המנהרה

המנהרה – מאת א.ב.יהושע, הוצאת הקיבוץ המאוחד.

minhara2
לא סוד הוא שכשמתפרסמת יצירה חדשה מפרי עטו של א.ב. יהושע זוהי בדרך כלל חגיגה לעולם הספרות העברית.
לכן, כשיצא הספר "המנהרה" מיהרתי להשיג לעצמי עותק.

אצל צבי לוריא, מהנדס דרכים בכיר בגמלאות, מתגלים ניצנים של שיטיון (דמנציה). ויותר משהוא מוטרד מכך, מודאגים בני משפחתו החוששים מן הבאות.

בהמלצת אשתו, שהיא רופאת ילדים ומנהלת מרפאה, הוא חובר למהנדס צעיר מחברת "נתיבי ישראל" , ממנה פרש לוריא שנים אחדות לפני כן , ויחד הם מתכננים כביש צבאי סודי במכתש רמון, וכוללים בתכניתם גם מנהרה (שעלותה יקרה במיוחד) שתעבור תחת גבעה אשר בחורבה שעל ראשה יושבים (נחבאים} בני משפחה פלסטינים בהיתר מפוקפק של קצין צבא לשעבר המשמש פקח של החברה להגנת הטבע.

בעברו של צבי לוריא שתי מנהרות משוכללות שחפר בצפון הארץ, במסגרת תפקידו והמהנדס הצעיר מקוה ששמו הטוב ומומחיותו של לוריא יעמדו לו לזכות גם במקרה המנהרה שבנגב.

הכל היה יכול להיות פשוט למדי, אלמלא אותו שיטיון שפושה במוחו של לוריא ונראה שהוא גם מקנה לו חירות ילדותית לעשות "מה שבא לו". לא תמיד ברור אם הטעויות החמורות שעשה אכן נובעות מאותו שיטיון מתגבר או מרוח שטות שקפצה עליו , לנצל את מצבו זה.

בסיפור האישי משולבים גם סיפורים צדדיים אודות הארץ, יושביה , מנכ"ליה, מיעוטיה וכדומה.

המנהרה המתוארת בספר אינה רק המנהרה שמתוכננת להיחפר וגם לא אלה שכבר נחפרו, המנהרה היא אותו מעבר צר של בלבול וטירוף מערכות אשר בסופו אולי יש אור, אך הוא לא תמיד ברור.

אהבתי גם את העטיפה, ציור של רוטב אדום הנמזג ממצקת גדולה, שהוא אולי (?) רמז לעיסת מחשבותיו של אדם הלוקה בשיטיון.

הספר מרתק, נושאיו מעניינים . אברהם ב. יהושע אינו מאכזב.
קראתי את הספר כעותק דיגיטלי באפליקצית EVRIT.

מרת נחת
זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.