המסע אל האושר: המתכון לאהבה

8 טיפים לזוגיות מוצלחת למי שיש, 5 דברים שיעזרו למציאת אהבה למי שאין וקצת נימה אישית לקינוח

צילום: שאטרסטוק

לא דיברנו עוד על אהבה, כלומר על אהבה על פי הפסיכולוגיה החיובית, אז הגיע הזמן שנעשה את זה.

8 טיפים לזוגיות מוצלחת למי שיש

לפי הפסיכולוגיה החיובית, המתכון לאהבה כולל 8 מרכיבים:

1. עבודה קשה

יש את העניין של למצוא אהבה, שזה לא תמיד קל. אנשים יוצאים לעשרות דייטים וסובלים לא מעט מפחי נפש לפני שהם מוצאים את האחד.  אבל מציאת אהבה היא עדיין פשוטה בהרבה מלשמור עליה ולטפח אותה.

בסרטים זה תמיד פשוט: גבר פוגש אישה, הם מחבבים זה את זה, או שאולי קודם שונאים זה את זה ורק אחר כך מחבבים. באמצע יש איזה קונפליקט שמאיים להפריד ביניהם לנצח, ובסוף הכל מסתדר והם צועדים יד ביד לעבר השקיעה, או החופה.

אלא שאהבה אמיתית בחיים מתחילה איפה שהסרטים נגמרים. או אז צריך להתחיל לעבוד. איך עושים את זה? על כך בסעיפים הבאים.

2. להיות ביחד על ידי עשיה משותפת

הפסיכולוגיה החיובית ממליצה שכל כמה חודשים כדאי שתהיה לכם איזו מטרה משותפת. משהו שביצוע משותף שלו יהיה יותר טוב מאשר אם תבצעו את אותה מטרה לבד.

זה יכול להיות תכנון של טיול משותף (ואז יציאה אליו), אירוע, משהו בבית ועוד. העשייה המשותפת תחזק ותעמיק את הקשר וגם תאפשר לכם לצבור חוויות משותפות.

בנוסף, ולאור העובדה שכולנו עסוקים ויש עבודה, ילדים ועוד תלאות היומיום, כדאי מאוד שזוגות יקבעו להם דברים שהם עושים יחד באופן קבוע: דייט פעם בשבוע זאת אחת האופציות המומלצות, גם אם אין לכם כוח ואתם מעדיפים להישאר בטרנינג מול הטלוויזיה.

3. להכיר ולהיות מוכר

לפעמים, במיוחד כשמדובר בזוגיות ארוכת שנים, אנחנו חושבים שאנחנו מכירים את בן הזוג שלנו, אבל מתברר שבזמן שחלף הוא קצת השתנה. הגיוני, גם אנחנו ודאי השתנינו. חשוב לא להפסיק להכיר את בני הזוג שלנו, שלא נגיע למצב שאנחנו מתעוררים בוקר אחד ולא מבינים מי זה האיש הזה שישן לצדנו.

אז תשמרו על פתיחות, תדברו הרבה ותקשיבו הרבה.

4. תפיסה חיובית של האחר

במחקר שנערך פעם ביקשו מבני זוג לדרג זה את זה על פי מספר פרמטרים, ואחר כך ביקשו בני משפחתם וחברים קרובים לדרג אותם על פי אותם פרמטרים. המחקר גילה שבמקרים שבהם בני הזוג ראו זה את זה באור יותר חיובי ממה שחבריהם ראו אותם – האהבה שלהם היתה יותר חזקה ונמשכה לאורך זמן. ובמקרים שבהם החברים חשבו דברים יותר טובים מבן/בת הזוג – אותה אהבה לא החזיקה מעמד.

אז אי אפשר להגיד למישהו לחשוב על בן הזוג שלו דברים טובים אם הוא לא חושב אותם, אבל רק שתדעו שזה אחד ממרכיבי האהבה, ואם אתם לא חושבים על בן זוגכם דברים טובים אז, ובכן, אולי אתם לא צריכים להיות ביחד.

5. תקשורת על אירועים חיוביים

דיברנו על תקשורת כבר קודם, אבל זה חשוב במיוחד כשאחד מבני הזוג מספר על משהו טוב שקרה לו. התגובה המצופה במקרה כזה היא חיובית ומחזקת.

