המעברים המאושרים/ דוד טרבאי

המרדף אחרי השלמות, ההצללה המושלמת של כלי הנגינה, השמים הצלולים שעננים ספורים שטים בהם בשיא העדינות, הסטטיסטיקה ללא רבב של המחלקה, המתועדת בקפדנות מדעית כשל מעבדה לחקר תופעות טבע, כל אלה נועדו להסתיר את הפגיעות, את העובדה שמאוחר מידי לקוות שלעולם לא ניפגע. אבל הגוף לא משקר, הגוף נושא את סימני הזמן, כמו חלוקי נחל או עצים סדוקים, חושף אותם אם לא במעשים או במילים מפורשות אזי במקצב של שתיקות, במחוות, בתנועה. המוות, או הפחד ממנו, כבר שוכן שם מזמן.

2015-01-20 23 19 17

סיפורנו מתחיל במגדל פרחים המוצא אישה צעירה מחוסרת הכרה בשדה מוקשים בגולן.מי זו האישה הצעירה?כיצד היא ועברה משפיעים על העלילה?
במרכז הספר עומד סיפור ההתאבדות של מגדל הפרחים.מדוע התאבד? מה הרקע לכך? של מי צמיד הזהב והציורים שנמצאו בביתו?
כשברקע מתפתחת סערה וסופה, נחשפת עלילה מורכבת המתקדמת עם התקדמות הסערה שבחוץ.
דמויות שונות ומשונות מרכיבות את העלילה ונחשפות בפני הקורא: מגדל הפרחים המתאבד, האישה הצעירה הנעלמת, החוקר הבודד, חברתו המסתירה סוד מעברה, בתו של מגדל הפרחים, בן זוגה של הבת שהינו עובד זר, חוקרת טבע וצפרית המתגוררת בקומה ה-17 במגדל בתל אביב ומכוון פסנתרים זקן מהולנד.ומה הקשר ביניהם?
את הקשרים והחיבורים בין הדמויות אנו מגלים ככל שמתקדמת חקירתו של מיטלמן את פרשת התאבדות מגדל הפרחים.
בספרו דוד טרבאי, נע ונד בין הטכנולוגי והמודרני לבין הישן והנוסטלגי מן העבר. מיטלמן משתמש בפטיפון ובתקליטים, שהם כבר פריטי אספנות. מגדל הפרחים אסף נייר, כאשר נייר בשנת 2026 זה דבר הולך ונעלם. טבע מול מדע-עבודה חקלאית, חקירת טבע וצפרות מול העולם הטכנולוגי של מעבדות המדויקות,מצלמות אינסופיות, מחשבים ועוד.
אנו רואים זאת גם בשוני של האנשים:בעולם הטכנולוגי,שבו רב הגלוי על הנסתר, ישנם עוד אנשים הנקראים "מנותקים". מגדל הפרחים היה אחד מהם. מיטלמן נחשף לזה כשהגיע לביתו : לא היו בבית מחשבים, לוחות בקרה, חיישני תנועה או מצלמות. ככה אמור להראות בית של מנותק, חשב. הוא שמע עליהם פה ושם, אבל לא התייחס אליהם ברצינות. בבלוגים כינו אותם "לודיטים", או סתם "היפים זקנים", בדרך כלל קראו להם חבורת סהרורים או סתם לוזרים; הם היו לא יותר מפלזמה שקופה.
בנוסף, בעולם של שנת 2026 בספרו של דוד יש תחושה של "האח הגדול", תחושה של מעקב כל הזמן. יש מצלמות בכל מקום. וכל פעולה מתועדת. אפשר לדעת בעזרת מצלמות, זיהוי קול ועוד, היכן אדם היה בכל זמן. לכן, היעלמותה של האישה הצעירה שהגיעה לביתו של מגדל הפרחים הופכת להיות חלק חשוב בפענוח פרשת ההתאבדות ופותחת פתח לשאלות רבות נוספות.
המהלך היעלמותה עולה המונח "מעברים מאושרים". מהם המעברים המאושרים , שלמיטלמן אין רמת סיווג מספיק גבוהה כדי לדעת מה הם? כיצד זה קשור ליכולת של "האח הגדול" לאתר אנשים או להעלימם?
לקראת סוף הספר מיטלמן מקבל את התשובה: המעברים המאושרים זה פרויקט של סגן ראש הבולשת מהתקופה שהיה קצין שטח בגולן, כשעדין היה לו שיער. זו הדרך שלו לווסת את הכוחות בשטח. ומה זה אומר?
ספר ריאליסטי וסוריאליסטי כאחד, בדיוני וכל כך אמיתי יחדיו, חושף ומסתיר בו זמנית.
והתמונה שנחרטה בזכרוני מסוף הספר הינה תמונה סוריאליסטית של שדה פרחי אדמוניות עם המוני ציפורים עליו… ומה הקשר של זה לסיפורנו? תצטרכו לגלות בעצמכם…;-)
XOXO
אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)