המלצת קריאה: 3 ספרי ילדים מיוחדים

ביבליותרפיה בסיפור לקטנטנים, פיות ביערות הכרמל לחובבים, ורומן גראפי משגע למתבגרים. שלושה ספרים לא שגרתיים

שלושת הספרים האלה הגיעו אלי בחודש האחרון. את הראשון כתבה ביבליותרפיסטית ומשוררת מוכשרת, חלי טל שלם, שהייתה לי הזכות ללמד אותה פעם בחוג לספרות עברית באוניברסיטה בירושלים. השבוע הצטלבו דרכינו שוב, במקרה לגמרי, בפרויקט חדש שקורם עור וגידים במודיעין (קוראים את העיר – אתם מוזמנים להציץ) ואני שמחתי לשמוע שלפני כשנה היא פרסמה ספר ילדים בהוצאה עצמית.

3kidsbooks2

כדרכם של ספרים טובים לגילאים הצעירים, מדובר בסיפור קטן ופשוט לכאורה – סיפור על טיול של אב ובנו ביער. הם אוספים בלוטים, נושפים על סביונים, פוגשים בעלי חיים קטנים ומשוחחים. בעקבות משהו שקורה לילד, הם יושבים ביחד והאב מספר לו סיפור על טרול קטן בשם טרובל.

הסיפור שבתוך הסיפור מאפשר לאב ולבן להתגבר על הקושי ומחבר את שניהם זה עם זה על כנפי הדמיון. השפה יומיומית אך בו בזמן עשירה, והחריזה קיימת אבל לא מתחכמת ולא מעיקה, כמו שקורה לפעמים בספרי ילדים. האיורים הרכים של תהילה גולדברג משתלבים באופן מושלם ברוח הספר ובאופן לא ברור ממש גרמו לי לשכוח לרגע את העובדה שקיץ עכשיו בחוץ ולרצות לצאת לטיול ביערות הגליל או בעמק יזרעאל.

3kidsbooks3

בקיצור: רגיש ונוגע ללב. להורים שיש להם זמן לשבת באמת עם הילדים ולהקריא באמת סיפורים. הנה סרטון קצר שהופק לפרויקט מימון-המונים שדרכו יצא הספר לאור. בסרטון גם קטעים מהספר:

[youtube ZvWy9dDjO3w nolink]

עץ טרובל, כתבה: חלי טל שלם, איירה: תהילה גולדברג, הוצאת צנובר, 2015.

***

הספר השני הגיע אלי דרך מועדון הקוראות של סלונה. האמת שביקשתי אותו לקריאה משתי סיבות: קודם כל, בת ה-8 פיתחה בשנה האחרונה חיבה יתרה לסיפורי פיות וקראה את כל סדרת ווינטר בלו המפורסמת של אשכר ארבליך-בריפמן. שנית, הספר משך את תשומת לבי בגלל האיור הנהדר על הכריכה. שמחתי לקרוא בדיעבד שהמחברת, רונית ש' דינצמן, היא גם המאיירת של הספר. משהו בדמות של הילדה-פיה-שדה שבתמונה גרם לי לקוות שזה יהיה ספר פיות קצת שונה מהרגיל.

3kidsbooks

הספר מתאר מסע חניכה של פיה אחת מיוחדת, שממש מהרגע הראשון נדמה שהיא נבדלת מבנות מינה. כשכל הפיות האחרות מקשיבות בהערצה למלכת הפיות ומבצעות את הוראותיה באופן מתבקש ומובן מאליו, היא בוחנת כל הוראה בביקורתיות ומקבלת החלטות משל עצמה. דרך הפעולה הזו הופכת אותה לחריגה ומכניסה אותה לצרות קטנות וגדולות. אבל כמובן שהיא מצליחה להתגבר עליהן – הרי זה סיפור פיות אחרי הכול…

נציגת קהל היעד נהנתה עד מאוד. בקיצור: לאוהבי ולאוהבות סיפורי פיות באשר הם/ן.

לב היער, כתבה ואיירה: רונית ש' דינצמן, הוצאת מפרש, 2016.

***

הספר השלישי צנח עלינו בהפתעה בכנס נוער קורא (עליו כתבתי בקצרה כאן), כשבת ה-8 ישבה לה בנחת וקראה את אחד מהספרים שרכשה בדוכני היד-שנייה, ופתאום מישהי השליכה עליה פתק צהוב עם המילים שמשמחות כל תולעת ספרים: ספר מתנה! הלכנו בעקבות השלטים שהכריזו – ספר מתנה! כן, זו לא בדיחה, זה באמת! – ושם העניקו לנו את הרומן הגראפי היפה ביותר שיצא לי לראות בזמן האחרון.

3kidsbooks1

הספר מספר את סיפורה של פייג', נערה מתבגרת שעוברת עם הוריה הסופרים להתגורר בניו יורק. קשיי המעבר, המוכרים לכל מי שיצא לו לעבור מקום מגורים בשנות הילדות, משתלבים בקושי של פייג' לצאת לאור כאמנית קומיקס, ולחשוף את עצמה בפני חבריה החדשים ובפני העולם.

כבכל ספרי ההתבגרות, גם כאן יש התמודדות עם אהבה ראשונה, עם הקשרים בין קבוצת החברים ועם היחסים המשתנים עם ההורים, אבל בסופו של דבר זה בעיקר מסע של גילוי עצמי. והמסע הזה שנון, חכם, יפהפה ומלא הומור. אני ממש לא מבינה איך פספסתי את הספר הזה כשהוא יצא.

בקיצור: לאוהבי קומיקס אבל לא רק. לכל מי שחולם להוציא לאור את היצירתיות שבתוכו, אם זה בכתיבה, בשירה, בציור או בכל אמנות אחרת מכל סוג שהוא. כאן תוכלו לצפות בריאיון עם הסופרת (מסתבר שהסיפור די אוטוביוגרפי), והנה גם הטריילר של הספר באנגלית:

[youtube XSzvAa9qMrA nolink]

המחברת של פייג', לורה לי גולדג', מאנגלית: רונית רוקאס, הוצאת טל מאי, 2013.

3kidsbooks4

עקבו אחרי וקבלו את כל הפוסטים לפני כולם למייל שלכם

מוזמנים גם לבלוג הכתיבה שלי, מילים שענת ולבלוג הריצה, אמא רצה

ענת שפירא-לביא
כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה, מדרש עשרת הדיברות ו-להתחיל לרוץ. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (momisrunning.com)