הכנס הראשון לסבונאות ורוקחות טבעית

אתמול זה היה חלום והיום הוא התגשם

שרונה ואני (צילום: איציק רפפורט)

מה שקרה ביום שישי האחרון (4.1.19) היה יריית פתיחה למה שאני מאמינה שיהווה פריצת דרך משמעותית בתחום חשוב מאין כמוהו, שלא מקבל הכרה מספיקה, הן מהציבור והן מהמדינה.

בשנים האחרונות הולכת ומתחזקת מגמת הבריאות והחזרה לטבע בעולם, וישראל, בהיותה מדינה של מאמצים מוקדמים (early adopters), נמצאת לא הרבה מאחור.

ניתן לראות זאת בצורה בולטת באמצעות העלייה בביקוש לתחומים, כגון: רפואה משלימה מסוגים שונים (נטורופתיה, רפואה סינית, טיפולי מגע וכו'), ארומתרפיה, רוקחות טבעית, קוסמטיקה טבעית, בישול בריא, ניקוי רעלים, NLP, פרחי באך ועוד שיטות משיטות שונות לטיפול גופני, רגשי, נפשי ומנטלי, המעניקות פתרונות שהרפואה המערבית לא תמיד יכולה לתת.

נראה כאילו הכל טוב, וכי האינטרס של כולם אמור היה להיות תמיכה במגמה הבריאה הזאת, אבל למרבה הצער, אינטרסים שונים מפריעים לעבודת הקודש הזאת ומערימים קשיים על העוסקים בתחומים השונים הללו, קשיים כגון: רגולציה מחמירה מדי של הרשויות והתנגדות מצד בעלי מקצוע המעניקים פתרונות אחרים לאותן בעיות (למשל, רופאים ודיאטניות, אם כי יש ביניהם כאלה שבהחלט מכבדים ומשתפים פעולה).

במהלך השנים נוצרו ניסיונות שונים להתמודד עם הקשיים הללו ולהפוך את תחומי הרפואה המשלימה ללגיטימיים באמצעות איגודים מקצועיים מסודרים, כמו: איגוד הנטורופתים, איגוד ההרבליסטים הקליניים וכו', שמסייעים ביצירת סטנדרטים גבוהים לעוסקים בתחום, דבר שיסייע לאותו תחום בעתיד לקבל הכרה אקדמית מהמועצה להשכלה גבוהה (זו התקווה, לפחות).
אחד הקהלים, שעדיין לא קם לו ארגון מסודר, עד היום, הוא קהל העוסקים בסבונאות וברוקחות טבעית.

זמנו של ארגון כזה הגיע כבר מזמן, ובשנים האחרונות נעשו כל מיני ניסיונות מצד אנשי מקצוע בתחום לארגן קבוצות כוח שיוכלו לפעול למען הסדרת התחום מול הרשויות, לשמש קבוצות רכישה יעילות, ולהשיג דברים שרק קבוצות יכולות. רוב הניסיונות לא צלחו, כנראה משום שהמארגנים היו חסרי יכולת ומשאבים לנהל פעילות כזאת לאורך זמן.

והנה, באו שרונה רפפורט, בעלת מותג Milla – סדנאות להכנת סבונים טבעיים ומייסדת קבוצת הפייסבוק המצליחה "הכנת סבונים טבעיים", וערן עמיר, בעלים ומנכ"ל של מותג "סגלגל" (ציוד וחומרי גלם לרוקחות טבעית), והצליחו לארגן ולהרים את הכנס הראשון לסבונאות ולרוקחות טבעית.

כנראה שההצלחה טמונה בשיתוף הפעולה של הצמד, כי אמנם זה הכנס הראשון שלהם, אבל התחושה היתה כאילו הם מארגנים כנסים כבר שנים.

שרונה ואני (צילום: איציק רפפורט)
שרונה ואני (צילום: איציק רפפורט)

בתור אחת, שלאורך הקריירה שלה השתתפה באינספור כנסים מקצועיים, גם יוקרתיים מאוד, אני מורידה את הכובע בפני שרונה וערן על הארגון המקצועי לעילא ולעילא של הכנס.

לוח-הזמנים היה מהודק ומתוקתק, ויצאנו משם בדיוק בשעת הסיום שהובטחה בהזמנה.

התכנים נבחרו בקפידה והיו מדוייקים ומעשירים, המרצים נתנו ערך אמיתי למשתתפים, והקהל ישב מרותק לאורך כל ההרצאות.

מה שהכי אהבתי, זה שחוץ מתוכן וערך אמיתי, לא היו "קישוטים" מיותרים מסביב. לא היה צורך בכל מיני גימיקים, התוכן היה המלך, והמשתתפים יצאו מרוצים ומסופקים לחלוטין.

אז מה היה לנו שם?

לאחר מילות הפתיחה והברכה של שרונה רפפורט, ערן עמיר שטח את חזון ארגון הסבונאות והרוקחות הטבעית: "להיות מסגרת גג, אשר תחזק את מעמד הסבונאי והרוקח הטבעי, יכולותיו המקצועיות, שיפור סביבת עבודתו ודאגה לתנאי עבודה בסיסיים".

