הלב עם שדרות, ברוטשילד

השבוע הגיעו תושבי שדרות לרוטשילד בתל אביב , לספר את הסיפור האישי שלהם תחת איום הטילים המתמשך, תחת שגרת החירום, ואיך למרות הכל, שדרות היא בית שאין לו תחליף.

השבוע ביקרתי בתל-אביב, אך הפעם, באופן שונה מהרגיל, לא הגעתי לשם כדי לבלות בה, לשבת בבית קפה או לקנות בגדים, השבוע הלכתי באופן מיוחד כדי לתמוך בעשייה חשובה.

עשרות מתושבי שדרות הגיעו אל שדרות רוטשילד בת"א, הקימו במה מאולתרת מארגזים שהביאו מהסופר, החזיקו בידם מיקרופונים ומגאפונים וביקשו מהקהל הרחב רק דבר אחד – שיקשיבו להם. שאלתי את עצמי מה כבר יש לשמוע שלא שמענו עדיין? מה הם כל כך רוצים שאחרים ידעו? למה היה להם חשוב כל כך להגיע אל מרכז הארץ, בחום יולי אוגוסט, ולעמוד בלב השדרה הפסטורלית ולדבר?

"אין נפגעים ולא נגרם נזק …"

תוך כדי שאני מקשיבה לסיפור אחר סיפור, הבנתי שלא ידעתי כלום. לא ידעתי מה הם מרגישים באמת, לא ידעתי מה עובר עליהם בימים של "שגרה" ולא ידעתי איך הם שורדים יום אחר יום, בפחד מתמיד מאזעקת צבע אדום.

הם השכילו לתאר את זה ברול-אפים שהביאו איתם, שם כתבו האמת מאחורי "אין נפגעים ולא נגרם נזק…" , אבל די בסיפור אחד כדי להבין שהנזק נעשה, ואפילו בגדול. אימהות סיפרו על ילדים ללא רוגע ושלווה, על פחדים קבועים מיציאה מהבית, ממעבר בין חדרי הבית ללא ליווי הורים, חשש מחלונות פתוחים, סבתות סיפרו על נכדים שאיבדו את אהבתם לבלונים צבעוניים, כי עבורם המציאות היא שונה – עבורם בלונים הם רק בלוני תבערה.

s

"באנו כדי שכולם יכירו אותנו מקרוב, שיקשיבו לנו, שיזדהו עם התחושות שלנו. עד עכשיו תושבי המרכז ראו אותנו רק מבעד למצלמות הטלוויזיה, רגע לאחר נפילת קסאם כזה או אחר, אך מעולם לא שמעו אותנו באופן אישי. רצינו שהם ידעו מה זה 'רעש' בשבילנו, איך כל טריקה של דלת מקפיצה אותנו, כמה אנו חוששים לצאת מהבית, שיבינו מה המשמעות של חיים תחת טרור במשך 18 שנים ברציפות", אמרה איבט, אחת המשתתפות. משתתפת אחרת, ננה אנג'ל, שבעלה הוא הפצוע הקשה ביותר בשדרות מנפילת קסאם, סיפרה על הרגע הקשה של הפציעה ועל שגרת החיים, סיגלית, אם צעירה לשלושה ילדים תיארה את החששות הכבדים המלווים אותה ועוד ועוד סיפורים הלכו והדהדו בשדרה, בזמן שחלק מהעוברים והשבים נעצרים להקשיב, וחלק אחר מהם ממשיכים בשגרת יומם. עמדתי והתבוננתי בהם, הקשבתי לכל מילה ופתאום, יותר מכל דיווח אחר בעבר, הרגשתי קרובה אליהם. הם באו מתוך מטרה להמחיש לתושבים מחוץ לעוטף עזה את חיי התושבים בדרום תחת שגרת טרור והם הצליחו להעביר את המסר החשוב.

אך כדי שהמסר ימשיך ויהדהד הלאה, ויגיע לכל תושבי הארץ, אנחנו צריכים לעזור. תושבי שדרות הגיעו לתל-אביב כחלק מהשקת מיזם "שדרות-רוטשילד", שנערך ביוזמה של החברה למתנ"סים הארצית, בשיתוף עיריית שדרות, מתנ"ס שדרות ומרכז חוסן בשדרות. הם רוצים להגיע לסלון בבתים של תושבים בכל הארץ ולספר את הסיפור האישי שלהם, כדי לגשר על הניתוק הגיאוגרפי והרגשי בין תושבי הדרום לשאר הארץ ולעודד הקשבה ותחושת ערבות הדדית.

בואו נעזור להם גם, תעבירו את המסר הלאה, ומי שמעוניין להזמין את אחת מהמספרות אל ביתו, יכול לעשות זאת בטלפון 054-7778431 , במייל eti@sderot.matnasim.co.il

 

 

אנג'ליקה אגבייב
האנשים והעסקים שאני מעריכה ואוהבת, הם כאן מהזווית שלי.על המלאכים שפגשתי בדרך וקטעים ספר על "דרך המלאך" שיראה אור בקרוב.