ולא, להגיד "יופי. תגיד, זכרת לשלם הבוקר חשבון חשמל?", זה לא נחשב תגובה חיובית ומחזקת. וגם לא "זה טוב שקיבלת קידום, אבל זה אומר שעכשיו תגיע נורא מאוחר הביתה, לא?". אם הוא שמח – תשמחו גם אתם.

6. מאיצי אהבה

אהבה, בדיוק כמו אלוהים וכמו האושר, נמצאת בפרטים הקטנים. פתק נחמד בבוקר, סמס רומנטי בצהריים ופינוק קטן בערב, כל אלה נחשבים למאיצי אהבה. אפילו סתם נגיעה אחת רכה כשאתם בדרך למטבח.

מלב אלה גם חשוב להפגין עניין בבן הזוג, להראות חיבה ולתת אמפתיה. כן, זה אומר גם להגיד שאתם אוהבים, למרות שזה ברור וידוע.

7. קונפליקט חיובי

או במילים אחרות – אל תעשו לקרובים אליכם את מה שלא הייתם עושים לאנשים שאינם קרובים אליכם.

אל תהפכו כל ריב למסכת של הטחת עלבונות וחשבונות ישנים. אל תדברו אל בני הזוג בזלזול, במיוחד לא ליד אנשים אחרים. בעצם אף פעם לא.

8. חברות עמוקה

בעיניי זה הכלל הכי חשוב, שצריך לבוא באחד המקומות הראשונים, ואני תמיד מתגאה שאני בקשר טוב עם בני הזוג לשעבר שלי, מכיוון שבבסיסם של הדברים הקשר שלנו היה מבוסס על חברות.

צילום: שאטרסטוק

6 דברים שיעזרו למציאת אהבה למי שאין

נכון שיותר קשה להחזיק אהבה מאשר למצוא אותה, אבל בכל זאת הנה כמה דברים שיעזרו לכם למשוך אליכם אהבה.

1. להאמין באהבה

גם אהבה באופן כללי וגם להאמין שלכם עצמכם תהיה אהבה. נשמע קצת ניו אייג'י, אבל אומרים שאמונה כזאת נוטה להגשים את עצמה.

2. להיפתח להזדמנויות

כלומר לא לפסול אנשים בגלל דברים טפשיים, להסתכל סביבכם ולצאת יותר מהבית. אני לא מכירה הרבה סיפורי אהבה שהתפתחו עם השליח של הפיצה או של הסופר.

3. טפחו אהבה עצמית

כי אם אתם לא תאהבו את עצמכם, אין שום סיבה שמישהו אחר יאהב אתכם.

4. גלו אומץ

מציאת אהבה חדשה היא האמאמא של יציאה מאזור הנוחות. הנוחות של הטרנינג, הנוחות של המוכר. ואומץ אומר לעשות גם דברים שלא חשבתם שתעשו.

5. היו עצמכם

כי כמה אפשר להעמיד פנים? ונגיד שתגרמו למישהו להתאהב בכם כי תתנהגו בדיוק כמו שהוא ירצה שתתנהגו, למרות שזה לא באמת מי שאתם. אתם בטוחים שאתם רוצים להמשיך את ההצגה הזאת מעכשיו ועד סוף חייכם?

 

הטיפ השבועי של מרכז מיטיב

"ומאז הם חיו באושר ועושר עד עצם היום הזה". נשמע מוכר? קיימת אמונה שקיומם של סכסוכים בתוך מערכת יחסים מרמזת על בעיה. האמנם?  יתכן, אך לא בהכרח.

ממחקרו של גוטמן (אוניברסיטת וושינגטון) על מערכות יחסים עולה כי בנישואים יציבים קיים יחס של 5 ל-1 בין רגעים חיוביים ושליליים.  כלומר, על כל אי הסכמה/סכסוך/שתיקה רועמת, ישנם 5 דברים חיוביים. מהם הדברים החיוביים? נשיקה, חיבוק, מחמאה או שיחה אינטימית.

אחד מהדברים החיוביים שאנחנו יכולים להכניס למערכת היחסים שלנו הוא מחמאות. בסרטון הבא נראה דוגמה הממחישה את הכוח הקסום והמופלא שיש במחמאה.

[youtube njZzMee9gcs nolink]

 הכותבת השתתפה בקורס פסיכולוגיה חיובית של מרכז מיטיב
צילומים: שאטרסטוק