המיילדת מוונציה / רוברטה ריץ'

הכריכה היפה,הכתיבה המשובחת,הנושא והתקופה הרחוקים והמרתקים הופכים את הספר הזה לספר עוצמתי שאי אפשר להפסיק לקרוא

בחורה עם מחשב נייד
רומן‭ ‬היסטורי‭ ‬כובש‭ ‬ומותח‭ ‬שבמרכזו‭ ‬עומדת‭ ‬אישה‭ ‬אחת‭.‬ חנה‭ ‬לוי‭ ‬היא‭ ‬המיילדת‭ ‬מוונציה‭.‬
ונציה‭ ‬של‭ ‬המאה‭ ‬ה‮שש עשרה ‬ברחובות‭ ‬משתוללת‭ ‬מגפה‭ ‬ומלאך‭ ‬המוות‭ ‬עובר‭ ‬מדלת‭ ‬לדלת. ‬לילה‭ ‬אחד‭ ‬מתדפק‭ ‬על‭ ‬דלתה‭ ‬של‭ ‬חנה, ‬מיילדת‭ ‬יהודייה‭ ‬שחיה‭ ‬בגטו, ‬רוזן‭ ‬נוצרי. ‬הוא‭ ‬מבקש‭ ‬ממנה‭ ‬לסייע‭ ‬לאשתו‭ ‬המתקשה‭ ‬ללדת. ‬אם‭ ‬תיעתר‭ ‬לבקשתו‭ ‬תעבור‭ ‬על‭ ‬האיסור‭ ‬החל‭ ‬על‭ ‬יהודים‭ ‬להגיש‭ ‬עזרה‭ ‬רפואית‭ ‬ותסכן‭ ‬לא‭ ‬רק‭ ‬את‭ ‬חייה‭ ‬אלא‭ ‬גם‭ ‬את‭ ‬חיי‭ ‬כל‭ ‬היהודים‭ ‬בגטו. ‬אבל‭ ‬איך‭ ‬תסרב‭ ‬למשאלתה‭ ‬של‭ ‬אישה‭ ‬סובלת‭ ‬ותפקיר‭ ‬אותה‭ ‬ואת‭ ‬תינוקה‭? ‬
הרוזן‭ ‬מוכן‭ ‬לשלם‭ ‬לה‭ ‬כל‭ ‬סכום -‬‭ ‬מספיק‭ ‬כדי‭ ‬לפדות‭ ‬את‭ ‬בעלה‭ ‬השבוי‭ ‬במלטה‭ – ‬אבל‭ ‬רב‭ ‬הקהילה‭ ‬מצווה‭ ‬עליה‭ ‬לסרב‭ ‬לבקשתו. ‬בחירתה‭ ‬של‭ ‬חנה‭ ‬תסבך‭ ‬אותה‭ ‬ברשת‭ ‬מזימות‭ ‬ובגידות, ‬ותסכן‭ ‬את‭ ‬מסעה‭ ‬אל‭ ‬בעלה‭ ‬יצחק, ‬שבטוח‭ ‬שנספתה‭ ‬במגפה‭ ‬ומוכן‭ ‬להתחיל‭ ‬בחיים‭ ‬חדשים‭…‬
 המיילדת‭ ‬מוונציה‭ ‬מחיה‭ ‬תקופה‭ ‬ומקום‭ ‬אפופי‭ ‬קסם‭ ‬ומסתורין‭ ‬ומציג‭ ‬כישרון‭ ‬חדש‭ ‬בסיפורת‭ ‬ההיסטורית‭.‬

 

הכריכה היפה,הכתיבה המשובחת,הנושא והתקופה הרחוקים והמרתקים הופכים את הספר הזה לספר עוצמתי שאי אפשר להפסיק לקרוא.

חנה ואיזק,זוג יהודים שחיו בגטו בוונציה במאה ה-16. סביבם עוני,רעב ומוות.

בעוד איזק נוסע הרחק לחפש עתיד טוב יותר עבורם נשארת חנה מאחור ונקלעת לאחת ההתלבטויות הקשות בחייה. התלבטות שגובה ממנה מחיר לא קל. איזק,אף הוא עובר תלאות רבות ועומד בפני הבחירה בין להיות יהודי או להתנצר. חייו תלויים בכך.

לחנה יש אחות שעשתה  אף היא בחירה בחייה ועומדת שוב לפני עוד בחירה והחלטה גורלית לא רק עבור עצמה.

ולצידם של חנה ואיזק משפחה נוצרית מכובדת אולם ככל שנחשפת המשפחה כך נחשפות הדמויות הרעות שבה. דמויות עשירות ומושחתות המוכנות לעשות הכל כדי לזכות בעושר ותואר.

ברקע,וונציה של המאה ה-16 שם האמינו שמלקחיים שעוזרים ללידת תינוק הם מעשה שטן ומי שמשתמש בחפץ שכזה היא מכשפה. האמינו שיהודים הם שורש כל הרע ועינויי האינקוויזיציה אופפים מעל כערפל סמיך האופף עיר שלמה ואי אפשר להתעלם ממנו.

כפי שנהר שבו מיים שוצפים וגועשים מבהירים לנו את עוצמתם של המיים,כפי שאש אדירה השורפת כל אשר סביבה מבהירה לנו את את עוצמתה כך הספר הזה מבהיר לנו את עוצמת התקופה החשוכה ההיא במאה ה-16

התיאורים הרבים בספר נראים קרובים כאילו קרו לא מזמן ולא רחוק כל כך. תיאורי הגטו,הלכלוך,העוני והדלות,הדם ומראות הסביבה לא עוזבים את עיני הקורא.

ולצד תיאורים אלה ישנם החלטות ובחירות. דילמות כמעט בלתי אפשריות ולכל החלטה ובחירה תהיה תוצאה רבת משמעות.

בין אהבה לשנאה,בין דלות לחולי,בין רעב מול כיכר לחם טריה ובין דמעות של תינוק נוצרת עלילה מרתקת ועוצמתית שהופכת את ספרה הראשון של הסופרת לספר מושלם וציפייה לספרים נוספים פרי עטה.

הוצאת כנרת זמורה ביתן

ספר22

מבחר המלצות לספרים נוספים תמצאו אצלי בבלוג בקטגורית ספרים

רוצים להתעדכן בכל פוסט חדש? לחצו 'עקוב אחרי' למעלה משמאל ותקבלו למייל עדכון קבוע