המסדרת – איילת ברוש

"המסדרת" הוא ספר שקיבל את השראתו מסיפור הישרדותה בתקופת השואה של חמותה של איילת ברוש, שושנה, הנקראת בו הניה. הספר מספר על שמרית, מסדרת בתים של אנשים שעוזבים את ביתם או נפטרים, ועל הגר שמזמינה את שמרית לעשות סדר בחפציה של סבתה, על המפגש המקצועי ביניהן שמוביל לקרבה ולידידות אישית שמניעה את העלילה, והמסע המשותף שמחבר בין שתיהן.

המסדרת – איילת ברוש

ידיעות ספרים . מאי 2017 . 246 עמ'

עותק דיגיטלי אתר E-vrit

arranger_master

שמרית מסדרת בתים של אנשים שעוזבים את ביתם או נפטרים, ונשארים מאחור החפצים שלהם שיש לפנות מהדירה שהתייתמה מיושביה. 

"אני מסדרת בתים של אנשים מתים. עוזרת ליקיריהם להיפטר ממצבורים מיותרים. אני נכנסת לתוך החדרים האישיים של אנשים זרים, נוברת בגיבוב של חפצים, מחלצת סודות משפחתיים ומזקקת מתוכם תמצית של זכרונות. זו העבודה שלי.

אני מסדרת בתים של אנשים מתים כדי למצוא בהם את חפציה האבודים של סבתא שלי, שלעולם לא אזכה להכירה…" (עמ' 7). 

שמרית היא אם לחמישה ילדים, שחיה בעצמה בבית מבולגן. אין לה משפחה מורחבת. היא לא הכירה את סבתה מעולם.

אמה, בתיה, ניצולת שואה, שהייתה ילדה מאומצת, שומרת בקנאות על שתיקה בכל הקשור לתקופת השואה, ולמה שעבר עליה בתור ילדה בשואה.

הגר היא אדריכלית צעירה שגרה בביתם של סבתא הניה וסבא מרדכי כשהוריה היגרו לארצות הברית.  כשסבתא הניה הולכת לעולמה היא מזמינה את שמרית, שתעשה סדר בחפצים שהותירה סבתה. סבתא הניה היתה תופרת מוכשרת, אישה צנועה אך עצמאית ונחושה :

"סבתא שלי הסתפקה במועט, אבל כל פריט שעיצבה לעצמה היה ללא דופי. הארון שלה היה כמו תיק עבודות, הוא מכיל רק את היצירות הטובות ביותר. (עמ' 15)

המפגש המקצועי ביניהן מוביל לקרבה ולידידות אישית שמניעה את העלילה, והמסע המשותף מחבר בין שתיהן.

דרך מיון החפצים שתיהן עוברות מסע שלוקח אותן אל העבר הרחוק והרחוק פחות, וחושף את הקורא לחייהם של שלשה דורות לשואה, ומאפשר לכל אחת מהן להתבונן אל חייהן בהווה ובעבר ולנסות להבין את השתיקות בבית.

סיפור שמתחיל בשנות השלושים ומתאר את החיים בעיירה היהודית חלם, בפולין, שלפני מלחמת העולם השנייה, שם נישאה סבתא הניה בשידוך למרדכי ונולדו להם שני ילדים, ציפורה ודוד. בשנת 1939 כשהגרמנים פולשים לאדמת פולין הם נאלצים לברוח לערבות רוסיה הקפואה ולהשאיר מאחור את בתם ציפורה.

"העגלה היטלטלה וחרקה עם כל פיתול בשביל, אבל היא שמעה רק את יבבת בתה כשלייב עקר אותה מזרועותיה והעבירה עטופה בשמיכה לידי סבתה. כל חייה הדהדה היבבה בראשה, חיטטה בכוויות הקור של סיביר, חרצה חריצים בפניה בפולין שלאחר המלחמה, עקצצה בעקביה הסדוקים בין גרגירי החול על חופה הזהוב של תל אביב ונדחקה לגרונה בין כסתות הפוך בלילות עד יום מותה. "(עמ' 109).

חייהם של הניה ומרדכי עוברים טלטלה נוראית. הם נאבקים לשרוד במחנה עבודה בסיביר, את הקור, הרעב והרוע של החיילים הרוסים, והאסירות בתא, לצד אי הוודאות על גורלה של בתם הקטנה. בהמשך מתאר הסיפור את חייהם של הניצולים בתל אביב הצעירה בימיה הראשונים של המדינה.

"המסדרת" הוא ספר שקיבל את השראתו מסיפור הישרדותה בתקופת השואה של חמותה של איילת ברוש, שושנה, הנקראת בו הניה.

הסיפור נע קדימה ואחורה בזמן. יש בו שילוב של  רומן היסטורי שמתאר תקופה מהעבר עם המציאות העכשווית,  בין ישראל של אז וישראל של היום.  הוא כתוב ברגישות לפרטים הקשים, משני החיים, ולשיאים כאחד. זה סיפור שקווי גבול עוברים אותו וחוצים לכל אורכו, והם מסופרים בקול מקרב ובעין מפוכחת.

זהו ספרה הראשון של איילת ברוש, נשואה ואם לארבעה ילדים, המתגוררת בקריית אונו. על גב הספר, לצד תמונתה, ברוש כתבה שמאחוריה מסלול מקצועי עשיר ומגוון הכולל בין היתר עסק עצמאי לארגון בתים.

תחילתו של הספר איטית מעט אך ככל שמתקדמים בקריאה לא ניתן להפסיק את הקריאה בו.

ספר נפלא! מומלץ מאד!