המלצות קריאה חנוכה תשע"ט – על נשים ופמיניזם

ארבעה ספרים הקשורים לפמיניזם, לחינוך הנשי בעבר. ארבעה ספרים המזכירים לנו מאיזה חינוך ומאיזו חברה ואפשרויות הגענו: וירג'יניה/ דבורה הנגבי, גן ההרדופים/ רוזה ונטרלה, האוויר שאת נושמת/ פרנסס דה פונטס פיבלס, רכוש רדוף/ א"ס באייט

 מומלצים חנוכה תשעט

..

אין ספק שהשנים האחרונות היו מעירות ומעוררות מבחינת הפמיניזם. קמפיין "metoo", חרדיות שאינן מסתירות עוד דעותיהן, עשייה מבורכת ומוחצנת של נשים בכל התחומים יוצאות עם דעות אחרות משהכרנו.

העולם משתנה. נשים זה כבר לא רק בישול וסריגה, יופי וצייתנות, אבל זה לקח זמן, הרבה זמן והיום זה נטמע בחברה והילדים של היום כבר יהיו אחרים ובוודאי שהילדות.

בחרתי ארבעה ספרים שקראתי לאחרונה וקשורים וחשובים לנושא.

כדאי לקרוא כדי  ללמוד ולהיזכר:

וירג’יניה / דבורה הנגבי

מקור

רומן ביוגרפי

326 ע’

הוצאת עם עובד

..

סיפור על תקופה מרתקת.

על תחילת הפמיניזם – המאבק על זכות בחירה לנשים, המאבק על זכות האישה גם ללמוד ולקבל תעודות מתאימות, על הזכות להתלבש נוח יותר ואפילו על הזכות לרכב על אופניים..

ובעיקר – על הגשמת שאיפות וחלומות של נשים – במישור האישי ובמישור החברתי.

סיפור צמיחתה של סופרת פמיניסטית נערצת מהחשובות ביותר במאה עשרים. מי שכתבה את “חדר משלה”, את “אורלנדו” הבלתי נשכח והעניקה השראה לכותבות וליוצרות רבות בעולם. אחרי שסיימתי גם אהבתי את וירג’יניה וולף. מומלץ למבוגרים וגם לבני נוער.

אביה של וירג'יניה היה איש רוח משכיל ויוצר, הוא כתב ספרי היסטוריה וביוגרפיות, ואמה ניהלה בביתם סלון תרבותי אליו הגיעו סופרים ומשוררים חשובים וציירים.

גם מבנותיה ציפתה האם שתלמדנה לנהל משק בית ולארח אנשים חשובים. ולדעתה – לימודים גבוהים עלולים לקלקל את הילדות ולהכניס להם רעיונות לא רצויים לראש.

באווירה זו גדלו וירג'יניה, אחותה ואחיה.

"אחרי כמעט 100 שנו מאבק, זכו סוף סוף כל נשות הממלכה המאוחדת בזכות בחירה זהה לזו של גברים..כל פעם שוירג'יניה חשבה על ההישג ההיסטורי הזה עלו דמעות בעיניה" (ע'299)

לקריאת הסקירה המלאה – קישור – http://saloona.co.il/tov/?p=1493

..

האוויר שאת נושמת / פרנסס דה פונטס פיבלס

מאנגלית: מרב זקס-פורטל

פרוזה

הוצאת מטר

364 ע’

המחצית הראשונה של המאה העשרים היתה סוערת וחדשנית בתחומים רבים.  פרצה מלחמת העולם הראשונה והשניה, קמה תנועת הפמיניזם, נשים קיבלו  סוף סוף זכות בחירה.  בהוליווד התחילו לצלם סרטים. בברזיל –  התפתחה הסמבה –  המוזיקה הקצבית המספרת סיפורים נוגים ונוגעים שטלטלו אנשים רבים בברזיל ובעולם בכלל – בנפשם וגם בגופם..

על רקע המאורעות האלה מנסות שתי ילדות/נערות צעירות בברזיל הפטריארכלית/שובינסטית של תחילת המאה העשרים לפלס לעצמן דרך עצמאית ולבנות קריירה בעולם המוזיקה. שתי ילדות עם רקע שונה ההופכות לחברות בנפש. האחת עשירה, יפה ומפונקת בעלת קול נפלא והשנייה היא משרתת חסרת חשיבות בביתה המתגלה ככותבת שירים נפלאים.

