המסלול הישיר לתעופה עצמית

לאורך השנים המאבק המתמיד במשקל והיחסים שלי עם גופי ידעו עליות ומורדות, כמו החיים עצמם, שיקוף של שיח פנימי שמתנהל בתוכי באופן קבוע

ילדה עם מבטא צרפתי

כילדה הייתי נכנסת לנעלי העקב של אמא שלי, מורחת אודם אדום ומדברת לעצמי במראה במבטא צרפתי . וחיה לי בעולם אגדי ומאוהבת בדמות הזו שניבטה אלי מהמראה.

המשיכה שלי לאסתטיקה ויופי נטועה בי. גדלתי עם אמא שעבדה בעבודה מאומצת, שלא פינתה זמן לטיפוח ויופי, ואת ההשראה שלי מצאתי בדודתי – שהhיתה אסתטית ומטופחת להפליא. ראיתי בה תמיד מושא לנשיות ועוצמה.

החיפוש אחרי אישור ליופי מתחיל איפשהו בגיל ההתבגרות. במעבר מילדה לנערה, משהו שם החל להתקלקל. אני זוכרת שבכיתה ו' במסיבת כיתה הבנים הזמינו את הבנות לרקוד, שם החלו ניצני הספקות כמה אני יפה ביחס לאחרות, כמה אני מעניינת את המין השני, נוסיף  לזה את המסרים מפרסומות ומגזיני יופי שרזון זה האידאל והנה קיבלתי רגשי נחיתות.

ולתוך זה התבגרתי. כנערה סבלתי מעודף משקל, מאד לא אהבתי את הגוף שלי. כיסיתי אותו בשכבות בגדים שגדולים עלי, זו היתה ניראות שהתאימה לביטוי האישי שלי דאז כחובבת ז'אנר הפאנק.
היחס שלי לעצמי היה ביקורתי, הרגשתי שמנה וגדולה והתביישתי בעצמי. מה שגרם לי להיות בתסכול, דימוי עצמי נמוך והרבה הלקאה עצמית.

צילום: אוסף משפחתי
צילום: אוסף משפחתי

רזה בפעם הראשונה

בתקופת הצבא החלטתי שאני מסגלת לעצמי בתנאים החדשים שנוצרו, הרגלים חדשים. השלתי ממשקלי 20 קילו, והנה קיבלתי אישור והוכחה גדולה מהחברה לכך שהרזון הוא נכון. קיבלתי פירגונים, מחמאות ועידוד שהעלו את הדימוי העצמי, הכרתי את עצמי בפעם הראשונה כרזה, היה לי יותר קל להתלבש, השינוי הביא איתו תחושה של שווי ועם זאת הביקורת לא נעלמה. עדיין לא הייתי מסופקת  ולא הייתי מרוצה. מצאתי את החסרונות שבי ולא הסתכלתי על היתרונות.

לאורך השנים המאבק המתמיד במשקל והיחסים שלי עם גופי ידעו עליות ומורדות, כמו החיים עצמם, שיקוף של שיח פנימי שמתנהל בתוכי באופן קבוע.

בהריון עם בתי הבכורה הגוף שלי גדל למימדים שטרם הכרתי ויחד עם זאת הרגשתי מאושרת, הריק התמלא באור. הביקורת והרגשות המשתנים התחלפו בשקט, רוגע. הרגשתי שאני יכולה רגע לתת לעצמי לנוח מהשאיפה והרדיפה להיות מושלמת.

כמובן שאחרי הלידה המאבק חזר, בערב אחד שיצאתי לסיבוב מרגוע בקניון, שהיה אמור להיות כיף אבל גרם לי למפח נפש. לא מצאתי את עצמי ולא בגדים. הגוף שלי השתנה והרגשתי מתוסכלת.

