המחשבות שעוצרות אותך מלהתאהב

את האויב הגדול ביותר של עצמך והגיע הזמן להשתחרר מכבלי המחשבות שעוצרות אותך ומשאירות אותך לבד

"תמיד מי שאני רוצה לא רוצה אותי ומי שאני לא רוצה כן רוצה אותי!"

משפט מוכר שבטח יצא לכן לחשוב בעצמכן או לשמוע מחברות. המחשבה הזו מתפקדת כמעין "נדר" שפועל בחיים שלנו כמו נבואה. נבואות כמובן פועלות כדי להגשים את עצמן. הנדר הזה די נפוץ והרבה נשים, בעיקר רווקות, יכולות להזדהות איתו. איך הוא עובד? כאשר מישהו לא רוצה אותי, אז אני מחליטה שאני כן רוצה אותו. אני אשכנע את עצמי שהוא האחד שלי, שהוא בדיוק מה שאני צריכה ורוצה ואולי אנסה לחזר אחריו. אולי קצת יותר מדי אפילו, מה שיגרום לו לרצות אותי עוד פחות. לעומת זאת, כשמישהו כן ירצה אותי, אנחנו נצא לכמה מפגשים, הוא יביע עניין ויחזר אחריי ויהיה בעניין ואז אני ארגיש שאני לא באמת מעוניינת בו כי הוא "משעמם" או כי אני "לא נמשכת אליו" או שאני אמצא תירוץ אחר, אבל משכנע. כזה שאני אאמין בו וגם אצליח לשכנע בו את הסביבה שלי. ונעבור הלאה, לבחור הבא. ושוב אני ארגיש שהנה זה קרה "הוא רצה אותי, אבל אני לא רציתי אותו וזה תמיד קורה לי!"

"כל הגברים השווים כבר תפוסים"

זהו נדר נוסף , בן דוד של הנדר הקודם. כלומר, מי שבאמת מעוניין בי, המשמעות היא שהוא לא שווה. ואם הוא לא שווה, למה שאני ארצה להיות איתו? נקסט. זה מעין לופ כזה שאי אפשר לפרוץ אותו. הנדר הזה כל כך פשוט לכאורה, כי קל לקיים אותו.

"כל מי שאני יוצאת איתו בסוף סתם מחפש סטוץ. כל הגברים חרמנים ושטחיים"

נדר קלאסי נוסף. מכירות את זה? אך מה שקורה בפועל הוא שאני לא שמה לב שאני מתלבשת, מדברת ומתנהלת בצורה מסוימת שמושכת אליי באמת גברים חרמנים שמחפשים ריגושים. אבל איך זה יכול להיות? באמת שאני מחפשת קשר רציני ונמאס לי מכל החרמנים האלה! כן, אבל. יכול להיות שאת נורא רוצה קשר רציני, אבל את גם נורא חוששת להיפגע? אנחנו מאוד מתוחכמים ומנגנוני ההגנה שלנו פועלים בדרכים שקשה מאוד לחשוף. ייתכן שפשוט מצאת לעצמך דרך מתוחכמת "להגן" על עצמך מפני פגיעה אפשרית מגבר אמיתי כזה, כמו שאת באמת רוצה. לכן התחלת לשדר מיניות ואת מושכת אלייך חרמנים שרק רוצים סטוץ. כך את מנציחה את הנדר שלך "כל מי שמתחיל איתי חרמן ושטחי".

"תמיד מתלהבים ממני בהתחלה ואחרי חודשיים זורקים אותי"

איך הנדר הזה עובד? בתחילת הקשר אותה אישה יודעת להקסים ולהרשים, היא מתנהלת היטב. אך עם הזמן היא מתחילה להתקשר יותר מדי, או להיות יותר מדי תובענית ולהגיד "למה אתה לא חוזר אליי/ מתקשר/ שולח לי הודעה/ מעדכן כשאתה הולך לשירותים!?" כלומר, מבלי לשים לב לזה היא מתחילה להתנהג בצורה שגורמת לבן זוגה להתרחק, להיבהל או פשוט לרצות להיחלץ מהקשר. ואז? הנה, שוב צדקתי. הנדר שלי נכון, האמונה הזו הגשימה את עצמה והעולם "בטוח" כי הוא מתנהל על פי מה שאני מכירה, חוזה ופועלת לפיו.

אוהבים ביחד צילום By waewkid שאטרסטוק

"בסוף תמיד עוזבים אותי": הנדר של יעל מ"חתונה ממבט ראשון"

ישנם נדרים יותר מתוחכמים, כאלה שכן מאפשרים לנו להיכנס לזוגיות, אבל מונעים מאיתנו להחזיק בה מעמד לאורך זמן או למסד אותה. כך למשל, אצל יעל פולקמן מ"חתונה ממבט ראשון".

