הזה מאפשר להסתכל, לגעת, לשבת, להריח לשאול, להתבונן פנימה. להתבונן החוצה,לחוות ולצאת עם תובנות

המרחב3

התרגשתי כשהוזמנתי לסקר את "המרחב השלישי", חלל לאמנות וחנוך, עם תערוכה אינטראקטיבית  שמזמנת מחקר של ממדים חדשים בשאלות מוכרות. סיירתי במתחם התערוכה  בשלבים הראשונים של הקמתה ועפתי על גלי הדמיון בחיפוש מענה לשאלה איך יראה התוצר הסופי.

אני משתפת אתכם בתחושתי, משום שזה ממש לא טריוויאלי לפגוש יוצרים  שרצים עם האמונה שלהם  למחוזות של ניסוי ותהייה תוך שיתוף הסובבים אותם, ובמחשבה שנייה דווקא הם  שמצהירים שהם מאמינים ש"משמעויות ותובנות צומחות מתוך התנסות אישית ומותאמות להקשר הייחודי של כל אחת  ואחת" יכולים להרשות לעצמם לאחוז בגישה כזאת.

במרחב השלישי, השם לקוח ממפגש היברידי שמאפשר מפגש עם ישויות שונות, לקחו את המושג בית ומתוכו יצרו אלמנטים שונים. המבקרים  פוגשים סיפורים,  חוויות, זיכרונות, מקומות ישנים ומקומות חדשים.  הם מוזמנים  לגעת והתערב  בתכנים.

מה יש במרחב?

מדגות3

את העולים  בגרם המדרגות  למרחב מקדם סרט וידאו בו מוצגים שטיחים. היצירה נוצרה על ידי  פטמה שנן ציירת מג'וליס. שיצרה וידיאו הכנה לציור שהפך לעבודת אמנות.

המרחב בנוי מתחנות והפעלות מגוונות  המיועדות ליחידים ולקבוצות.

ריצפה3

-חלונות  המקיפים רחבה מרכזית עם ציורים צבעוניים , מכניסים את החוץ פנימה ומזמנים חוויה של צפייה בפנוראמה של מיתולוגיות חיפאיות ב360  מעלות.  התמונות  והפעילות בעמדה שליד מאתגרות את הצופה להחליט מה הספור.

שטיח המי

-ריצפה בסגנון של פעם מרהיבה ביופייה, עשויה מהתבלינים: סומק, כורכום פלפל לבן וזאטר. ולצידה שידת מידע והתנסות בנושא התבלינים.

-ארון חפצים השייכים לתרבויות ומגזרים שונים בחברה הישראלית, חלק מהחפצים מוכרים אחרים לא.

ישיה3

– איזור מפגש מזמין שעיצב רמי טריף מעצב שחוקר מה אפשר לעשות עם אלמנטים. רמי בן העדה הדרוזית שאב את ההשראה למרחב  ממקום האירוח  שעבר במהלך השנים גם שינויים בחברה הדרוזית

דיוקן

-קיר דיוקנאות  שנועד לשמש גירוי  לעיסוק בדימוי עצמי

סינדרלה3

-פינת מולטימדיה בה מוצגות  מעשיות  באמצעותן ניתן ללמוד איך כל תרבות מכניסה עצמה לתרבות גלובאלית

ספור סינדרלה נבחר להצגה בפינה הזאת כיוון שהוא מופיע כמעט בכל תרבות. לצורך יצירת המולטימדיה  נחקרו גרסאות  סיפור סינדרלה שנמצאות בארץ. בפינה מוצגים: סיפור רוסי, ספור  צרפתי, סיפור פליסטנאי, וסיפור מרוקאי. רק הספור המרוקאי לקוח מארכיון.

המבקר מוזמן להתרווח בכורסא עם  חיבור לקול ושלט ולבחור את  גרסת הספור שבו הוא רוצה לצפות במסך האישי .

לסיכום

"המרחב השלישי"  המהווה המשך לפעילות החינוכית שבית הגפן עושים עם הרבה קבוצות מהאוכלוסייה  מאפשר למידה חוויתית מיוחדת.

המקום נמצא בתקופת הרצה כך שהתכנים והתחנות שבו משתנים בהתאם להתנסויות שנצברות.

אני התרגשתי לראות את היצירתיות והמעוף שמציע ה"בית",  ממליצה להגיע ולהתנסות לבני כל הגילאים, אתם תופתעו ממה שתגלו.

הכנתי הצצה  קצרה למרחב

 

אוצרות:

 הדס  זמר בן-ארי

יעל  מסר

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

 

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים