המהפכה המגדרית שלי / גינדי מיטל

התחלתי את דרכי בעולם הטכני עם הצטרפותי לפרויקט "רקיע", יוזמה צבאית שתכליתה לשלב חיילות לעתיד בתחום הטכנולוגי ובלימודי תואר ההנדסאי. בסיום הלימודים קיבלתי תעודת "הנדסאי אלקטרוניקה" וגויסתי לצבא ושובצתי בבסיס חיל האוויר "פלמחים" למחלקת קשר קרקע, כטכנאית קשר.

התפקיד כלל טיפול איתור תיקון תקלות והתקנות בגף מבצעים, מגדל הפיקוח, ואחזקה שוטפת של הגדר האלקטרונית ומצלמות אבטחה למען בטחון הבסיס.

במחלקה בה שירתי, לא היה שוויון מגדרי. זה בא לידי ביטוי  בכך שהתפקיד הבכיר ביותר במחלקה, בשירות הסדיר, היה "ראש צוות" שנשמר לחיילים גברים וסומן בעיניי כמטרה והזדמנות לעורר שינוי תפיסתי במערכת. והשגתי אותה. לא בקלות, כי נדרשתי לחובת הוכחה נוקשה מיתר החיילים. אבל השגתי אותה. הייתי ל"ראש הצוות" הראשונה מכלל החיילים מהמחזור שלי במחלקה והראשונה כ"ראש צוות" חיילת בדרך לתחילתה של המהפכה המגדרית האישית שלי.

במסגרת הצבאית, מלבד תפקידי, התנדבתי בביה"ס הטכני 'עמ"ל פלמחים' ולימדתי תלמידים במגמת חשמל הכנה לבגרות במתמטיקה וחשמל, שם נחשפתי להוראה.

בסיום הצבא התחלתי ללמוד הנדסת חשמל במכון הטכנולוגי בחולון HIT וגם שם הייתי הסטודנטית  היחידה בהתמחות "זרם חזק" בכיתה של גברים. במשך הזמן גם הועסקתי מטעם HIT כמתרגלת לסטודנטים להנדסת חשמל בעלי צרכים מיוחדים, משרתי צבא, מילואים ובעלי בעיות קשב וריכוז.

לאחר סיום לימודי נחשפתי בפייסבוק  ל"יום כתום לנשים" שחברת החשמל קיימה במטרה לעודד נשים להתמודד על תפקידים בחברה ולשלב נשים במקצועות טכניים וטכנולוגיים בחברה. ניגשתי, התקבלתי והגעתי למחלקת תכנון מחוז דן.

במהלך הקריירה שלי כמהנדסת חשמל עברתי מבחני ועדת רישיון חשמלאי מהנדס. רישיון חשמלאי -מהנדס הוא אבן דרך רצינית בקריירת מהנדס החשמל בכלל ובחברת החשמל בפרט. זהו רישיון שצריך 'לעבוד בשבילו' ומקצועית – הוא פותח דלתות.

בצבע,מיטל גינדי

קבלת הרישיון עפ"י חוק דורשת שנתיים לפחות של ניסיון מקצועי ומבחן ועדה בע"פ המורכב מפאנל מיטב אנשי המקצוע הוותיקים בתחום. הרישיון מאפשר תכנון תכניות חשמל וביצוע עבודות חשמל ללא הגבלת רמות מתח וזרם.

התפקיד שלי, כמתכננת רשת וחיבורים לבתים, משלב תכנון חשמל לצד שיקולים טכנו כלכליים, בטיחות, מערכות הנדסיות, תאום אזרחי ומבט עתידי. במסגרת העבודה אני נפגשת עם קבלנים, חשמלאים, מהנדסי חשמל, יזמים ואדריכלים.

מבחינתי,  מקצוע תכנון החשמל הוא לא מקצוע גברי.  אמנם לא פעם בשיחות טלפוניות מקצועיות חוטאים לחשוב שאני המזכירה בתחילת השיחה ובפגישות שטח  גורמים מקצועיים מופתעים לגלות מהנדסת חשמל גם אישה וגם צעירה. אבל בשיחה מקצועית ועניינית, זה נעלם מאוד מהר.  במצבים כאלה אני  עומדת גאה כאישה, כמהנדסת וכעובדת חברת החשמל לייצג את השוני.

צילום: טום ביחובסקי
סייעה בהכנת הבלוג אורית פלדברג.

נשות חברת החשמל
יום האישה הבינלאומי: הנשים שעושות את חברת החשמל.חברת החשמל מציינת גם השנה את יום האישה הבינלאומי, והפעם בסימן הנשים שעושות את חברת החשמל – עובדות ומנהלות, במשרד ובשטח, במגוון תפקידים, מקצועות ותחומים ברחבי הארץ. במהלך השבועיים הקרובים, נעלה פה בבלוג 'נשות חברת החשמל', בלוגים אישיים של עובדות ומנהלות בחברת החשמל שבחרו לשתף אותנו במסלול הקריירה שלהן ועל הדרך גם מעניקות טיפים לנשים אחרות. 10 בלוגים, 10 סיפורים מלאי השראה של נשים שבחרו ללכת בדרך שלהן, בעוז ובאמונה. קריאה מהנה!