המרגל מהקומה הרביעית/ אורה מורג

איך הצליח מרגל ישראלי לחדור לצמרת השלטון והצבא בסוריה? איך העביר סודות מדינה סוריים למודיעין הישראלי? סיפורו המרתק והמרגש מאוד של אלי כהן, גדול המרגלים הישראלים בכל הזמנים

 המרגל מהקומה ה4

המרגל מהקומה הרביעית / אורה מורג

סיפורו של אלי כהן  – ספר מתח היסטורי

נוער

280 ע'

הוצאת שוקן

..

שמחתי והתרגשתי לקבל את הספר הזה – אלי כהן היה גיבור ילדותינו קראנו על מעשיו בשקיקה ובהערצה והנה יוכלו גם נכדיי לקרוא ולהכיר את הדמות החשובה הזאת בתולדות ישראל.

בסגנון מרתק וקולח מספרת אורה מורג את סיפורו של אלי כהן המרגל שהצליח לחדור ללוע הארי ממש, לדמשק שבסוריה. כשהוא מוסווה כאיש עסקים מוסלמי הצליח  להתברג בצמרת הסורית, וכך אסף מידע סודי וחשוב ביותר עבור המודיעין הישראלי.

במקביל מגולל הספר את עלילותיהם של אנשי המחתרת הציונית במצרים, גיבורי "עסק ביש", ואת עלילות "המרגל על הסוס", וולפנג לוץ, שפעל במצרים במקביל לאלי כהן.

זהו סיפור על ריגול, על סוכני חרש ועל המודיעין הישראלי. עולם מרתק של בילוש וריגול –  טיפים על כתב סתרים, על הצפנה, על הכנת מרגל לתפקידו, על הסכנות ועל כישרונותיו המיוחדים של אלי כהן האיש והאגדה. התיאורים חיים ומכניסים אותנו לאווירת האירוע ולתחושה שאנו צופים ברגעים גדולים וחשובים בהיסטוריה הישראלית המיוחדת כפי שהם

תיאור דמותו של אלי כהן מלמד על  אדם חכם ובעל קליטה מהירה ומרשימה, חברותי, מסור ואוהב הארץ והעם. המחברת נותנת מקום של כבוד וחשיבות גם לדמותה החשובה של נדיה, אשתו של אלי כהן התומכת בו במסירות ובאהבה – וכך ראוי.

בספר תכירו גם את קבוצת חוג חובבי הרדיו הצעירים:

"מנין נודע לכם על מרגל בשם אלי כהן"? ירה מאיר עמית את השאלה וניסה לייצב את קולו.

"יש לנו בבית הספר חוג של חובבי רדיו," הסביר יונתן, "והיום.."

"כן," האיץ בו ראש המוסד.

"שני ילדים יהודים סורים מתחנת חובבי רדיו בדמשק יצרו איתנו קשר.." (ע' 235)

חברי קבוצת חובבי הרדיו מגלים שחייו של אלי כהן בסכנה והם רוצים להצילו. האם יצליחו?

ספר מרתק שהילדים ירצו לחזור אליו שוב ושוב כדי לקרוא על דמותו המרתקת, המרגשת של המרגל הישראלי המפורסם ביותר.

על אלי כהן אמר יצחק שמיר: "בפנתיאון הגברה של עם ישראל יש מעטים כמוהו. רבים שם גיבורי החיל שנלחמו בגבורה נגד אויבי עמם, אבל מעטים הם המגלים הלוחמים בסתר, המסכנים חייהם בבדידות, בהתמדה, במלחמת מוחות" (מתוך ההקדמה, ע' 9)

בסוף הספר מופיעים דבריו המרגשים של אברהם כהן, אחיו הצעיר של אלי כהן, ז"ל.

..

הספר מרתק ומרגש מאוד.

מומלץ בכל לב!

..

על המחברת:

אורה מורג, סופרת לילדים ולנוער, היא כלת פרס זאב, פרס אקו"ם ופרס הספריות הציבוריות. זהו הספר ה-20 בסדרת ספרי המתח ההיסטוריים שלה על שם אחיה, טוביה מורג ז"ל.

ציפורה בראבי
בין המילים - על ספרים, על סופרים ועל משוררים, על חינוך וגם פוסטים אישיים