בלוג 36 תמונה 2

צילום: אוסף אישי

עולם שלם של אפשרויות

נקודת השינוי החלה כשהבת שלי הגיעה לגיל שנה. פגשתי במקרה דרך חברה מעצבת אופנה צעירה שהייתה לנו כימיה מיידית והתחלנו לעבוד יחד. אני לקחתי על עצמי את הצד התפעולי וטיפלתי בכל הקשור לאירועי מכירה, לקוחות, מלאי ועוד, אבל בעיקר הרגשתי שנפתח בפני עולם שלם של אפשרויות שלא היו קיימות עבורי קודם. נחשפתי לבגדי מעצבות שנותנות מענה לנשים כמוני. הגילוי הזה הביא עמו תחושת נינוחות והשלמה עם הגוף החדש שלי. חזרה לי התשוקה שכבתה בי להתלבש ולהראות במיטבי על אף משקלי החדש.

בהמשך הפכתי את האהבה הזו לעסק, החלטתי שמתוך ההיכרות שלי עם מעצבות אופנה, הניסיון שצברתי בהלבשה והאהבה למפגשי נשים – אערוך מכירת בגדי מעצבים בביתי. המפגש עם אישה העומדת מול המראה מחויכת, אוהבת את המראה שלה, וההבנה שאני רוצה להעצים נשים, הביאו אותי לבחור את עיסוקי מחדש, ונרשמתי ללימודי סטיילינג.

צילום: יונת סער
צילום: יונת סער

סטיילינג ואהבה עצמית

עד שלמדתי סטיילינג, הקולות האלו שדיברו איתי בתוך הראש, עיכבו אותי והביטחון העצמי שלי היה נמוך. ראיתי רק את הפגמים שבי, ראיתי בטן בולטת, סנטר כפול , זרועות שמנות, וכפות ידיים גדולות מידי, כך הסתובבתי בעולם רוב חיי עם ביקורת עצמית קשה.

בעזרת תהליך פנימי – חיצוני, נפטרתי מתפיסות מקובעות שהיו לי על איך שראיתי את עצמי במראה ועל היכולות והחוזקות שבי. למדתי להתלבש בבגדים שמחמיאים לגופי, לשלב סגנונות, להתלבש צבעוני ומעניין, למשוך את תשומת הלב במראה שלי לאזורים שאני בוחרת בהם, ליתרונות שלי, ובעיקר להעז לבלוט מבלי להתבייש או להיות נבוכה מכך שמחמיאים לי. הבנתי עם עצמי שכמו שאני, ככה זה טוב. שבעצם הכל מתחיל באיך שאני מדברת לעצמי. ודווקא מהמקום החיובי, הירידה והאהבה לגופי, השינוי בתזונה ואורח חיים בריא היה הרבה יותר קל.

העובדה שלא חיבבתי את גופי לא קידמה אותי, נהפוך הוא, אפילו עיכבה אותי. בעצם אני יכולה לומר שטיפלתי בעצמי ובדימוי גוף  שלי באמצעות הסטיילינג.

בלוג 36 תמונה 4

צילום: רעות אשכנזי

ניתוחים פלסטיים ואהבה עצמית

אני פוגשת נשים רבות שמסתכלות במראה ורואות רק את הפגמים, רואות איפה הן היו "מתקנות" את הגוף שלהן, הן אומרות לי החזה שלי גדול מידי, קטן מידי, הבטן שלי בולטת, הירכיים שלי עבות, הזרועות מדלדלות וכו' . הן בתוך כלא פנימי שהן יצרו לעצמן, חיות בסגירות, עיכוב, כעס, הלקאה עצמית.

כן אנחנו חיות בתוך עולם ויזואלי ודיגיטלי שיש לו השפעה עלינו, כשאנו מסתכלות במראה ומבקרות את עצמנו, אנחנו משוות את עצמנו לנשים שאנחנו מגדירות אותן יפות ומחוטבות וזה מה שיוצר אצלנו את הפער.

ויש גם את אלו שמרגישות שרק ניתוח קוסמטי, יגרום להן להיות שלמות עם עצמן.

צילום: גלית סבג
צילום: גלית סבג

השבוע בהרצאה של ד"ר שגית משולם שהיא כירורגית פלסטית מתמחה בשדיים, המטפלת בנשים, בין היתר, שחוות חוסר בטחון ודימוי עצמי נמוך לגבי החזה שלהן.

