הכרת הטוב והוקרת תודה – מה ביניהם לחצי כוס מלאה?

הערך שחשוב לי להעביר לילדיי היקרים, הוא את היכולת להביט בחצי הכוס המלאה שבידם. ולדעת להוקיר את הטוב שמצוי ברשותם. לא תמיד זה פשוט, כיוון שכל ילד מארבעת ילדיי, הוא עולם בפני עצמו עם: מחשבות, רגשות ורצונות משלו. לא תמיד הם מבינים את אשר אני טורחת להשמיע באוזניהם במפורש או את הדוגמא האישית שאני מנסה להוות עבורם. אך אני מתמידה ולא מתייאשת בתקווה שיום יבוא ואקצור את הפירות…

בחורה עם מחשב נייד
חצי הכוס המלאה
חצי הכוס המלאה

לא תמיד אנו יודעים להעריך את שקיים בחיינו. השגרה, המטלות, אין ספור המשימות והריצה אחר הכל, לא מאפשרת לנו להתבונן על מה שכבר קיים לנו – להכיר בטוב ובשפע שכבר מצוי באמתחתנו. ובעיקר להוקיר תודה בפני עצמנו, על מה שכבר שלנו. אנו נוטים בעיקר לראות את אשר חסר לנו, להתלונן ולהתאונן בפני עצמנו על: חוסר בזמן, חוסר בהצלחות, חוסר בכסף, חוסר בבילויים, בחברים ומה לא?

נאמר רבות כי למחשבות שלנו כח רב. מחשבות יכולות לשנות מצב רוח ורגשות ולהפוך יום קודר ליום שמח ומואר. אני כבר מזמן הבנתי שהרווחה האישית שלי מצויה בתוך הראש שלי פנימה. ואני היא שמעצבת את חיי על ידי מחשבות. ובראש ובראשונה ע"י גישה לחיים אותה אסגל. כל מה שגורם לי טוב, אושר ושמחה נכנס לחיי ומקבל במה של כבוד. ואת כל היתר אני מרחיקה. אני משתדלת למלא את ימיי בדברים שיטעינו את הנשמה ויוציאו ממני את המיטב. אבל והאבל הוא חשוב לא פחות, שלא תחשבו לרגע שאינני נתקלת בקשיים, הדרך כולה רצופה גם מהמורות וקשיים, עליהם אני מוקירה גם כן – תתפלאו לשמוע!  כיוון שאני יודעת, שהקושי מלמד אותי דבר מה על עצמי. וחושף בפניי יכולת נוספת חבויה שעד לאותו רגע לא קיבלה חשיפה. אני משתדלת ללמוד מכל דבר שמצוי סביבי בין אם הוא טוב ובין אם רע. כל מי שמכיר אותי, יודע שכזו אני ואין מדובר בקלישאה. בכל דבר אחפש את הטוב ותמיד אסתכל על חצי הכוס המלאה, גם בתקופות הקשות בחיי ידעתי לשמור על היכולת הזו שלי. אינני יודעת אם מדובר רק באמונה, שהרי אני מוגדרת כאדם דתי, אך את האחריות על חיי אני יודעת לקחת תמיד. ואין אני מפילה אחריות על בורא עולם. חיי רצופים בחירות והחלטות מודעות שמובילות אותי לשבילים חדשים ומאתגרים, לעיתים אני מרוצה יותר ולעיתים פחות.

אחת לתקופה אני עורכת רשימה ובה אני מודה על כל מה שקיים לי, ברשימה אני כוללת תודה על כל הטוב והשפע, על הדברים שהם מובן מאליו ולסיום גם על הקשיים שליוו אותי או בהם נתקלתי. כמטה קסם הרשימה הופכת עורה מהדברים "הפשוטים" כמיטה, אוכל  ועד "לגדולים" כמו פרנסה, זוגיות, בית, וילדים. מבטיחה לכם, שלכל אחד ואחת מאיתנו ישנה רשימה משתנה והדברים שאצל אחרים יוגדרו כ"קטנים" עבורי הם ה"גדולים", אך זוהי אינה הכוונה. הכוונה הכנה היא לפתח יכולת להודות בפני עצמנו על אשר קיים לנו להכיר ולהוקיר על כך תודה. בדיוק כפי שאנו מודים לאדם שהעניק לנו דבר מה. האם שאלתם את עצמכם פעם מדוע קל להודות לאחר ולא לעצמנו?

נסו לרגע קט לערוך רשימה בה תכתבו את אשר קיים בחייכם ועליו אתם מוקירים תודה. ברשימה זו נסו לכלול דברים שונים אפילו כאלו שעבורכם הם המובן מאליו, אך האמינו לי, שום דבר לא מובן מאליו, גם לא האפשרות כעת לקרוא שורות אלו. ראו כי לנגד עיניכם מתרחש נס – שביעות רצונכם מהחיים תעלה ואיתה גם מפלס האושר האישי שלכם. זוהי נקודת פתיחה חשובה לכל יום מימות השבוע, להתחיל עם אנרגיות טובות באמת, כאלו שמצליחות לרומם את הרוח. נקודת פתיחה פשוטה וחשובה – להכיר בטוב ולהודות על הקיים….

אני והכוס שלי....

בכל פעם שיתחיל לו מצב רוח רע שמתחיל ב"אין לי מספיק…" זיכרו מיד מה "יש לי"  ועליו הוקרתם תודה. וראו זה פלא, בידיכם הכוח להפוך מחשבה שלילית לחיובית, להעביר את תשומת הלב "מהאין" ל"יש". מחשבה כזו שמשנה מצב רוח רע ומתחילה את היום כולו בהרגשה טובה.

נסו ותווכחו שיש אמת בדברי.

זוהי הזדמנות נפלאה עבורי להוקיר תודה לכל המפרגנים לבלוג שלי – כאחת שלא כתבה בחייה לא מובן לי כלל שקיימים לי אוהדים, כל תגובה ולייק מקפיצות את רוחי – תודה, תודה ושוב תודה!!!

מברכת אתכם בחודש טוב מלא בהכרות והוקרות …

שלכם מלי אבן חן

http://www.facebook.com/4yourway

מלי אבן חן
אחרי שנים בפוליטיקה הישראלית יצאתי לעצמאות, כיום אני מלווה בני אדם במסע השינוי שלהם. מלווה מנהלים בתהליך קבלת החלטות ומלווה ארגונים וחברות, בשיפור מערכות יחסים, תקשורת בין אישית, ועבודת צוות מיטבית להשגת מטרות והצלחה. מהפוליטיקה הכללית לפוליטיקה הארגונית....