המהנדס רפאל גיל על שרשרת מזון בתחום ליקויי הבנייה

המהנדס רפי גיל. רפאל גיל
המהנדס רפי גיל. רפאל גיל

 שרשרת המזון בליקויי בניה | מהנדס רפאל גיל

המהנדס רפאל גיל (רפי גיל), מומחה לליקויי בנייה, הרצה ביום עיון מיוחד שנערך בנושא  ליקויי בניה וחוות דעת מומחה. האירוע נערך  בכפר המכבייה. בהרצאתו מסביר המהנדס רפי גיל כי "ליקויי בנייה בישראל הם גם שרשרת מזון והנה חלקים מדברים שאמר בפני מהנדסים ומפקחי בנייה שלקחו חלק בכנס.

שרשרת המזון בליקויי בנייה שונה בתכלית מזו של הטבע. בעוד ששרשרת המזון בטבע שם אחד אוכל את השני. בליקויי הבניה אחד חי מהשני ומזין את שרשרת המזון.

 בכל שנה נכנסים סטטיסטיקה בבתי המשפט כ-5,000 דירות שנתבעות בתוך 3,000 תביעות שלא נתבעות. 5,000  תביעות מתוכן (שמתייחסים לבתים משותפים, והרבה מאד תביעות בתוך תביעות) לא מגיעות לבתי משפט.  יש גם המון חוות דעת שלא מגיעות לבתי משפט אבל התעשייה מגלגלת המון כסף.

 עלות תביעה ממוצעת היא כ-80 עד 120 אלף שקל לחוות דעת בלבד. כאשר אנו הולכים ומתייחסים לחוות דעת של מהנדס התובעים , אם ניקח את הרף הנמוך של ה-80 אלך שקל לחוות דעת מומחה התובעים ובודקים מול חוות דעת הנתבעת שזה למעשה הקבלן, על אותה דירה הקבלן מוציא חוות דעת של כ-15 אלף שקל.

הקטע הכי גדול כאן הוא ברווח שבין ה-80 ל-15 שקל – דבר שמייצר המון עבודה. ההבדלים הללו, הפערים האלה כל כך גדולים, בין הליקויים של שני מהנדסים.  רוב חוות הדעת שאני שמגיעים לבית משפט בכלל עוסקים בשאלה האם מדובר בליקוי או שלא בליקוי. האם קיימים הפרשי גבוה וכו'.  חלק מהדברים לא נבדקים כמו שצריך לכל כיוון והפער שקיים מייצר עבודה כי אם לא היתה מחלוקת לא היה תיק שמגיע לבית המשפט.

 מוזמנים להאזין ולצפות בהמשך

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=BaADN0Rd2bc&t=841s]

רפי גיל
שמי רפי גיל או תחת הכובע המקצועי מהנדס רפאל גיל. בוגר מצטיין של הפקלוטה להנדסה אזרחית בטכניון שבחיפה, משנת 1987. בעל תואר מהנדס (B. SC.), מהנדס רשוי מס' 38433. בוגר קורסים והשתלמויות מקצועיות רבות מטעם: לשכת המהנדסים, אוניברסיטת חיפה, הטכניון בנושאי בניה וניהול הבניה וקורס בנושא התאמות דיור למוגבלים של אוניברסיטת תל-אביב וכו'. בוגר קורס ממוני בטיחות. סיים לימודים מלאים לתואר שני, בניהול והנדסת בטיחות באוניברסיטת באר שבע, (ללא השלמת תזה). הוכשרתי במכון התקנים הישראלי לערוך את הבדיקות השנתיות למתקני משחקים ע"פ דרישות התקן הישראלי 1498, כנדרש בתקן הישראלי למתקני משחקים, ת"י 1498 חלק 7. הוכשרתי ע"י "itc" לבצע בדיקות אינפרא רד, באמצעות מצלמות תרמיות, בדרגה מס' 1. אני בעלים של חברת " גיל מהנדסים " בהובלת רפי גיל (רפאל גיל מהנדס), שהוקמה בשנת 1993, ועוסקת בנושאי איכות בניה ובטיחות כ- 20 שנה ברציפות.