יש לה את היכולת האמיתית להבין את מכלול השיקולים – הפיזיים והנפשיים עימם אישה מתמודדת, כשהיא עומדת מול המראה, ושוקלת לעבור ניתוח פלסטי על מנת לשפר את המראה החיצוני שלך ועוד יותר מפני שהיא כירורגית פלסטית שמבינה נשים מהמקום הכי עמוק שלהן.

היא העלתה מקרים שממש מצדיקים שינוי, למשל, כשאישה רוצה חזה עומד, אחרי שילדה ארבעה ילדים והניקה, או אישה שהחזה שלה א- סימטרי וזה שינוי שיעשה אותה מאושרת ובטוחה בעצמה ובנשיות שלה, אז אמן לזה.

להבדיל בחורה בת 20 שרוצה לעבור מקאפ b ל c, אני חושבת שפה נדרשת הגינות כמו זו ששגית מביאה איתה למטופלות שלה.

ד"ר שגית משולם מביאה איתה גישה שמדברת על כך ששינוי כירורגי קוסמטי נכון שיקרה כאשר אישה מגיעה לזה ממקום שלם ובוגר ולא לפי תכתיבי החברה. שינוי קוסמטי כירורגי יכול להביא לעלייה בדימוי הגוף, להעלות את רמת הביטחון העצמי ולגרום לעלייה בדימוי העצמי.

באופן אישי אני ממש שלמה עם עצמי, כן זה תהליך וכן זה דורש אימון,  יחד עם זאת אם היה בי איזשהו רצון לשים את עצמי על השולחן אין לי ספק שזה היה איתה.

צילום: גלית סבג
צילום: גלית סבג

להעביר את זה הלאה

החברה שלנו שופטת אותנו, משפיעה וגורמת לנו לבדוק את עצמנו ביחס לאחרים, והרי יופי הוא מושג אבסטרקטי, כל אישה יכולה להראות נפלא בכל גיל ובכל משקל.
כיום העולם מתקדם, אנו נמצאים בתחילה תקופת שינוי אידאל היופי. לא מזמן הוזמנתי לשבוע האופנה בת"א ושמחתי לראות מגוון נשים, צועדות על המסלול .

ההסתכלות החדשה על עצמי, משפיעה לא רק עליי, היא גם משפיעה על בתי בת ה 13 וכשהיא מסתכלת במראה ואומרתי לי: "אמא אני מהממת", אני יודעת שעשיתי משהו טוב.

בלוג 36 תמונה 5

צילום: אלונה קרני גלמן

מרב אבן זהר
אני מרב אבן זהר בת 49 נומרולוגית, סטייליסטית אישית ובוגרת לימודי תודעהאת דרכי כסטייליסטית התחלתי בזכות לימודי הנומרולוגיה מה שפתח בפניי את הדרך לעולם שלם של התפתחות וחיזוק הדימוי העצמי.במהלך השנים ליוויתי עשרות נשים בתהליכי התפתחות הסטייל שלהן והבנתי שלא ניתן לערוך הפרדה בין האישיות הפנימית של מי שאנחנו באמת, למראה החיצוני ולתדמית האישית אותה נבחר להביא ולשקף החוצה לסובבים אותנו.בנומרולוגיה תאריך הלידה והשם הפרטי מלמד על תכונות אופי, קווי מחשבה, העולם הפנימי ומה מנהל אותנו.מתוך הכלים שיש ברשותי מעולם הסטיילינג והנומרולוגי מצאתי את הדרך לשלב בין סגנון הלבוש לאישיות שלנו באמצעות תאריך הלידה.אני מאמינה שסטיילינג זה שפה נרכשת, הנראות שלנו היא חלק מהמסרים שאנו רוצות להעביר, והיא משפיעה על הבטחון העצמי שלנו , על מהלכי חיינו, ועל סביבת החיים.להראות הכי טוב שלך זה עניין של בחירה והחלטה ובכל יום אישה יכולה לספר סיפור שונה, ללבוש את עצמה אחרת ולהרגיש שלמה ונהדרת.