המסע אל האושר: תם ולא נשלם

סיפור עם מוסר השכל לחיים, שאלה שכל אחד צריך לשאול את עצמו וקורס פסיכולוגיה חיובית אחד שהסתיים, ועכשיו מתחילה העבודה הקשה

positive_psychology_teuda_650

>> לכל הפוסטים שלי בנושא פסיכולוגיה חיובית

מעשה בחכם הודי שלקח את תלמידו ויצא איתו למסע. אחרי שצעדו ימים רבים הם הגיעו למקום מבודד ומוזנח שבו בית אחד קטן שבחצרו רועה פרה קטנה. "בוא ניכנס ונדבר איתם", אמר החכם לתלמידו. השניים נכנסו והחלו לשוחח עם בני המשפחה. "ממה אתם חיים?", שאל החכם. "יש לנו את הפרה הקטנה שבחוץ", ענה אב המשפחה, "אנחנו נהנים מהחלב שלה, ומה שנשאר אנחנו מוכרים בכפר הסמוך וקונים מצרכים וככה אנחנו מקיימים את עצמנו.

בצאתם מן הבית אמר החכם לתלמידו "קח את הפרה הקטנה שבחצר למצוק שנמצא לא רחוק מהבית ודחוף אותה למטה". "השתגעת???", תמה התלמיד, "הרי זו פרנסתם היחידה". "עשה כדבריי!", נזף בו החכם ונעלם.

לא בלב שלם עשה התלמיד כמצוות מורו, דחף את הפרה אל מותה והלך משם בלב כבד.

כעבור כמה שנים שוב הגיעו השניים לאזור ולהפתעתם מצאו מקום משגשג ופורח. "מסכנים", אמר התלמיד, "בטח נאלצו למכור את ביתם לאחר שנעלמה להם הפרה ובמקומם הגיעו דיירים אחרים". "בוא ניכנס ונראה", אמר החכם.

הם נכנסו פנימה ושאלו את בני הבית אם הם יודעים מה קרה למשפחה שחיה שם לפני מספר שנים. "זה אנחנו", ענו להם, "אנחנו חיים כאן כבר הרבה שנים". "אבל הכל נראה כל כך שונה", התפלא התלמיד, "מה קרה?"

ואז סיפר לו בעל הבית כי פעם היתה להם פרה קטנה שסיפקה את כל צרכיהם, אבל יום אחד היא נעלמה, כנראה נפלה מהמצוק הקרוב ומתה. "לא היתה לנו ברירה", המשיך בסיפור, "ונאלצנו למצוא דרכים חדשות לפרנס את עצמנו. כך גילינו את הכישרון לעבוד את האדמה ולבנות דברים".

או אז הבין התלמיד את מה שעמד מאחורי בקשתו של החכם.

*   *   *   *   *   *

את הסיפור הזה (פחות או יותר. קצת שכחתי, אז המצאתי פה ושם) סיפרה לנו עדי בשיעור האחרון של קורס פסיכולוגיה חיובית. והנמשל ברור: לרובנו יש איזו פרה קטנה שמספקת את כל צרכינו הבסיסיים, אבל יכול מאוד להיות שאם ניפטר ממנה, נגלה שאנחנו יכולים להשיג הרבה יותר.

כתרגיל אחרון בקורס התבקשנו להגיד מהי הפרה הקטנה שלנו שהגיע הזמן להגיד לה שלום, ומה היינו רוצים להשיג במקומה.

התשובה שלי היתה שאני רוצה להיפרד מהשיפוטיות שלי (שהיא ממש לא פרה קטנה. יותר כמו התצרוכת השנתית של כל תנובה) ובמקומה להכניס לחיי יותר תקשורת.

positive_psychology_para_ktana_car

זה לא יקרה ביום אחד, אבל זה בסדר, כי גם הפסיכולוגיה החיובית היא לא משהו שנגמר אחרי 8 מפגשים ותעודה. בדיוק כמו דיאטה, מדובר בדרך חיים.

האם אצליח? האם אחזק את הצדדים הטובים ואדחוף הצדה את אלה שפחות? ולאן כל זה יקח אותי?

בוא נעשה עסק: בעוד חצי שנה אכתוב פוסט המשך ונראה מה קרה.

רוצים עוד? מייד אחרי המידע על הקורס הבא, שיפתח בקיץ הקרוב, תמצאו את הטיפ השבועי של מרכז מיטיב.

*   *   *   *   *

לימודי תעודה בפסיכולוגיה חיובית לקהל הרחב – קיץ 2015

התכנית כוללת את החוויה של "האדם השלם" (כלילוּת) ורווחה נפשית (well-being) מיטבית בפסיכולוגיה החיובית, שפותחה על ידי ד"ר טל בן שחר, מומחה עולמי מוביל בתחום.    

המשתתפים בתוכנית זו מוזמנים לעבור תהליך אישי של היכרות מעמיקה עם חזקותיהם, כישוריהם וחלומותיהם, על מנת לחשוף את הפוטנציאל הגלום בם ובכך להוביל למימוש עצמי מרבי ברמה הפיזית והרגשית.

מספר המקומות מוגבל מאוד, אנא מהרו להירשם על מנת להבטיח מקום בקורס.

מידע והרשמה על קורס בפסיכולוגיה חיובית

הטיפ השבועי של מרכז מיטיב

"ברגע שאני אוכל לסיים את הלימודים, רק אז אני אוכל…" או "ברגע שאני אמצא אהבה אז סוף כל סוף אני…." או "ברגע שהילדים יהיו גדולים אז אני אוכל…". נשמע מוכר?

מה היה קורה לו היינו מאמצים לעצמנו את ההווה כמתנה האמיתית שהוא? אם היינו מבינים שהעבר והעתיד, מעצבים, מניעים, וחשובים, אך רק זמן אחד נמצא אצלנו בכיס עכשיו, מתקתק, מרשרש, עטוף בנייר עטיפה כמתנה הנפלאה שהוא, מחכה לרגע שנפתח אותו ונחגוג את קיומו?

אז אולי היינו מחייכים לעצמנו ומבינים שלא סתם באנגלית הוא מכונה Present.

הסרטון מנסה להמחיש בצורה מאד קיצונית שהזמן הנתון לרשותנו הוא יקר ואל לנו לשכוח לצקת בו תכנים משמעותיים לנו ודברים שאנחנו אוהבים.

[youtube BOksW_NabEk nolink]

"עתיד נפלא מצפה לכם, והוא מתחיל היום ויימשך לאורך כל חייכם". (דאגלס ריצ'רדס)