המלצות למתנות לשנה החדשה – ספרי ילדים ונוער

חמישה ספרים מומלצים לילדים ונוער לראש השנה

שלושה בסירה אחת
שלושה בסירה אחת

קראתי השנה ספרי ילדים ונוער רבים, ספרים טובים יוצאים והם גם נקראים, מספיק להיות בכנס או להיכנס לקבוצת הפייסבוק – נוער קורא יש דבר כזה, כדי להבין שהקריאה בניגוד לתחזיות השחורות לא נעלמת לשום מקום. ברור שהיום יש יותר גירויים לילדים ובני נוער אך גם במרכזם עומד הסיפור רק במדיה אחרת. תוכניות טלוויזיה, משחקי מחשב, חדרי בריחה – כולם מבוססים על סיפור טוב המסופר היטב. לכן אם אתם אוהבים סיפורים וספרים טובים, תהיו בטוחים שגם הם יאהבו.

בחרתי בחמישה ספרים שאהבתי שזכו בחמישה כוכבים במדד הכוכבים של שלומית. 

להמלצות נוספות ולמידע על שירותי העריכה שלי מוזמנים לאתר שלי  שלומית ליקה – ספר משלך

הוצאת עם עובד הוותיקה פתחה במגמה מבורכת של הוצאה מחדש של ספרי ילדים ונוער נהדרים. הם אמנם לא תורגמו מחדש אבל זכו בעטיפה ובאיורים חדשים.

שרה, פשוטה וגבוהה, פטרישיה מקלקלן, תרגום: דוד נגב, עטיפה וציורים: גיל אלקבץ, עם עובד, הוצאה מקורית 1989, הוצאה מחודשת 2017

ראשית קריאה 6+

שרה פשוטה וגבוהה
שרה פשוטה וגבוהה

קשה לתאר במילים את קסמו של הספר. הסופרת מספרת על ילדותה, בבית כפרי בין השדות, משפחה חקלאית של אבא ואמא, אח ואחות. הספר נפתח בשאלה של כלב האח הקטן את אחותו "אמא הייתה שרה כל יום?" האם נפטרה והחיים בבית אבדו את השמחה. האב מפרסם מודעה בעיתון ואל הבית מגיעה ממיין שליד הים שרה "פשוטה וגבוהה" כמו שהיא מציגה את עצמה. היא מביאה איתה חתולה, צדפים, מתגעגעת לים והילדים והאב שנקשרים אליה חוששים לאבדה. ספר שנכתב בכישרון וברגישות יוצאי דופן. אני התאהבתי בו כבר בהוצאה הישנה, כשעבדתי בחנות ספרים וקראתי כמעט כל ספר חדש שיצא.

שורה תחתונה: ספר נפלא לילדים ולמבוגרים.

*

ספר נוסף שאהבתי שמתאים גם הוא לילדים המתחילים את הקריאה הוא:

מלחמת האותיות או היום שבו התהפכה שין על גבה, רוביק רונטל, איורים:יניב טורים, כתר,  2017

6-8

מלחמת האותיות
מלחמת האותיות

את רוביק רוזנטל אין צורך להציג, בספר מקסים זה, לילך ואסף רוצים לכתוב סיפור. אבל אז מתהפכת האות שין ופורצת מלחמה בין האותיות שמאיימת להשמיד את ממלכת האותיות. לכל אות יש אישיות, תפקיד וצורה ויחד הן מרכיבות את השפה העברית. כאוהבת מילים נהניתי מאוד מהספר הכתוב בהומור רב ובשפה עשירה, וגם למדתי ממנו על השפה העברית.

שורה תחתונה: לאוהבי המילים והשפה קטנים כגדולים.

*

עוד קלאסיקה מחודשת היא ספרה הנפלא של אסטריד לינדרגן:

רוניה בת השודד, אסטריד לינדרגן, תרגום: תמר של מון נסי, ציורים ועטיפה: קצויה קונדו, עם עובד, הוצאה ראשונה 1981, הוצאה מחודשת, 2017

 

רוניה בת השודד
רוניה בת השודד

אסטריד לינדרגן  השוודית היא אחת מסופרות הילדים המפוסמות בעולם. הגיבורה המוכרת ביותר שלה היא כמובן בילבי בת גרב.

