המילים הטובות

דיאלוג סוחף ביני לבין ע׳ בעקבות הצפייה בסרטו החדש של שמי זרחין.

בחורה עם מחשב נייד

שישי בבוקר, אחרי אספרסו קצר אנחנו בדרך לסינמה סיטי לצפות בסרטו החדש של הבמאי והתסריטאי שמי זרחין. מאחר ואהבנו את הסרטים הקודמים שלו (הכוכבים של שלומי, אביבה אהובתי…)
הגענו מלאי ציפיות.
שישי בערב, בבית. עם כוס בירה צוננת ביד אנחנו מנהלים שיחה  על הסרט.
א: מה יש לך להגיד על המילים הטובות?
ע: המילים הטובות שלי מגיעות קודם כל לרותם זיסמן כהן על משחק יוצא דופן, אמיתי ומשכנע. שאפו.
א: וזו המילה הטובה היחידה שיש לך לומר על הסרט הזה? אני מאוד אהבתי אותו. אני חושבת שזה אחד הסרטים הישראלים הטובים שראיתי בזמן האחרון. אהבתי גם את העלילה וגם את התפתחות הדמויות ובעיקר את הקשר בין דורונה לבעלה. הם אפילו קצת הזכירו לי אותנו.
ע: לדעתי הסרט התחיל ממש טוב. הייתה דרמה, היה הומור והעלילה הייתה ברורה ומרגשת (*חצי ספויילר: כשהודיעו על מות האם אפילו ניגבתי לחלוחית מעיני השמאלית).
במחצית הראשונה של הסרט התסריט מהודק. ההתפתחויות מעניינות ואווירת הדרמה בהחלט הייתה מורגשת באולם הקטן והחנוק.
HAMILIM HATOVOT
א: אוקיי, ומה קרה במחצית השנייה?
ע: בחלקו השני של הסרט כמו נשפך מרק סמיך על התסריט ונדמה שגלשנו לרצף ֿסצינות מייגעות וטרחניות. אותי זה קצת אכזב. הבדיחות חזרו על עצמן וזה פגע בעלילה. החיפוש אחר האב האובד לעיתים היה נראה כלקוח מסדרת המופת ״הלב״: יותר מידי תחנות בדרך מבלי להגיע ליעד הנכסף…בנקודה הזו בסרט האמינות קצת נפגמה.
א: אולי היו פה קצת מאפיינים של טלנובלה, אבל לדעתי זו הייתה דרמה בנויה היטב שסחפה אותי אחריה ברחבי צרפת (שם טרם הספיקותי לבקר בעצמי). מה היית עושה אחרת?
ע: לתחושתי אנשי הקולנוע אוהבים למתוח את הסרטים. אורך הסרט 118 דקות. היה עדיף לו היה מסתיים לאחר 88 דקות. חלק גדול מהסצנות המרכיבות את המסע ברחובות פאריז ובהמשך מרסיי ואת הביקור המיותר במסעדת יזהר כהן – היה צריך להישאר בעיניי, ברובו על רצפת חדר העריכה.
בתור מעצב הפריעו לי מספר פרטים בארט של הסרט. לדוגמה: לאחר שנמצא האב וזכינו להיכנס לדירתו הצנועה של מוריס ליאון, התאכזבתי לגלות את אותו הכובע ששרד שלושים שנה בארון ואת התקליט של יזהר כהן מהופעתו הבלתי נשכחת באירוויזיון 78׳ כאילו הרגע נוגן. החידה פתאום נפתרה מהר מדי…
היה רגע בסרט בו חשבתי שזהות האב תישאר עלומה, ובעיניי זה היה נכון יותר מאשר לראות את השחקן המצומק, נטול הכריזמה שלכאורה היה במשך שנים על תקן המאהב המוצלח בעל זרע פלאי ופורה.
א: כשהייתי קטנה ואבא שלי היה לוקח אותי לסרטים, אני זוכרת שבסוף כל סרט הוא תמיד היה אומר: אפשר היה לחסוך פה את כל הגלגל השני. גם אני גם כמוהו לא חובבת סרטים ארוכים ואני מסכימה איתך, זה בעיקר מה שהפריע לי בסרט הזה. האורך שלו. מצד שני, יש פה התפתחות בעלילה שלא הייתה יכולה לקרות אם הסרט היה מסתיים מוקדם יותר. היו יכולים להשאיר את הסוף פתוח, אבל אני דווקא אהבתי את מסע החיפוש הזה. איזו סצינה אהבת במיוחד?
ע: אני מאוד התחברתי להומור ולקשר המיוחד בין שלושת האחים, בניצוחה של דורונה (זיסמן כהן) האחות האמצעית. כשהם אכלו ביחד, היו בבריכה במלון ובכלל לאורך כל השבעה אפשר היה לראות את היחסים ביניהם מאוד יפה.
ולסיכום – כמה נקודות היית נותן לו? אני 8.
ע: הייתי נותן לו 7.  רק שאלה לבימאי: מאיפה הקרצת את השם דורונה?
בקיצור: לכו לראות את הסרט.