המהפכה המגדרית בחברת החשמל

אחרי 90 שנות קיום של חברת החשמל, חברה בעלת סטיגמה גברית, תעשייתית ומכנית, נכנסנו לעידן חדש. שחררנו את הקסדה, ניפצנו את תקרת הזכוכית והחברה מאפשרת גם לנשים להגיע למשרות בכירות. אין בארץ הרבה חברות בסדר גודל של חברת החשמל – שהיו ממנים מבקרת פנים בת 42, לתפקיד כל-כך אסטרטגי וחשוב/ מאמרה של יפה ויגודסקי, יו"ר שדולת הנשים ודירקטורית בחברת החשמל מתפרסם לרגל יום האישה הבינלאומי

בחורה עם מחשב נייד

אחרי 90 שנות קיום של חברת החשמל, חברה בעלת סטיגמה גברית, תעשייתית ומכנית, נכנסנו לעידן חדש. שחררנו את הקסדה, ניפצנו את תקרת הזכוכית והחברה מאפשרת גם לנשים להגיע למשרות בכירות. אין בארץ הרבה חברות בסדר גודל של חברת החשמל – שהיו ממנים מבקרת פנים בת 42, לתפקיד כל-כך אסטרטגי וחשוב

יפה ויגודסקי, יו"ר שדולת הנשים ודירקטורית בחברת החשמל

יפה ויגודסקי
יפה ויגודסקי

השבוע התפרסם דו"ח מבקר המדינה לקראת יום האישה הבינלאומי, המבוסס על נתוני נציבות שירות המדינה משנת 2012, ומצביע על נתונים מדאיגים ביחס לקידום נשים במשרדי ממשלה ובמגזר הציבורי, בין היתר גם בחברת החשמל.

בשנה אליה הדו"ח מתייחס, אכן כיהנה אישה אחת בהנהלת חברת החשמל, אך במהלך השנתיים האחרונות, חל מהפך מגדרי בכל הנוגע למינוי ולקידום נשים בחברת החשמל. וכן, מדובר במהפך.

אחרי 90 שנות קיום של חברת החשמל, חברה בעלת סטיגמה גברית, תעשייתית ומכנית, נכנסנו לעידן חדש. שחררנו את הקסדה, ניפצנו את תקרת הזכוכית והחברה מאפשרת גם לנשים להגיע למשרות בכירות. ולציניים ולמלגלגים אני מציעה לבדוק מה קורה במקומות אחרים, אין בארץ הרבה חברות בסדר גודל של חברת החשמל – מבחינת סדרי גודל של פעילות, מחזור כספי, חשיבות ומספר עובדים, גם לא בקרב החברות הפרטיות – שהיו ממנים מבקרת פנים בת 42, לתפקיד כל-כך אסטרטגי וחשוב.

במהלך השנתיים האחרונות, חברת החשמל, בהובלה של הדירקטוריון וההנהלה, מיישמים מדיניות ברורה לניפוץ מיתוס החברה הגברית-שוביניסטית, בה מי שיכול לנהל ולהתקדם הם גברים בלבד.

זהו תהליך מאוד לא מוכר במשרדי ממשלה ובארגונים ציבוריים, ולראייה דו"ח מבקר המדינה.

בשוק הפרטי, קידום נשים ומינוי נשים לעמדות ניהול בכירות נחלק לשתי קבוצות עיקריות; נשים אשר ירשו את העסק מהוריהם ובאופן טבעי נמצאות בקצה הפירמידה, והדוגמאות הבולטות במשק הישראלי הן שרי אריסון ועופרה שטראוס.

הקבוצה השנייה, היא של נשים אשר בזכות עצמן הצליחו להגיע להישגיים ניהוליים, והן נמצאות בעיקר בתחום הפיננסי, ולראייה מנכ"ליות הבנקים, רקפת רוסק עמינח בבנק לאומי ולילך טופילסקי בבנק דיסקונט.

בשירות הציבורי-ממשלתי, מעט מאוד נשים נמצאות בראש הפירמידה, אך רואים סימנים של שינוי, גם במשרד האוצר וגם בחברת החשמל.

קיים פער שונה בתכלית השינוי בין נתוני הדו"ח לבין חברת החשמל של שנת 2014, פער מהותי הבא לידי ביטוי בתפיסה ובפעילות בשטח.

כיום יש 4 מנהלות בכירות בהנהלת החברה. כמו כן, נבנית עתודה ניהולית-נשית רחבה מאוד, תוך מתן כלים מקצועיים לנשים, על מנת שתוכלנה להתמודד במכרזים על משרות ניהול בכירות, כלים אשר לא ניתנו בעבר ומעטות החברות שעושות זאת. חלק מהעניין של לגשת לתפקיד – הוא החשש להיכשל, אך אנחנו רואים שעצם העובדה שיש נשים שמצליחות ומגיעות לדרגים גבוהים – נותנת תקווה ואומץ לגשת למכרזים, להתמודד ואף להגיע למשרות ניהול.

מה שקרה בחברת החשמל בתקופה כל-כך קצרה זו מהפכה מגדרית של ממש!  לא פחות מזה.

ולא רק בתפקידי ניהול בכירים, השינוי מתרחש גם בשטח, תוך הכשרת נשים למקצועות ליבה של חברת החשמל; כמו קורס חשמלאיות הראשון שנפתח בישראל ביוזמתה של חברת החשמל והכשרת מכונאיות להרכבת טורבינה.

במקביל, שדולת הנשים פועלת לשינוי מגדרי מהותי בשני מישורים בחברת החשמל: הכשרה והכנה של עתודה ניהולית בדרגות השונות של הניהול ועידוד נשים להתמודד על תפקידים בכירים. ומתן שכר שווה לגברים ולנשים. בניגוד לחברות אחרות הקיימות במשק שאינן מודות בבעיה, חברת החשמל מבינה ופתוחה לטפל בנושא זה.

חברת החשמל מזוהה כחברה מאוד גברית, אך התהליך שמתרחש בשנתיים אחרונות הוא מהפך של ממש. בהסתכלות לאחור – עשינו כברת דרך מרשימה, אך אני לא נאיבית וברור לי, כמו לשאר חברותיי בדירקטוריון כי בהסתכלות קדימה – הדרך לשוויון מגדרי אמתי ארוכה והעבודה שלנו עוד רבה.

נשות חברת החשמל
יום האישה הבינלאומי: הנשים שעושות את חברת החשמל. חברת החשמל מציינת גם השנה את יום האישה הבינלאומי, והפעם בסימן הנשים שעושות את חברת החשמל – עובדות ומנהלות, במשרד ובשטח, במגוון תפקידים, מקצועות ותחומים ברחבי הארץ. במהלך השבועיים הקרובים, נעלה פה בבלוג 'נשות חברת החשמל', בלוגים אישיים של עובדות ומנהלות בחברת החשמל שבחרו לשתף אותנו במסלול הקריירה שלהן ועל הדרך גם מעניקות טיפים לנשים אחרות. 10 בלוגים, 10 סיפורים מלאי השראה של נשים שבחרו ללכת בדרך שלהן, בעוז ובאמונה. קריאה מהנה!