המיילדת מוונציה/רוברטה ריץ'

המיילדת מוונציה מצטרף לרשימת הספרים שנהניתי מאוד לקרוא ואמליץ בחום לאוהבי הז’אנר

בחורה עם מחשב נייד

המיילדת מונציה

אתחיל מהסוף: בלעתי את הספר בשלוק אחד ומתוך סקרנות רבה. האם ספר מאוד קריא הוא בהכרח ספר טוב? לכל אחד קריטריונים אחרים להגדרה מה הוא ספר טוב בעיניו, אבל כמה טוב לה, לרוברטה ריץ', שיש לה יכולת לספר סיפור בצורה שוטפת ביותר וכאילו ללא מאמץ. הצטערתי שהספר כל כך קצר, בעיקר יחסית לג'אנר הרומן ההיסטורי שאליו הוא שייך. בונוס – בנוסף לשטף הסיפורי אפשר ליהנות מכמה דיאלוגים מושחזים וחכמים המפוזרים לאורך הרומן.

המיילדת מוונציה מצטרף לרשימת הספרים שנהניתי מאוד לקרוא ואמליץ בחום לאוהבי הז'אנר. יחד עם זה, הצטערתי להיתקל בהחמצות שבלטו על רקע הפוטנציאל העצום. לכן קרוב אך גם רחוק מלעמוד בשורה אחת עם פרש הברונזה (ויש שאהבו את שני ספרי ההמשך) של פאולינה סיימונס, ספריו (הרבים) של קן פולט, הקורטיזנה והולדת ונוס של שרה דוננט ועוד.

החיפזון מן השטן – למה את ממהרת? בעיקר כשאת ברוכת כישרון ויודעת לספר סיפור. כל כך הרבה פינות חבויות וחשוכות שניתן היה להאיר ולהרחיב ולהעשיר. רוברטה ריץ' מגרה, מפתה ונעלמת. רציתי לדעת הרבה יותר ממה שנמסר; על העולם הפנימי של הדמויות, על היחסים בניהן וגם על העולם של ונציה בשנת 1575 (בסרטון המצורף היא מדברת על התחקיר שעשתה לספר). החטא המשמעותי נשמר לסוף בגלל הזנחה פושעת של הדמויות והעלילה. אולי היא מיהרה לספר הבא ואכן, ספר ההמשך בשם The Harem Midwife יצא כעבור כשנתיים, באוקטובר 2013.

אמינות – איך שהוא קשה לי להאמין שחנה תמצא בכל כך הרבה סיטואציות מנוגדות להלכה וזה יעבור ככה, בלי כלום; שתאכל במטבח לא כשר, גם אם היא רק "מנקרת" במנת הטווסים והצלופחים והדיונונים. שגבר שאנו בעלה יניח עליה יד והכל בסדר. גם לא נראה שמיילדת מהגטו העלוב והשנוא תשב בבית הרוזן ותספר בגאון על מורשתה היהודית. ועוד ועוד סיטואציות, אמנם קטנות, אך יצרו סימן שאלה קטן של אמינות שלווה אותי לאורך קריאת הספר כולו.

אמינות 2נצנצים על גופה של ג'סיקה? באמת? וזו רק דוגמא של ביטוים שלא נראה לי שיושבים באופן הרמוני על שפתי אזרחי ונציה של 1575. אולי בעיה של תרגום.

שירות לציבור – הייתי שמחה אם המתרגמת הייתה מוסיפה תרגום של מילים וביטוים באיטלקית סתם ככה, לטובת אלו שבמקרה אינם ילידי חצי האי איטליה.

 מה מספרת רוברטה ריץ' על הספר, ועוד

 

מרב