ברוניה בת השודד שיצא מחדש עם איורים שמזכירים את סגנון המנגה ומודפס על נייר כרומו, פוגשים גיבורה אחרת בשם רוניה בת השודד. כשם הספר רוניה היא אכן בתו של מנהיג השודדים אך יש לה גם אמא חזקה המגדלת בת עצמאית. היא סולדת מתרבות השודדים ואינה רוצה לקחת בה חלק. היא מתידדת עם ברק שהוא בנו של מנהיג כנופיית שודדים שהם האויבים של אביה. רומיאו ויוליה הקטנים בורחים ליער ושורדים שם לבד. עד שכמו באגדות הם מצליחים לגשר על הפער בין הכנופיות.

שורה תחתונה: ספר נפלא לילדים, בני נוער ולמבוגרים, תיאורי טבע נפלאים וגיבורה אמיצה.

*

אני כמו שמי שקורא את הבלוג שלי כבר יודע מכורה לפנטזיה ולמדע בדיוני, אחד מספרי הנוער היפים שקראתי לאחרונה הוא:

שורדים על מאדים, סופיה מקדוגל, תרגום: נעה שביט, עוץ הוצאה לאור, 2016

שורדים על מאדים
שורדים על מאדים

הוצאת עוץ של המתרגמת המוערכת גילי בר-הלל סמו, שהיא גם העורכת הראשית של ההוצאה, מקפידה להוציא ספרי איכות לילדים ונוער. בשורדים על מאדים, מפונים ילדים מכדור הארץ למאדים, עקב מלחמה מתמשכת בין חייזרים לתושבי כדור הארץ. אליס דר בת ה-12 מפונה מאנגליה למאדים בספינת חלל. היא נמצאת שם בזכות אמא שלה שהיא טייסת קרב מפורסמת והיא חלק מקבוצה של 300 ילדים שנשלחת לשם. מה שכמובן מזכיר את ילדי לונדון שהתפנו לכפרים בתקופת מלחמת העולם השנייה, ואת ארבעת גיבורי האריה, המכשפה וארון הבגדים. מאדים כמו נרניה הוא מקום לא פשוט, והרבה פחות קסום. את הילדים מקבלים רובוטים, המבקשים ללמד אותם. בהמשך הספר הפך יותר לבעל זבוב, כשהמלחמה מגיעה גם אליהם והם נותרים לבדם ללא השגחת מבוגרים. עם קומץ ילדים דחויים ודג זהב רובוטי, והרבה חוש הומור אליס יוצאת להציל שני עולמות.

שורה תחתונה: ספר מקסים שנהניתי ממנו מאוד. ספר הרפתקאות נהדר, אל תפחדו מהז'אנר, הנוער מת על זה והלב של הספר נמצא לגמרי במקום הנכון.

*

והאחרון והמפורסם מכולם, קלאסיקה לבני נוער ולמבוגרים:

ג'רום ק. ג'רום שלושה בסירה אחת, תרגם יונתין יבין, איור: בתיה קולטן,  סדרת הרפתקה, הוצאת: אוקינוס מודן, 2017

 

שלושה בסירה אחת
שלושה בסירה אחת

קלאסיקה שקיבלה פנים חדשות, כחלק מהסדרה הנהדרת הרפתקה שבה סופרים מתרגמים קלאסיקה. יונתן יבין הוא סופר נפלא לילדים ולמבוגרים. אהבתי מאוד את ספרו באבא ג'י , ואת ספר הילדים המקסים גוזלים בראש, ואף כתבתי עליו פוסט באתר שלי שלומית ליקה – ספר משלך.

למי שלא מכיר: שלושה חברים, ג'רום, האריס וג'ורג', מחליטים שמה שהם זקוקים לו הוא חופשת שיט נעימה ורגועה על התמזה. שלושת הג'נטלמנים והכלב יוצאים למסע משעשע ומלא הרפתקות, רצוף אירועים מצחיקים, כישלונות מביכים ורגעים בלתי נשכחים.

שורה תחתונה: מתנה שאי אפשר לפספס איתה, קלאסיקה בתרגום מודרני, רלוונטית מתמיד.

והכי חשוב שתהיה שנה טובה, עם הרבה ספרים טובים.

 

 

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il