המהפיכה בעיצומה

קריסת עיתון מעריב מסמנת את שינוי עמוק המתחולל לנגד עינינו בעולם כולו ובתקשורת בפרט

בחורה עם מחשב נייד
העולם עובר מהפכים דרמטיים ושינויים מרתקים. שליטים עריצים נלחמים על חייהם, עמים שלמים מתמרדים, שלטונות נופלים. השינויים הללו אינם פוסחים על התקשורת, שמשנה צורה במהירות.
ליווה אותנו מקום המדינה. מעריב

בניין קלפים

עיתון "מעריב" שהיה מוסד שליווה אותנו מקום המדינה (נוסד ב- 15.2.48)  קורס לנגד עינינו כבניין קלפים. הפצע הנפער שם מכוער ועמוק. שיחקו בעיתון הזה כמו בכדור. טייקונים קנו ואז מכרו את העיתון כמוצר מדף לכל דבר, ללא סנטימנטים. כך עבר לו "מעריב" מיד ליד, כשעל הדרך נרמסים זכויות העובדים, שלא ידעו שהם מופקרים. הוסתר מהם שלא מפרישים עבורם כספים מלאים לפנסיה ופיצויים. עיתונאים הם עם מיוחד, מחוייב לעבודתו יומם ולילה. בתמימותם, לא הבינו העובדים החרוצים הללו שהמעסיקים שלהם אינם כאלה.

קריסת "מעריב" היא חלק משינוי עמוק יותר בתקשורת העולמית, בעיקר אבל לא רק, בעולם המערבי. האינטרנט בישר את המהפיכה. הוא זול, יעיל, מהיר, קשה לחסום אותו והוא מגיע לכל אחד במחיר שווה לכל נפש. הנייר – יקר, נולדה אופציה אחרת, נוחה ונגישה. רבים מוותרים על בית עמוס בניירת, כולל ויתור על המנוי לעיתון היומי. הצעירים מביטים במבוגרים בפליאה על ההרגל המשונה בעיניהם של קריאת עיתון בבוקר – הם, הצעירים בעולם המערבי, פוקחים את עיניהם בבוקר ומייד מתחברים לרשת – כך הם מתעדכנים תוך דקות.

עיתוני מטרו, בלוגים, פייסבוק

הקסם שמהלך עלינו השם "ידיעות אחרונות ו"ערוץ 2 " הוא בעירבון מוגבל. אלה מערכות גדולות ומסורבלות שהרייטינג והכסף מכתיבים את התנהלותן. למרבה המזל, נולדו במות חדשות ורעננות של בלוגרים, יש אתרים טובים ומקצועיים המתמחים בתחומים שונים, הפייסבוק פעיל ותוסס ונוסדו בעולם כולו עיתוני מטרו מצליחים שהם ענייניים, קצרים וממצים המתאימים לקריאה חטופה בתחנת דלק, נסיעה בתחבורה ציבורית, מספרה וכדו'

טורים מאמרי דעה וידיעות חדשותיות  בפייסבוק המועברים ויראלית, ועיתון מטרו שמדפדפים בו מאות אלפים, מהווים אלטרנטיבה לעיתונות הישנה ששוקעת ומצטמצמת. בלוגים ועיתוני מטרו אולי לא נחשבים למותגים מובילים – אבל יעילים בהעברה אפקטיבית של מידע ומסרים. הבלוגר הופך בהדרגה לעיתונאי. יש לו חופש פעולה מוחלט, הוא כותב מה שהוא רוצה וללא עריכה – המוכשרים והאמינים שבין הבלוגרים מגיעים לחשיפה ולהשפעה משמעותית. היחצ"נים מחזרים היום אחרי הבלוגרים כפי שחיזרו אחרי עיתונאים. הבלוגרים בחו"ל חזקים יותר מאשר בישראל – אבל המגמה של העיתונות הזו בארץ בעלייה.

לאן כל זה מוביל – אין לדעת, אבל אין ספק: המהפיכה בעיצומה.

הכותבת היא יועצת תקשורת ומאמנת

אורית בראון אגמי
בלוגרית פעילה ובועטת. היתה עיתונאית שלושה עשורים. היום מלמדת ילדים ביפו ובשכונת התקווה תקשורת ואקטואליה.