הן משתובבות יחד, הן חולמות יחד, הן עושות הכל יחד. הן גם לומדות יחד וגם הולכות יום אחד להופעה ושם נולדת אצל שתיהן  התשוקה והשאיפה למוזיקה.

זהו סיפור על חברות ועל אהבה, על קנאה ועל שאפתנות, על הקרבה ובעיקר על תשוקה גדולה למוזיקה.

"להיות אישה פירושו להציג דרך קבע…גופנו צריך להיות מעוצב בהתאם לדרישות התקופה: צובטים אותו, תולשים ממנו, מאפרים, לא מאפרים, מכסים, חושפים, מבשמים, צובעים, לוחצים, מזריקים, מפדרים, קוטמים, משפשפים, מגרדים, מלחלחים…" (ע' 92)

מרתק ונוגע ללב.

לקריאת הסקירה המלאה – בקישור: http://saloona.co.il/tov/?p=1554

..

גן ההרדופים / רוזה ונטרלה

מאיטלקית: ארנו בר

סיפורת

הוצאת שוקן

245 ע

..

סאגה משפחתית על אם יפהפיה ותקיפה ושלושת בנותיה היפות באיטליה שלפני מלחמת העולם השניה. האם, מרג’אלה, דמות מרתקת, חזקה ובעלת כוח השפעה רב, התברכה בכוחות ריפוי של גוף ונפש וכן בהסרת עין הרע.

כשראה אביהן של הבנות את אימן התאהב בה מיד, חטף אותה וכך אולצה המשפחה לקבל את השידוך הזה.

וזה היה שידוך טוב. כי הוא היה גבר נאה מאוד  וטוב לב ואימן רצתה בשידוך הזה.

אבל לא תמיד זה נגמר טוב.

באותה תקופה נחטפו נערות על ידי מי שחמד אותן ולא תמיד הן רצו בשידוך אך נאלצו להסכים לו בגלל כבוד המשפחה שלא יכלה לעשות דבר נגד זה. רק לצפות לנישואים שיצילו את כבוד הבת.

ובזה עוסקות רוב הזמן הנשים בספר: בבישול, באפייה, בהכנת מעדנים, וגם בניקיון ובסריגה. הבנות צריכות להביט וללמוד עד שתדענה את כל המלאכות הנשיות האלה. כך מגדלים אותן להיות עקרות בית טובות ונשים ראויות לבעליהן..

לקריאת הסקירה המלאה – בקישור: http://saloona.co.il/tov/?p=1344

..

רכוש רדוף / א”ס באייט

מאנגלית: קטיה בנוביץ’

574 ע’

מחברות לספרות

..

יצירה פיוטית מופתית ומרתקת. לקרוא את הספר הזה זה כמו לשוטט בטירה ויקטוריאנית קסומה ומכשפת. סיפורי פיות, ספיריטואליזם, אגדות עתיקות ותעלומה אינטלקטואלית. הנאה צרופה.

רולנד מיצ’ל עוזר מחקר ספרות ויקטוריאנית מעיין בחומר על המשורר הוויקטוריאני ארנולד הנרי אש בספריית לונדון השוקקת חיים היסטוריים:  “לכאן הגיע קרליל, כאן התקדמה ג’ורג’ אליוט בין מדפי הספרים. רולנד ראה את חצאיות המשי השחורות שלה, את שבלי הקטיפה…” (ע’ 12).

תוך עיון בכתבי עתיקים הוא מגלה שני מכתבים שכתב המשורר אש לאישה אלמונית.

רולנד מתרגש מן התגלית. המשורר ידוע בשירי האהבה שכתב לאשתו אלן. האם ניהל המשורר מערכת רומנטית עם אישה אחרת?

אותה אישה מתגלה כמשוררת אף היא ומן ההתכתבות המרתקת ביניהם אנו למדים על היחס לנשים באותם ימים, על אפשרויות הביטוי של נשים ועל יחסו המיוחד של המשורר אש המעריץ אותה בגלל תבונתה וכישרונותיה.

"מוחן של נשים, שהוא אינטואיטיבי וטהור יותר, ונשלט פחות בידי עיוותים ולחצים ממוחם של גברים – יכול להיאחז באמיתות שאנו הגברים עלולים לאבד מעודף ספקנות, שרובה מכנית ועקרה" (מתוך מכתבו של אש לקריסטבל למוט)

לקריאת סקירה המלאה –  בקישור: http://saloona.co.il/tov/?p=1682