בפרק הסיום של התכנית, חיים כרע ברך ונתן ליעל טבעת. השמיים היו כחולים, הציפורים צייצו וחיים ויעל נראו לכולנו כמו ההימור הבטוח בעולם. אם כי ביומיים שבהם חיים ויעל היו בנפרד, כחלק מהפורמט, עוד לפני שהשניים סיכמו על המשך הקשר, יעל אמרה: "יש לי חששות שאני לא מצליחה להרפות מהן. אני מפחדת שזה לא ימשיך".

כבר חשבנו שהכל דבש אצל חיים ויעל, אך בפרק שחשף מה קרה עם הזוגות בהמשך הדרך, נדהמנו לגלות שהם נפרדו! כשיעל סיפרה על ההתרחשות היא אמרה: "הייתה הרגשה כזו שאני מכירה מקשרים קודמים, שזה הולך להיגמר". הנה, הנדר שלה, במילים שלה, בפשטות. אני יודעת איך זה, זה ייגמר, כי בן הזוג שלי שוב הולך לסיים את הקשר שלנו. עוד בתחילת הקשר עם חיים יעל חשפה את הפגיעות שלה מהקשרים הקודמים, את משבר האמון והקושי. את העובדה שפגעו בה.

הכי מעניין שחיים וגם יעל לא יודעים לשים את האצבע על מה בדיוק קרה שם. חיים אמר: "לא זוכר פרטים בדיוק, בסוף מה שחשבתי והרגשתי הוביל לזה שחשבתי שיהיה נכון שניפרד… לא יכולתי לשים את האצבע… לא יכולתי לתת הסבר וגם לא לשנות".

הנדרים האלה פועלים כמו רוצח מיומן שמטשטש עקבות. כל כך קשה לחשוף אותם ולעלות עליהם. הם מנהלים אותנו מחדר חשוך במיוחד, נסתר מעינינו, לא מודע. מה לגבי יעל ותומר? שמחנו לראות את החיבור היפה הזה, הם באמת נראים מתאימים מאוד זה לזו. יש לקשר שלהם פוטנציאל מעולה. כבר הבנתם מה עלול לאיים על הקשר? הנדר. כשצילמו את תומר ויעל לפרק הסיום, השיר שהתנגן ברקע ויעל שרה היה: "איך אפשר שלא להתאהב בך…. תשתדל לא לשבור לי את הלב".

מה הקטע? אני באמת כל כך רוצה זוגיות, למה יש לי נדרים שמחבלים בזה?!

אשה בודדה צילום:  Marjan Apostolovic שאטרסטוק

אז אם אני כל כך רוצה זוגיות, איך זה שהנדרים האלה מונעים אותה ממני? בפועל מה שקורה הוא שאולי אני לא מספיק מאמינה בעצמי וביכולת שלי להיות בזוגיות טובה. או שאולי אני חסרת ביטחון ולא חושבת שבחור ראוי באמת יבחר להיות איתי. ייתכן שפשוט נפגעתי מאוד בעבר ואני מגינה על עצמי מפני האפשרות להיפגע שוב. הסיבות יכולות להיות שונות ומגוונות וכל אישה היא עולם בפני עצמה. חשוב לזכור שהנדרים האלה הם אמונות שיוצרות את המציאות שלנו. לא חשוב בכמה אתרים יהיה לנו מנוי, לא חשוב לכמה דייטים נצא, האמונות האלה יכולות לחזור שוב ושוב ולחבל לנו באינסוף קשרים, שאולי היו יכולים להצליח.

אני לא רוצה להישמע דטרמיניסטית מדי ולכל כלל ונדר יש גם יוצא מן הכלל. אני כן מאמינה שקשה מאוד לעבוד לבד על הנדרים ושלעיתים סיוע חיצוני יכול לקדם וממש להשיג פריצת דרך משמעותית שתביא אתכן בדיוק לאן שאתן רוצות להגיע. כדי להיפטר מהנדר באמת ניתן לקיים תהליך של "התרת נדרים". לעבוד עם הנדר, להבין מאיפה הוא מגיע (לרוב משלבים מוקדמים של חיינו), להבין כיצד הוא פועל ומנהל את חיינו ולשנות אותו. אם תרצי לשמוע יותר על התהליך, מוזמנת ליצור איתי קשר 054-5250268.

לצד זאת, ייתכן שאפשר גם להצליח לבד, לפגוש את האחד שישבור לכן את ההגנות, הנדרים, המחסומים ויצליח לחדור לכן ללב. הישארו אופטימיות והאמינו שזה יקרה גם לכן. כי מגיע לכן להיות בזוגיות הטובה שאתן מאחלות לעצמכן.

יעל כהן מרדכי היא יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. כותבת, מרצה ומנחת סדנאות ומנהלת קבוצת הפייסבוק ”מדברות זוגיות”.