המלצות לשבוע הספר

לכבוד שבוע הספר העברי שחל החודש, הנה המלצותיי על שלושה סופרים ישראלים שנוגעים בחלומות

בחורה עם מחשב נייד

יד ראשונה מסופר – אלכס אפשטיין

מספר עמודים: 106, הוצאת אינדיבוק, 2015

לפני שלושה חודשים ניסיתי  לרכוש צמד מספריו של אפשטיין. הסיפורים הקצרים שהוא העלה לפייסבוק עוררו בי תיאבון לעוד, אך מתברר שהיתה תקלה באתר, ואחרי הנסיון הלא-יודעת-כמה הופתעתי לקבל הודעה בפייסבוק מהאיש והאגדה עצמו! אפשטיין כתב לי שראה שניסיתי לרכוש את הספרים, ושלח לי אותם ללא תשלום. המעשה האצילי הזה מילא את לבי בחום והודיה, ואני שמחה להיות כאן עכשיו ולתת לכם סקירה על הספרים הללו, בדגש על יד ראשונה מסופר.

במילים בודדות, אפשטיין מצייר עולם ומלואו. ואולי לא צריך יותר ממספר מילים. חלק מהסיפורים צובטים בלב מיידית, משאירים קמט קטן של עצב. חלק מהם גולשים ליקומים אחרים. חלקם מעוררים תקווה, נוגעים בעצבים החשופים של נימי הנפש שלנו.

אפשטיין לוקח פיסות של עבר והווה ומחשבות מרחפות בריק, ומרכיב מהן אסופת סיפורים נהדרת ומופלאה, בה המילים מדברות בעד עצמן ועל עצמן. הוא נוגע בכול ובכולם, ומצליח להאניש גם את אלה שלא ניתנים להאנשה – אלצהיימר, מעליות, צורות, מוזיאונים, מטריות, תאי טלפון. אהבתי את המוטיב החוזר של הכתיבה – זהו ספר על סיפורים ודפים, תחזיות לסיפורים, ופתקים שנושרים ממעילים ומספרים. למעשה זהו מטא-ספר.

בהחלט 5\5, פשוט ספר מקסים, תופעת טבע. ממליצה בחום (אבל קחו אותי בערבון מוגבל – סיפורים קצרים הם אהבת חיי). אסיים בסיפור שהכי אהבתי:

ציור (עמ 97)

היקום סדוק ולכן היקום דולף . מילים במילונים , עלי שלכת , צעדים , מכוניות צעצוע , רסיסי

זכוכית מאגרטל שהתנפץ בחלום בלי להשמיע קול, רוח פרצים, מאפרות גדושות בבדלים עם

כתמי שפתון, פצצות מימן (וטריקות דלת), ספרים שנכרכו מחדש, אפילו דמעות של זרים – כל

אלה ואחרים דולפים ליקום אחר. שם אלוהים מכונה האספן הגדול , וכרוביו תמיד מצוירים

אוחזים ברשת פרפרים.

יד ראשונה מסופר

ההזדמנות- מפרקים את הרשימה – יובל אברמוביץ'

מספר עמודים: 324, הוצאת הרשימה 2017

הקריאה בספרו החדש של יובל אברמוביץ' עוררה אותי לפעולה. כבר מהעמוד הראשון הרגשתי דחף לקום ולעשות מעשה, כמו שהספר מאיץ בקורא לעשות, ומצאתי את עצמי ממרקרת וכותבת, רושמת וחולמת, מצלמת ושולחת קטעים שמתאימים ב-ד-יוק לחברים שלי. זהו ספרו השלישי של אברמוביץ' בסדרת ספרי "הרשימה", שהוא הוציא בהוצאה עצמית אחרי שקיבל 'לא' גורף מכל הוצאות הספרים בארץ – סיפור מעורר השראה בפני עצמו, שמוכיח לנו שתמיד יש הזדמנויות ללכוד באוויר, ואם הדלת סגורה, אז ניכנס מהחלון!

בין סיפורי ההשראה והמוטיבציה, יובל שיבץ דפי פעולה ומשימות קטנות שנועדו לאמן את הקורא ולהרגיל אותו לרשום רשימות. רשימות! רשימת חלומות- כל מה שעולה לי לראש בלי צנזורה, רשימת אנשים מעוררי השראה בסביבה שלי, רשימת הזדמנויות שפספסתי בעבר, רשימת הזדמנויות שעומדות לפניי עכשיו ואני יכולה להניע לפעולה..

המסרים שיובל מעביר הם חדים וברורים, הומוריסטיים לפרקים. הציורים החמודים המלווים אותם נעימים לעין ומזמינים. באופן כללי כל הגישה פה היא מזמינה: תצעקו את החלומות שלכם, אין לכם מה להסתיר! אחרת איך יידע היקום לאן אתם רוצים ללכת?

משהו במילים של יובל קלע בול לנשמה שלי. אולי זו התקופה שבה הספר תפס אותי; שנה חדשה, שינויים, התחדשויות. אולי זו הצורה הלא-מתנשאת, הדיבור בגובה העיניים שבו הוא פונה אל הקורא. ואולי בגלל שאני מכורה וקוראת כל דבר שהוא הוציא מאז 2010! בכל מקרה, שמחתי מאוד לגלות שהוא יהיה במבצעי חודש הספר. אני כבר יודעת איזה מתנות המשפחה והחברים שלי הולכים לקבל. 😉

5\5

ההזדמנות

אין מקום לחלומות קטנים – שמעון פרס

מספר עמודים: 144, הוצאת ידיעות ספרים, מרץ 2018

בחגיגות ה-70 למדינה המליץ יובל אברמוביץ' לקהל העוקבים שלו לקרוא ביוגרפיות של האנשים החשובים שהניחו את אבני הפינה של מדינת ישראל, וספציפית את הספר ה-19 של הנשיא פרס, אותו השלים שבועות ספורים לפני מותו בגיל 93.

פרס מתאר בספרו את חייו מאז ימיו כנער צעיר שעלה ארצה, תוך התייחסות לנקודות המפתח שעיצבו את ישראל כפי שהיא כיום, כמו המהפכות הכלכליות והסכמי השלום.

הוא פורש את נבואותיו המרתקות לגבי העתיד של האנושות, שמתקדמת למצב בו לראשונה בהיסטוריה אנחנו יכולים לנצח מבלי שאיש יפסיד, דרך הנגשת המדע לכולם והגדלת ההישגים המדעיים. אנחנו עומדים בפני תקופה בה הפוליטיקה הופכת למיותרת, בה האידיאולוגיות הישנות מפנות את דרכן ליזמים והממציאים, שהופכים לחשובים והמשפיעים ביותר.

פרס נוטע בנו את חשיבותן של המוסר והאחריות האישית, וקורא לנו לפעול למען עתיד טוב יותר, של אהבה, שלום, אחדות וסולידריות, שיתאפשרו דרך מיגור האפליה נגד נשים, היעדר החירות, והזדמנויות מצומצמות לרכישת השכלה. אין ספק שזהו ספר מעורר השראה, חשוב מאין כמוהו, ואני ממליצה עליו לכל מי שרוצה להנהיג בתחומו.

5\5

אין מקום