את פרופיל הארגון: "הארגון יפעל למימוש יעדיו וחזונו תוך שיתוף-פעולה עם הרשויות המוסמכות וגורמים נוספים בתחום – מתוך אחדות הרצון לשפר את המקצועיות והמענה ללקוחות".

את ערכי הארגון: מקצועיות, אתיקה, נאמנות ומסירות.

בסוף דבריו הרגשתי גאווה גדולה, כנטורופתית וכרוקחת טבעית, להיות חלק מארגון כזה, עם יושרה ואתיקה כערכים עליונים, ואני בטוחה שבדרך הזאת הארגון הזה יגיע רחוק.

ערן עמיר (צילום: סיגל סיירס)
ערן עמיר (צילום: סיגל סיירס)

לאחר מכן התחילו ההרצאות בשיטת הסרט הנע (או בלשון יותר מודרנית: בסגנון TED…):

סווטה דיין, אחות מוסמכת, הסבירה מה הן חומצות שומן ומשמעותן בהכנת סבונים (הרצאה שלביולוגית כמוני היתה מאוד מעניינת).

יהל גייניס, בעלת המותג "טבע הגליל", ואישה בעלת ידע רחב בכל הקשור ברוקחות טבעית, תקנים ורגולציה, כפי שלמדתי להכיר את שמה בקהילת הרוקחים הטבעיים, שם היא חולקת בשמחה את הידע שלה עם כל מי ששואל שאלות בתחום. היא סיפרה לנו את הסיפור האישי שלה ושל המותג שלה ונתנה טיפים לתהליך שיווק נכון מניסיונה האישי.

דנה גת, בעלת "מרכז צ'י-יה לרוקחות טבעית ולרפואה סינית" ובעלת הפורום "גם אני רוקח/ת לבד את מוצרי הקוסמטיקה שלי" בפייסבוק, עוד דמות שמככבת בקהילה בכל הקשור לרוקחות טבעית וחולקת רבות מהידע שלה. דנה נתנה לנו טיפים  להכנת סבונים טיפוליים לריפוי מחלות עור, כגון: אטופיק דרמטיטיס, פסוריאזיס, אקנה ועור שמן, פטרת העור וסבוריאה. טיפול בבעיות עור הוא נושא שקרוב לליבי, ומגיעים אליי המון מטופלים עם בעיות כאלה. אני מכינה בעיקר קרמים ומשחות טיפוליות, אבל עם הידע שדנה חלקה, אני כבר מתכננת להוסיף סבונים טיפוליים לארגז הכלים שלי…

מיכל לדרמן-יאגודין, בעלת הסטודיו "אמנות הסבון הטבעי", סיפרה לנו על כנס הסבונאות והקוסמטיקה של ארגון ה-HSCG בארה"ב. עשתה חשק להתחיל לחסוך כדי להגיע לשם בשנה הבאה.

עדי תמיר, בעלת מותג "קצף", סיפרה על האתגרים בהקמת עסק עצמאי. הרצאה מרתקת ומלאת השראה.

יובל קוצר, אגרונום העוסק בגידול צמחי תבלין, רפואה ובשמים, דיבר איתנו על עקרונות בבישום טבעי של סבונים, וכמובן, מי שמדבר איתי על שמנים אתריים קונה אותי מיד!

במהלך הכנס נערכה תחרות סבונים שהוכרזה מראש. משתתפים שרצו הביאו איתם סבון פרי יצירתם, והקהל הצביע לפי קריטריונים שונים שנקבעו מראש.

כל הסבונים שהשתתפו בתחרות היו יפהפיים ורואים שיוצריהם השקיעו הן בעיצוב והן בבחירת חומרי הגלם על מנת להביא את התוצר הכי טוב שאפשר.

מבין כולם, אלה הסבונים שזכו בשלושת המקומות הראשונים:

הסבונים הזוכים (צילום: סיגל סיירס)
הסבונים הזוכים מימין לשמאל: ענת מרחב, סווטה דיין, מיכל וולף-חגיגי (צילום: סיגל סיירס)

לסיכום, היה כיף, מעשיר, חוויתי, ורק הצעה קטנה לשרונה ולערן: בשנה הבאה תשכרו מקום גדול יותר, כי אין לי ספק שיגיעו הרבה, הרבה יותר אנשים. אני אהיה שם בוודאות.

תודה גדולה לסלונה ששלחה אותי לסקר את הכנס.

תודה ענקית לשרונה רפפורט ולערן עמיר על הכנסת האורחים הנעימה והחמימה.

ותודה למי שהצליח להגיע ולקרוא עד לפה 🙂

רוצים לדבר איתי? 052-5285250
או בעמוד הפייסבוק  שלי או בעמוד המקצועי שלי: סיגל סיירס – נטורופתיה ורפואה טבעית

וכמובן, באתר: www.naturalist.co.il

סיגל סיירס - נטורופתיה ורפואה טבעית
נטורופתית מוסמכת .N.D וביולוגית .M.Sc, מטפלת באנשים בגישה משולבת טבעית ומדעית. אישה לבעל מדהים ואימא לילדה קסומה. חולת ריקודים סלוניים, סלסה וזומבה כבר 20 שנה (בלתי ניתן לריפוי באף גישה).